REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sąd, Hipoteka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem będzie karane

Sąd zdyscyplinuje osobę utrudniającą kontakty z dzieckiem. Orzeczenie będzie łatwiejsze do egzekucji, bo nie będzie wymagało klauzuli wykonalności.

Nabycie spadku krok po kroku

Nabycie spadku możemy poświadczyć w sądzie lub u notariusza. Należy pamiętać, że nie zawsze sprawy spadkowe załatwimy w kancelarii notarialnej. Podpowiadamy kiedy zdecydować się na notarialne poświadczenie dziedziczenia, a kiedy konieczne będzie postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

REKLAMA

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Czy dla sprostowania aktu stanu cywilnego niezbędne jest postępowanie sądowe?

Co do zasady, w akcie stanu cywilnego nie można dokonywać żadnych zmian. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje jednak kilka odstępstw od tej reguły. Jakich?

Reforma postępowania sądowego w sprawach rodzinnych w Niemczech

Postępowanie sądowe w sprawach rodzinnych wyłączone zostało z niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego i uregulowane zostało w osobnej ustawie. Ustawa o postępowaniu w sprawach rodzinnych i sądownictwie nieprocesowym weszła w życie z dniem 1.09.2009 r.

REKLAMA

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Odrębne postępowanie gospodarcze do likwidacji

Rada Ministrów zaakceptowała zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, których celem jest przyspieszeniem postępowania procesowego oraz wzmocnienie egzekucji. Do likwidacji pójdzie odrębne postępowanie gospodarcze.

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Co oznacza określenie „mieszkanie hipoteczne”?

Często czytamy lub słyszymy: mam mieszkanie hipoteczne, albo sprzedam mieszkanie hipoteczne. Czy to oznacza, że jest to nieruchomość obciążona hipoteką?

Co zrobić, gdy dowód w sprawie jest w posiadaniu pozwanego?

Zgodnie z ciężarem dowodów to na stronie powodowej będzie ciążył obowiązek udowodnienia faktów, z którymi łączy ona skutki prawne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dowód dla nas istotny znajduje się w posiadaniu pozwanego?

Czy kara orzeczona przez zagraniczny sąd może zostać obniżona?

Zgodnie z przepisami znowelizowanego kodeksu postępowania karnego, sąd polski orzekając w kwestii wykonania europejskiego nakazu aresztowania może obniżyć karę więzienia orzeczoną przez sąd zagraniczny, jeśli ta przekracza górną granicę ustawowego zagrożenia w prawie polskim.

Jak dostać tani kredyt?

Udaliśmy się na poszukiwania tanich kredytów mieszkaniowych. Efekt? 18 ofert z marżą w granicach 1 proc. Sukces! Nie do końca, ale warto znaleźć mocne punkty tanich ofert, aby dopasować swoje możliwości. Może to być np. wkład własny, może wysokie dochody, wielkość kredytu, czy też nieograniczona otwartość na zakup dodatkowych produktów.

Czy konieczna jest obecność stron na ogłoszeniu wyroku?

Zgodnie z treścią przepisu art. 419 Kodeksu postępowania karnego nieobecność stron na rozprawie nie stanowi przeszkody dla ogłoszenia wyroku. Oznacza to, iż wyrok może zapaść bez obecności oskarżonego (prokuratora, pokrzywdzonego etc.), jedynie w obecności protokolanta lub w obecności protokolanta i publiczności. Treść tego przepisu podyktowana jest tym, iż zgodnie z treścią art.411 § 2 Kodeksu postępowania karnego przekroczenie terminu wydania wyroku powoduje konieczność prowadzenia rozprawy od początku.

Kiedy sąd przyjmuje przyrzeczenie świadka?

Przepisy procedury karnej przewidują instytucję uroczystego złożenia przez świadka przyrzeczenia co do jego prawdomówności. Wskazana podniosła procedura ma na celu nadać odpowiednią rangę zeznaniom świadka, chociaż nie jest powiązana bezpośrednio z kwestią ewentualnej odpowiedzialności karnej świadka za fałszywe zeznanie lub za zatajenie prawdy.

Kiedy jest możliwe wznowienie przewodu sądowego?

Zamknięcie przewodu sądowego w postępowaniu karnym jest, co do zasady jednym z pierwszych kroków prowadzących do wydania wyroku, albowiem po nim następują głosy stron i narada sędziowska. Zgodnie z treścią przepisu art. 409 Kodeksu postępowania cywilnego istnieje możliwość sądowego wznowienia przewodu sądowego aż do ogłoszenia wyroku, co w praktyce oznacza, iż sąd powraca do prowadzenia postępowania sądowego (w tym dowodowego). Sąd decyduje o tym niezaskarżalnym postanowieniem. W myśl wskazanego przepisu sąd może również po zamknięciu przewodu sądowego udzielić stronom dodatkowego głosu.

