REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Zalecenia na rok przedszkolny 2023/2024

zęby, uśmiech, higiena, dziecko/fot. Fotolia
zęby, uśmiech, higiena, dziecko/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy dzieci w przedszkolu mogą myć zęby? Publikujemy aktualne zalecenia organizacyjne dotyczące szczotkowania zębów u dzieci w przedszkolach.

Wiek przedszkolny to czas w życiu dziecka, w którym przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higienicznych oraz zdrowotnych wzbogaca ich wiedzę z zakresu zdrowia i higieny i ma ogromny wpływ na ich późniejsze życie.

REKLAMA

Działania kształtujące przyzwyczajenia i nawyki higieniczne powinny być podejmowane wspólnie z rodzicami.

Budowanie świadomości prozdrowotnej u dzieci wymaga od osób przekazujących wiedzę (rodziców, nauczycieli) takiego doboru treści, umiejętności, sytuacji dydaktycznych i wychowawczych, które wpłyną na prawidłowe kształtowanie przyzwyczajeń higienicznych.

Zapobieganie próchnicy

Zapobieganie próchnicy zębów poprzez:

• promowanie wiedzy prozdrowotnej, w tym zasad zdrowego odżywiania;

• zapoznanie dzieci z podstawową wiedzą na temat higieny jamy ustnej;

• omówienie zasad mycia zębów, akcesoriów niezbędnych do dbania o higienę jamy ustnej;

• zapoznanie z następstwami nie przestrzegania zasad higieny jamy ustnej;

Szczoteczka do zębów - jaka

Jak wybrać dobrą szczoteczkę do zębów

Szczoteczka do zębów powinna być:

 • wykonana z nylonowego włosia z oszlifowanymi zaokrąglonymi końcami włókien, o jednakowej średnicy;
 • dla dzieci w wieku przedszkolnym zalecamy szczoteczkę miękką (soft);
 • część pracująca (główka), powinna być dość wąska i krótka;
 • szczoteczkę należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące lub częściej.

Warunki do szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolu

Zaangażowanie opiekunów przedszkolnych jest bardzo ważne dla wyrobienia prawidłowych nawyków szczotkowania zębów u dzieci. Codzienne mycie zębów przez dzieci w przedszkolu wymaga zapewnienia właściwych warunków sanitarnych w łazience uwzględniających mycie i dezynfekcję umywalek, zapewnienia wystarczającej ilości mydła w dozownikach oraz przestrzegania poniższych zasad podczas procesu szczotkowania:

 • szczotkowanie zębów powinno odbywać się w łazience przeznaczonej dla danej grupy przedszkolnej,
 • dzieci oraz opiekun grupy powinni umyć ręce wodą z mydłem przed rozpoczęciem szczotkowania zębów,
 • przy 1 umywalce może jednocześnie czyścić zęby 1-3 dzieci, 
  • dzieci powinny używać do szczotkowania zębów osobistych, oznakowanych: - zestawów wielorazowych, czyli szczoteczek i kubeczków oraz osobistej pasty do zębów z fluorem dostosowanej do wieku dzieci, po użyciu szczoteczki i kubeczki powinny być pojedynczo wypłukane i odstawione do wysuszenia w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą,
  • lub szczoteczek i kubków jednorazowych, które po użyciu należy niezwłocznie wyrzucić do pojemnika na odpady komunalne znajdującego się w łazience,
 • w czasie szczotkowania zębów przez dzieci, opiekun grupy powinien zaaplikować każdemu dziecku na szczoteczkę niewielką ilość pasty z fluorem dostosowanej do wieku, poinstruować o prawidłowych zasadach szczotkowania zębów oraz nadzorować cały proces szczotkowania zębów,
 • osoba sprzątająca, zabezpieczona w środki ochrony osobistej, po każdej zakończonej sesji szczotkowania zębów, pomiędzy poszczególnymi grupami dzieci, powinna przeprowadzić sprzątanie i dezynfekcję łazienki, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji umywalek roztworem wirusobójczym, wywietrzenia łazienki oraz umycia podłogi.

Szczotkowanie zębów a choroby

Szczotkowanie zębów w okresie zwiększonej zachorowalności na choroby zakaźne przez dzieci przedszkolne może być realizowane pod warunkiem stałego nadzoru wychowawcy/opiekuna grupy oraz przygotowania organizacyjnego placówki, zmniejszającego ryzyko transmisji zakażenia. Dodatkowo, w sytuacji braku możliwości zastosowania w/w zaleceń dotyczących szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolach w okresie zwiększonej zachorowalności wśród dzieci, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, korzystając ze wsparcia konsultantów krajowych w dziedzinach: epidemiologii, pielęgniarstwa pediatrycznego i stomatologii dziecięcej rekomenduje, aby w ramach programu wychowania przedszkolnego dzieci, zwielokrotnić zajęcia edukacyjne dotyczące zasad higieny jamy ustnej oraz szczotkowania zębów zarówno wśród dzieci jak i podczas zebrań z rodzicami.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA