REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach

Bartłomiej Ceglarski
Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach./ fot. Fotolia
Zaniechanie poboru podatku od spadków i darowizn od osób poszkodowanych w nawałnicach./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 25 sierpnia 2017 r. można zaniechać pobierania podatku od spadków i darowizn od osób, które ucierpiały w nawałnicach w sierpniu br. Zaniechanie ma dotyczyć nabycia rzeczy lub praw majątkowych w ciągu kolejnych 24 miesięcy, począwszy od 12 sierpnia 2017 r.

Minister Rozwoju i Finansów zadecydował o możliwości zwolnienia z podatku od spadków i darowizn podatników, którzy

REKLAMA

 • zostali poszkodowani w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, mających miejsce w sierpniu 2017 r., na terenie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.
 • są małżonkami ,zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły na skutek nawałnic.

Zwolnienie z opodatkowania dotyczy nabycia przez zwolnione podmioty, w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy, własności rzeczy lub praw majątkowych, które przekraczają następujące kwoty:

 • 9637 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
 • 7276 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
 • 4902 zł - jeżeli nabywca to osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Zwolnienie z pobory podatku obejmuje nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, w ciągu 24 miesięcy, poczynając od dnia 12 sierpnia 2017 r. Poboru można zaniechać już od 25 sierpnia 2017 r.

Które gminy

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku żywiołu, znajduje się w załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 2017 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych.

Wykaz zawiera 101 gmin, w tym 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, 10 z pomorskiego i 63 z Wielkopolskiego. Aby sprawdzić czy jest tu też twoja gmina, kliknij tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasiłek

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się także o przyznanie zasiłku celowego, w trzech możliwych wysokościach. O zasiłek w kwocie do 6 tys. zł może ubiegać się każdy poszkodowany.

REKLAMA

Zasiłek w kwocie do 20 tys. można otrzymać na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Natomiast świadczenie w kwocie nawet 200 tys. zł można otrzymać na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego. Przy tak wysokich świadczeń konieczne jest jednak dostarczenie odpowiedniej dokumentacji np. w postaci decyzji o nakazie rozbiórki, opinii rzeczoznawcy, w której oszacuje on szkody.

Oprócz ogromnych strat materialnych obejmujących zarówno gospodarstwa domowe, jak i drzewostan (7,7 mln ,m3 powalonych drzew, 38 tys. ha zniszczonych lasów), nawałnice spowodowały śmierć 6 osób oraz obrażenia u 55 osób.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 833 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników (Dz.U. z 2017 r. poz. 1574)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bogusia
  2022-08-28 14:17:53
  Może warto sie pokusić o profesjonalną pomoc? Ja taką otrzymałam w kancelarii notariusz Cejrowskiej w Tczewie i bardzo sobie chwalę.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

REKLAMA

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

REKLAMA