Czym są czynności sprawdzające?

Zagadnienie prowadzenia czynności sprawdzających reguluje art. 307 Kodeksu postępowania karnego. Są to czynności, które mogą być podejmowane po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie, mające na celu zweryfikowanie wstępne czy zachodzi konieczność wszczęcia postępowania. Czynności te są obligatoryjne, jeśli zawiadomienie o przestępstwie jest anonimowe. Można je również przeprowadzić w celu weryfikacji tzw. informacji własnych organu ścigania.

Jakie prawa ma obywatel przed sądem?

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki.

Kiedy możliwe jest postępowanie pojednawcze?

Nie we wszystkich sprawach postępowanie pojednawcze będzie możliwe. Jest to jednak możliwe zarówno w sprawach majątkowych, jak i niemajątkowych.

Który sąd jest właściwy miejscowo do rozpoznania mojej sprawy?

Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu miejsca zamieszkania pozwanego lub sądu miejsca siedziby pozwanego - w przypadku osoby prawnej albo jednostki posiadającej lub nieposiadającej osobowości prawnej. Od zasady tej wyróżniamy jednak wiele wyjątków.

Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?

W postępowaniu sądowym możliwe jest zawarcie ugody. Do takiego zakończenia sprawy powinien nakłaniać nas sam sąd. Kiedy możliwe jest zawarcie ugody?

Kredyt hipoteczny - z dodatkami czy bez?

Czy dziś jest możliwe wyjść z banku „tylko” z kredytem mieszkaniowym? Bez walizki innych produktów bankowych – jak dodatkowe konto, ubezpieczenia czy lokaty inwestycyjne? Tak. Z co najmniej o połowę wyższą marżą kredytu…

Co to jest opłata i ile wynosi?

Opłacie w postępowaniu cywilnym podlegają pisma, od których ustawa przewiduje jej pobranie. W takim przypadku warunkiem skutecznego złożenia pisma procesowego jest uiszczenie przez stronę opłaty w odpowiedniej wysokości.

Odwrócone hipoteki będą korzystniejsze dla seniorów

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada, że odwróconą hipotekę będą mogły oferować banki, oddziały banków zagranicznych i oddziały instytucji kredytowych.

Umieszczenie oskarżonego w zakładzie leczniczym na czas badań psychiatrycznych

Zgodnie z treścią przepisu art. 202 Kodeksu postępowania karnego w razie uzasadnionych wątpliwości, co do poczytalności oskarżonego (podejrzanego) sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, powołuje co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. W razie zgłoszenia przez biegłych takiej konieczności, badanie stanu zdrowia psychicznego oskarżonego może być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym, ale może to mieć miejsce tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo.

Czym jest wniosek o działanie z urzędu?

Zgodnie z treścią przepisu art. 9 § 1 Kodeksu postępowania karnego organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy. Zasada ta dotyczy nie tylko postępowania przygotowawczego, ale również niektórych czynności sądowych. Ustawodawca przewidział jednak w art. 9 § 2 Kodeksu postępowania karnego możliwość, iż strony i inne osoby bezpośrednio zainteresowane mogą składać wnioski o dokonanie również tych czynności, które organ może lub ma obowiązek podejmować z urzędu. Są to właśnie tzw. wnioski o działanie (przez dany organ) z urzędu.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Do uzyskania rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

Do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku można występować bez ograniczeń czasowych. U notariusza można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, o ile otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) nastąpiło po 30 czerwca 1984 r.

Jaka alternatywa dla odwróconej hipoteki?

Nowa usługa na rynku nieruchomości – agencje nieruchomości proponują sprzedaż dużego mieszkania, a w zamian zakup dwóch, jednego do zamieszkania, drugiego – na wynajem. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla odwróconej hipoteki.

Okiem Eksperta: Rozwód w Niemczech

Przymus adwokacki, jednoroczna rozłąka, brak orzekania o winie. Sprawdź jak wygląda rozwód w Niemczech.

Kiedy można uchylić mandat karny?

Uchylenie mandatu to specyficzna prawna i wyjątkowa konstrukcja. Może mieć miejsce tylko, w sytuacji w której mandat został nałożony na daną osobę za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w zawitym terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu.

Różnica między przerwą a odroczeniem rozprawy

W postępowaniu wykroczeniowym (tak jak w procedurze karnej) ustawodawca rozróżnił dwie (choć podobne do siebie) sytuacje procesowe, w których sprawa toczy się dalej w innym terminie sądowym – zarządzenie przerwy w rozprawie oraz odroczenie rozprawy. Obie instytucje stanowią wyjątek od zasady ciągłości i szybkości rozprawy. Należy wskazać, że zasadą jest zarządzanie przez sąd przerwy w rozprawie, natomiast w przypadkach wskazanych w ustawie rozprawa jest odraczana.

Kiedy sąd może uchylić pytanie strony?

Z uwagi na fakt, iż to sąd prowadzi i kieruje rozprawą, jest on jednocześnie zobligowany do czuwania nad jej prawidłowym przebiegiem. Jednym z instrumentów za pomocą, którego może to robić (obok przykładowo kar porządkowych) jest instytucja uchylenia pytania strony jeśli jest nieistotne dla sprawy, sugeruje treść odpowiedzi lub które sąd z innych powodów uznaje za niestosowne.

Rozwód w USA - czego unikać?

Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, powinieneś pamiętać, że wiele z Twoich zachowań ma wpływ na wynik sprawy rozwodowej, a także na długość i koszty procesu. Adwokat amerykański radzi jak uniknąć błędów.

Czy jako oskarżony mam obowiązek mówienia prawdy?

Oczywiście najlepiej jest, gdy mówi się prawdę, ale prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych wyjaśnień. Oznacza to, że w ramach swojego prawa do obrony możesz zaprzeczać faktom, nawet jeżeli miały one miejsce.

Za co ta opłata? – czyli o obowiązku ponoszenia kosztów przez pokrzywdzonego

Początkowo większość należności w postępowaniu karnym opłaca państwo. Jednakże, jako pokrzywdzony przestępstwem będziesz musiał dokonać kilka wpłat.

Czy oskarżony ma inne możliwości ugodowego zakończenia postępowania karnoskarbowego?

Jeżeli popełnisz przestępstwo skarbowe bądź wykroczenie skarbowe, masz możliwość porozumienia się z wymiarem sprawiedliwości, dzięki czemu Twoja kara może być stosunkowo nieduża, a przy spełnieniu odpowiednich warunków możesz nawet uniknąć odpowiedzialności karnej. Masz możliwość skorzystania z instytucji czynnego żalu lub dobrowolnego poddania się odpowiedzialności.

Czy mogę uzyskać zwolnienie od zapłaty kosztów sądowych?

Sąd będzie miał obowiązek zwolnienia Cię od obowiązku uiszczenia opłaty przed wniesieniem określonego pisma procesowego (np. prywatnego aktu oskarżenia, wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie), jeżeli wykażesz, że dokonanie odpowiedniej zapłaty jest dla Ciebie zbyt uciążliwe ze względu na Twoją sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów.

Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?

W wypadku niestawienia się pozwanego na rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny, który może stać się podstawą egzekucji.

Co mi grozi w razie nieodpowiedniego zachowania w sądzie?

Jeżeli będziesz naruszał powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, przykładowo poprzez obrażanie sądu lub przeciwnika, sędzia przewodniczący może udzielić Ci upomnienia. Jeżeli upomnienie okaże się bezskuteczne i dalej będziesz się nieodpowiednio zachowywał, sędzia może uprzedzić Cię o skutkach prawnych Twojej nieobecności podczas rozprawy lub posiedzenia, zaś dalsze niewłaściwe zachowanie może doprowadzić do wydalenia Cię z Sali rozpraw

Czym jest dobrowolne poddanie się odpowiedzialności?

W wielu przypadkach dobrowolne poddanie się karze jest łatwiejszą i szybszą metodą zakończenia sprawy niż postępowanie przed sądem.

Kiedy mogę skorzystać z czynnego żalu w postępowaniu karnoskarbowym?

Czynny żal polega na zachowaniu sprawcy przestępstwa polegającym na dobrowolnym zaniechaniu jego dokonywania lub zapobieżeniu zamierzonemu skutkowi przestępczemu.

Kiedy możne mieć miejsce skazanie bez rozprawy oraz rozprawa skrócona?

Istnieje możliwość skazania sprawcy bez potrzeby przeprowadzania pełnego postępowania przed sądem.

Czy istnieje możliwość zawarcia ugody z pokrzywdzonym w postępowaniu karnym?

Jako oskarżony masz prawo do próby pojednania się z pokrzywdzonym w toku postępowania zwanego mediacją.

REKLAMA