reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach

Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach

Od 25 sierpnia 2017 r. można zaniechać pobierania podatku od spadków i darowizn od osób, które ucierpiały w nawałnicach w sierpniu br. Zaniechanie ma dotyczyć nabycia rzeczy lub praw majątkowych w ciągu kolejnych 24 miesięcy, począwszy od 12 sierpnia 2017 r.

Minister Rozwoju i Finansów zadecydował o możliwości zwolnienia z podatku od spadków i darowizn podatników, którzy

  • zostali poszkodowani w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, mających miejsce w sierpniu 2017 r., na terenie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
  • są małżonkami ,zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły na skutek nawałnic.

Zwolnienie z opodatkowania dotyczy nabycia przez zwolnione podmioty, w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy, własności rzeczy lub praw majątkowych, które przekraczają następujące kwoty:

  • 9637 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
  • 7276 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
  • 4902 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Zwolnienie z pobory podatku obejmuje nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, w ciągu 24 miesięcy, poczynając od dnia 12 sierpnia 2017 r. Poboru można zaniechać już od 25 sierpnia 2017 r.

Które gminy

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku żywiołu, znajduje się w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Wykaz zawiera 101 gmin, w tym 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, 10 z pomorskiego i 63 z Wielkopolskiego. Aby sprawdzić czy jest tu też twoja gmina, kliknij tutaj.

Zasiłek

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się także o przyznanie zasiłku celowego, w trzech możliwych wysokościach. O zasiłek w kwocie do 6 tys. zł może ubiegać się każdy poszkodowany.

Zasiłek w kwocie do 20 tys. można otrzymać na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Natomiast świadczenie w kwocie nawet 200 tys. zł można otrzymać na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego. Przy tak wysokich świadczeń konieczne jest jednak dostarczenie odpowiedniej dokumentacji np. w postaci decyzji o nakazie rozbiórki, opinii rzeczoznawcy, w której oszacuje on szkody.

Oprócz ogromnych strat materialnych obejmujących zarówno gospodarstwa domowe, jak i drzewostan (7,7 mln ,m3 powalonych drzew, 38 tys. ha zniszczonych lasów), nawałnice spowodowały śmierć 6 osób oraz obrażenia u 55 osób.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 833 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników (Dz.U. z 2017 r. poz. 1574)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach./ fot. Fotolia
Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach./ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama