reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Jak zabezpieczyć swoje kontakty z dzieckiem?

Kontakty z dzieckiem to jedna z najbardziej spornych i kontrowersyjnych kwestii w zakresie wzajemnych obowiązków rodzicielskich. W sytuacji, gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia, niebezpieczeństwem dla pozostawienia kwestii kontaktów bez uregulowania ich przez sąd, jest osłabienie się więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Zabezpieczenie kontaktów minimalizuje eskalację dalszego konfliktu na tym tle, daje poczucie stabilizacji zarówno uprawnionemu rodzicowi jak i samemu dziecku.

Renata Skowronek-Kiesio z Robert Ofiara Kancelaria Adwokacka

Wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem składa się w sądzie rejonowym. Opłata za taki wniosek to koszt 40 złotych. We wniosku należy wskazać kilka podstawowych informacji, takich jak dane osoby wnoszącej (zwanej dalej w postępowaniu WNIOSKODAWCĄ), dane drugiego z rodziców (zwanego dalej UCZESTNIKIEM postępowania),  numer pesel wnioskodawcy oraz adresy stron. Oprócz tych podstawowych danych, wniosek powinien zawierać uzasadnienie, dlaczego żądamy uregulowania tej kwestii przez sąd oraz konkretną propozycję sposobu realizacji kontaktów, harmonogram spotkań. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka oraz egzemplarz (odpis pisma), dla drugiego z rodziców.

Czas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy jest zwykle najbardziej sporny, w związku z czym we wniosku należy wyraźnie dookreślić w jaki sposób i w jakim wymiarze chcielibyśmy wykonywać nasze prawo do kontaktów z dzieckiem w tym okresie.

Kontakty mogą przybrać różną formę. Począwszy od osobistych spotkań z małoletnim, poprzez zaprowadzanie dziecka do szkoły i odprowadzanie go do jego miejsca zamieszkania, a skończywszy na kontakcie telefonicznym.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

W przypadku, gdy dziecko i uprawiony rodzic mieszkają bardzo daleko od siebie, rozwiązaniem może być korzystanie z nowinek technicznych, kamer internetowych, komunikatorów. W dobie Internetu pojęcie kontaktów ulega znacznemu rozszerzeniu.

Przy ustalaniu sposobu kontaktów, możliwych jest wiele konfiguracji, tj. sąd może postanowić, że dziecko będzie spędzać z ojcem wigilię w każdy parzysty rok, matka zaś w każdy nieparzysty. Dwutygodniowe ferie zimowe zazwyczaj dzielone są po połowie pomiędzy każdego z rodziców, natomiast okres wakacyjny może zostać uregulowany bardzo różnie, np. z ojcem dziecko może spędzać cały lipiec, a z matką cały sierpień, kontakty mogą być też wykonywane co dwa tygodnie lub w inny sposób, który sąd uzna i zawrze w postanowieniu.

Zadaj pytanie na FORUM

Kończąc postępowanie, sąd wyda postanowienie, regulujące kwestię kontaktów. W konsekwencji, rodzic, z którym dziecko stale przebywa, ma obowiązek umożliwić realizację prawa drugiego z rodziców do kontaktu z małoletnim. Uprawniony zaś do kontaktów rodzic nie może, bez wcześniejszego uzgodnienia, wychodzić poza ustalone postanowieniem ramy wykonywania swojego prawa, tj. nie może zmieniać terminów spotkań, przetrzymywać dziecka ponad określony czas, zabierać dziecka poza miejsce jego zamieszkania, jeśli ustalony sposób wykonywania kontaktów na to nie pozwala.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama