REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzice, Majątek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uprowadzenie dziecka przez rodzica

Jak wynika z doświadczeń Fundacji ItAKA i w związku z faktem coraz powszechniej występującego zjawiska porwań rodzicielskich, uprowadzenie osoby małoletniej przez jednego z rodziców może nosić znamiona przestępstwa wskazanego w art. 211 kodeksu karnego.

Porwania rodzicielskie - co to takiego?

Czym jest porwanie rodzicielskie i czym różni się od zaginięcia? W jaki sposób w poszukiwaniach pomaga policja?

Ograniczenie praw rodzicielskich

Ograniczenie praw rodzicielskich możliwe jest, gdy rodzice nie radzą sobie z wychowaniem dziecka lub na wniosek jednego z nich. Sąd przy wyborze rodzica, któremu przyzna pełnię władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka.

Urlopy macierzyńskie od 2013 r.

Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu pisania niniejszego artykułu, przepisy prawa pracy nie przewidują modyfikacji, które dotykałyby urlopów macierzyńskich w 2013 r. Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany te są wielce prawdopodobne, ze względu na toczące się obecnie prace rządowe w tym zakresie.

REKLAMA

Urlop rodzicielski 2013

Urlop rodzicielski jest nową instytucją, będącą uprawnieniem związanym z pełnieniem funkcji rodzicielskich, która od 1 września 2013 roku ma się pojawić w polskim prawie. Przewiduje ją projekt zmiany kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Urlop macierzyński 2013

Od 1 września 2013 roku modyfikacji ulegnie urlop macierzyński. Nowa regulacja przewiduje możliwość wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku oraz możliwość łączenia urlopu z pracą.

Darowizna od rodziców

Darowizna od rodziców jest jedną z czynności podlegających szczególnemu reżimowi prawnemu. W umowie darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego. Zdarzenie takie podlega również odrębnym regulacjom prawa podatkowego.

Kiedy dziecko może pracować?

Dziecko do ukończenia 16 roku życia może podjąć pracę tylko w wybranych podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, za uprzednią zgodą rodziców. Jakie warunki muszą być spełnione, żeby dziecko mogło pracować?

REKLAMA

Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

W rozdzielności majątkowej nie ma majątku wspólnego. Występują jedynie dwa odrębne majątki małżonków. Podział mienia małżonków może nastąpić w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego i, wyjątkowo, przez sąd.

Ochrona przed zwolnieniem na urlopie wychowawczym

Rodzic decydujący się na urlop wychowawczy może liczyć na szczególną ochronę swojego miejsca pracy. Kiedy pracodawca nie może zwolnić z pracy osoby na urlopie wychowawczym?

Budżet 2013 - więcej pieniędzy na przedszkola i naukę

W przyjętym przez rząd budżecie na 2013 r. zakłada się zwiększenie wydatków na przedszkola, żłobki oraz na szkolnictwo wyższe.

Urlop wychowawczy - zasady korzystania

Urlop wychowawczy zaliczany jest do szczególnej formy urlopów bezpłatnych udzielanych w celu umożliwienia pracownikom zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Podczas owego urlopu zachowane są wszystkie uprawnienia pracownicze, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mogą otrzymać rodzice pobierający zasiłek rodzinny. Ile obecnie wynosi świadczenie?

Prawa konsumenta podczas szkolnych zakupów

Konsumentom przysługuje prawo do reklamacji szkolnych artykułów także wtedy, gdy są one zakupione podczas obniżek czy wyprzedaży. Decydując się na zakup szkolnej wyprawki w Internecie, pamiętajmy o przysługującym nam prawie do odstąpienia od umowy.

Rok szkolny 2012/2013 - poradnik dla rodziców

Wszystko co w roku szkolnym 2012/2013 powinni wiedzieć rodzice na temat pomocy materialnej, praw ucznia i obowiązków szkoły.

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne i stanowi wyjątek. W jej wyniku powstaje stosunek prawnorodzinny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem dla potomstwa przysposobionego.

Adopcja całkowita

Adopcja całkowita (przysposobienie pełne) polega na wyrażeniu zgody blankietowej na adopcję dziecka bez wskazania osoby adoptującej. Objęta jest ona całkowitą tajemnicą.

Paszport dla dziecka według nowych przepisów

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka składają rodzice. Od 11 sierpnia termin ważności paszportów ulega wydłużeniu. Paszport dzieci poniżej 5 lat będzie ważny przez 5 lat.

Rodzinny wywiad środowiskowy – nowe przepisy

Od 7 lipca 2012 r. zmianie uległ między innymi wzór kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy przeprowadzany jest w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osób starających się o pomoc

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Wyprawka szkolna 2012

W 2012 r. na program "Wyprawka szkolna" rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w roku ubiegłym. Pomoc materialna na zakup podręczników skierowana jest do najuboższych uczniów.

Wspólne konto bankowe małżonków w Niemczech

W Niemczech wyróżniamy dwa rodzaje wspólnego konta małżonków. Czym się różnią?

Opłaty za przedszkola w wakacje

Wysokość i sposób naliczania opłat w publicznych przedszkolach w czasie wakacji powinny być takie same jak w pozostałych miesiącach w ciągu roku.

Kiedy odpowiada się majątkiem wspólnym za zobowiązania podatkowe małżonka?

Ordynacja podatkowa zawiera własną regulację dot. odpowiedzialności majątkiem wspólnym, za zobowiązania podatkowe jednego z małżonków.

Jak bronić się przed egzekucją z majątku wspólnego?

Kiedy egzekucja prowadzona jest z majątku wspólnego małżonków, a kiedy jedynie z osobistego? Czy prawo daje małżonkowi możliwość ochrony swojego mienia?

Jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka?

Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przez jednego z małżonków przed długami drugiego z nich jest zawarcie przed notariuszem umowy ustanawiającej rozdzielność majątkową (tzw. intercyzy).

Obywatelstwo dziecka urodzonego we Włoszech

Jakiej narodowości będzie dziecko urodzone we Włoszech przez mieszaną parę (obywatela polskiego oraz obywatela Włoch) lub przez dwóch polskich obywateli mieszkających we Włoszech?

Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista

O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą.

Reprezentowanie dziecka w sądowych sprawach cywilnych

Co do zasady w postępowaniu cywilnym osoby małoletnie reprezentowane są przez swoich rodziców. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak aby dziecko, które ukończyło trzynaście lat występowało przed sądem samodzielnie. Istnieją też sytuacje, gdy reprezentacja przez przedstawicieli ustawowych jest prawnie niedopuszczalna.

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Jak napisać wniosek o zezwolenie małżonkowi na dokonanie sprzedaży rzeczy wspólnej?

Istnieje pewna kategoria czynności, która wymaga zgody drugiego małżonka. Do tych czynności należy m.in. sprzedaż nieruchomości. Co powinno znaleźć się we wniosku o zezwolenie małżonkowi sprzedaży rzeczy wspólnej?

Jak stać sie lepszym rodzicem?

Fundacja Dzieci Niczyje opracowała 10 kroków ku temu, by stać się lepszym rodzicem.

Co zamiast klapsa? - 10 kroków antyklapsowych

Fundacja Dzieci Niczyje zwróciła uwagę na rzeczy, które może robić rodzic/opiekun dziecka zamiast klapsa.

Małżeństwo a odpowiedzialność za długi

Powstanie wspólności majątkowej wiąże się z powstaniem odpowiedzialności majątkowej małżonków za długi. Możliwe są jednak sytuacje, w którym mimo istnienia wspólności, za dług będzie odpowiadał jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Wychowanie przedszkolne dotyczy dzieci w wieku 3-6 lat. Obowiązkowo do tzw. zerówki powinny uczęszczać maluchy odbywające roczne przygotowanie przedszkolne.

Czy klaps jest przemocą?

W ubiegłym roku przeprowadziłam w 12 placówkach oświatowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zajęcia edukacyjne z rodzicami na temat przemocy w rodzinie. Podczas tych spotkań zauważyłam, że najwięcej kontrowersji wzbudzało pytanie „Czy klaps jest przemocą”?

Rozdzielność majątkowa między małżonkami

Rozdzielność majątkowa może nastąpić poprzez umowę pomiędzy żoną a mężem, czyli przez zawarcie tzw. intercyzy. W pewnych wymienionych przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy sytuacjach rozdzielność majątkowa powstaje obligatoryjnie, czyli przymusowo.

Zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem

Chociaż rodzice mają prawo i obowiązek kontaktu z dzieckiem w pewnych sytuacjach ze względu na dobro pociechy sąd zakaże kontaktu. Kiedy ma to miejsce?

Dobro wspólnych małoletnich dzieci a rozwód

Sąd oddali powództwo o rozwód, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie

Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców. Co w sytuacji, gdy rodzice po rozwodzie nie będą zamieszkiwali razem?

Umowa uaktywniająca - wzór

W jaki sposób zawrzeć umowę uaktywniającą z nianią? Poniżej przedstawiamy przykład umowy, jaką rodzice mogą podpisać z opiekunką.

Majątek spółki cywilnej

Spółka cywilna to tylko umowa między wspólnikami z zobowiązaniem do dążenia do wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie jest podmiotem prawa, więc nie może mieć majątku. Co zatem należy rozumieć, gdy słyszymy określenie „majątek spółki cywilnej”?

Jak przenieść nieruchomość do majątku osobistego małżonka?

Czy można przenieść nieruchomość z majątku wspólnego małżonków do majątku osobistego jednego z nich? W jakiej formie tego dokonać?

Wyrejestrowanie niani z ubezpieczeń

Kiedy istnieje obowiązek wyrejestrowania niani? Jak tego dokonać?

Jak zgłosić nianię do ubezpieczeń?

Niania powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń. Jakie kody należy stosować?

Becikowe uzależnione od dochodu

Uzależnienie otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, potocznie nazywanej "becikowym", od spełniania kryterium dochodowego przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie otrzymają tylko te rodziny, których roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł.

Skarga pauliańska wobec rozporządzenia majątkiem wspólnym małżonków

Wierzyciel nie może zaspokoić się z majątku wspólnego małżonków, jeżeli dług został zaciągnięty bez zgody obojga. Brak zgody obojga małżonków nie przeszkadza jednak wniesieniu skargi pauliańskiej – głosi uchwała SN.

W braku zgody rodzica rozstrzygnięcie sądu

Rodzice, którzy nie mogą porozumieć się w istotnych dla dziecka sprawach, mają możliwość rozstrzygnięcia swoich problemów przed sądem. W tym celu należy sporządzić odpowiedni wniosek.

Kontakty z dzieckiem - poradnik na święta

Kiedy i w jak ustalić kontakty z dzieckiem, by w święta w pełni cieszyć się rodzinną atmosferą? Podpowiadamy zagubionym rodzicom.

Czy czekają nas zmiany w becikowym?

Badania od 12., a nie tak jak dotychczas od 10. roku życia proponuje nowy minister pracy i polityki społecznej.

REKLAMA