reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja niepełna

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne i stanowi wyjątek. W jej wyniku powstaje stosunek prawnorodzinny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem dla potomstwa przysposobionego.

Na czym polega?

Adopcja niepełna jest orzekana na żądanie przysposabiającego. W jej wyniku powstaje stosunek prawny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, z tym, że skutki rozciągają się również na zstępnych przysposobionego (jego potomstwo).

W wyniku adopcji niepełnej nie powstają wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy adoptowanym i jego zstępnymi a krewnymi osoby, która dokonuje adopcji.

W wyniku orzeczenia adopcji niepełnej nie powstaje również stosunek pokrewieństwa pomiędzy zstępnymi a innymi krewnymi przysposabiającego. Wyjątek stanowią dzieci adoptowanego, gdyż osoba dokonująca adopcji będzie ich dziadkiem.

Co ważne, nowi rodzice uzyskują władzę rodzicielską nad dzieckiem, a władza dotychczasowych rodziców ustaje. Jednakże więzi łączące adoptowanego z jego rodziną naturalną pozostają zachowane, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.

Polecamy: Prawdziwe historie na Babyonline.pl - Czy zostaniesz naszą córeczką?

Przesłanki

W związku z tym, iż zasadę stanowi przysposobienie pełne, zatem do orzeczenia adopcji niepełnej konieczne jest spełnienie określonych przesłanek

Zobacz także: Adopcja pełna

Pierwszą z wymaganych przesłanek jest wystąpienie przysposabiającego z żądaniem o orzeczeniu tego typu adopcji. Kolejna związana jest ze zgodą osób, których zgoda do przysposobienia jest potrzebna.

Jednak w pewnych przypadkach sąd może orzec o adopcji niepełnej nawet w przypadku braku takiej zgody. Jest do dopuszczalne w sytuacji, gdy brak jest zgody adoptowanego, który nie ukończył 13 lat, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunku między adoptowanym a adoptującym wynika, że uważa się on za dziecko adoptującego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z dobrem adoptowanego.

Sąd opiekuńczy może również orzec o adopcji niepełnej w sytuacji, gdy brak jest zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

Również w przypadku braku zgody opiekuna, sąd opiekuńczy może orzec o adopcji niepełnej, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności wymaga tego dobro dziecka.

Imię i nazwisko

Kwestia związana z imieniem i nazwiskiem adoptowanego uregulowana została tak jak w przypadku adopcji pełnej. Zatem w akcie urodzenia wpisuje się wzmiankę o przysposobieniu, a w odpisie skróconym adoptujących wymienia się jako rodziców.

Zmiana adopcji niepełnej na pełną

W przypadku, gdy sąd wyda orzeczenie o przysposobieniu niepełnym, a następnie stosunek między adoptowanym a adoptującym i jego rodziną pogłębi się, wówczas wolą zainteresowanych - po spełnieniu warunków formalnych - możliwa jest zamiana przysposobienia niepełnego na pełne.

Takie przekształcenie może nastąpić tylko w okresie małoletniości adoptowanego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.
Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama