| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Zmiany w użytkowaniu wieczystym

Posłowie chcą uchwalić zmiany ułatwiające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Mają też pomysł na drastyczne podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste. Tym razem projekt zmian przygotowali posłowie PO. Obejmie on nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Dziś w Sejmie odbędzie się jego pierwsze czytanie.

– Jest oczywiście kilka innych konkurencyjnych projektów – SLD, senacki i PiS. My chcieliśmy jako klub znaleźć takie rozwiązanie, które zdynamizuje przekształcenia, ale pozwoli też uniknąć raf niekonstytucyjności i roszczeń samorządów – dodaje.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Sposób na podwyżki

Zgodnie z dzisiejszymi przepisami użytkownik wieczysty może dostać od miasta podwyżkę opłaty rocznej nie częściej niż raz na trzy lata. Nie ma jednak żadnej górnej granicy takiej podwyżki. Dlatego znajdują się samorządy, które fundują swym mieszkańcom podwyżki przekraczające nawet tysiąc procent.

– Chcemy wprowadzić mechanizm rozłożenia dużych podwyżek na te trzy lata. Jeśli podwyżka będzie przekraczała sto procent dotychczasowej opłaty, to użytkownik płacił-by w pierwszym roku o sto procent więcej, a w drugim i trzecim po połowie nadwyżki – mówi poseł Stanisław Huskowski (PO).

Przykładowo, jeśli podwyżka będzie wynosiła 340 proc., to w pierwszym roku użytkownik wieczysty zapłaci o 100 proc. więcej, w drugim roku o 120 procent więcej i w trzecim o 120 procent więcej. Drastyczne podwyżki zostaną więc rozłożone na trzy lata.

Pełny tekst: Użytkowanie wieczyste: Szybciej nabędziemy prawo własności

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »