REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatki do emerytury Vademecum

Ewa Ryś
Część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją emerytur.  Fot. Fotolia
Część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją emerytur. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dodatki do emerytury są świadczeniami, które mogą podwyższyć otrzymywane przez emeryta świadczenie emerytalne. Dodatkowo co roku większość dodatków do emerytury podlega waloryzacji.

Prawo emeryta do dodatków

Prawo do dodatków do emerytury przysługuje na podstawie wielu ustaw. Dodatki do świadczeń emerytalnych przewiduje przede wszystkim ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto dodatki przewidują:

REKLAMA

  • ustawa z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela;
  • ustawa z dnia 8 września 2000 roku o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe";
  • ustawa z dnia 6 lipca 2007 roku o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych;
  • ustawa z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

W przypadku, kiedy emeryt jest uprawniony do: dodatku kombatanckiego lub świadczenia przysługującego w wysokości tego dodatku, określonych w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, dodatku określonego w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników, dodatku za tajne nauczanie, świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud urany i batalionach budowlanych lub świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, przysługuje mu tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z tych dodatków. Emerytowi przysługuje dodatek wyższy lub wybrany przez niego.

Zobacz także: Kiedy emerytowi przysługują dodatki do emerytury

Zobacz także: Jak emeryt może otrzymać dodatki do swojej emerytury

Rodzaje dodatków do emerytury

Emeryt ma prawo do następujących dodatków do swojego świadczenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • dodatku pielęgnacyjnego,
  • dodatku kombatanckiego,
  • dodatku za tajne nauczanie,
  • dodatku kompensacyjnego,
  • ryczałtu energetycznego,
  • świadczenia dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy,
  • świadczenia dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych,
  • świadczenia dla byłych żołnierzy górników,
  • świadczenia pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych,
  • ekwiwalentu pieniężny dla byłych pracowników kolejowych,
  • ekwiwalentu pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla byłych pracowników kopalni całkowicie likwidowanej.

Dodatek za tajne nauczanie przysługuje emerytom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Z uprawnienia dodatku za tajne nauczanie otrzymać mogą również emeryci, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny należy złożyć wniosek w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym sprawę rozpatruje jednostka ZUS, która wypłaca emerytowi emeryturę. Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 rok życia dodatek pielęgnacyjny otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z urzędu.

Zobacz także: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Dodatek kombatancki przysługuje, jak sama nazwa wskazuje przysługuje kombatantom, czyli  osobom, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Do otrzymania dodatku kombatanckiego potrzebna jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym oraz wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, którzy są emerytami bądź inwalidami lub pobierają uposażenie w stanie spoczynku albo uposażenie rodzinne.

Wysokość dodatków do emerytury

Jak wspomniano na wstępie część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją rent i emerytur. Co roku w marcu waloryzacji podlegają:  dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy oraz świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych.

Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Zobacz także: Czy dodatki do emerytury są waloryzowane

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA