reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR uprawnione są do dedykowanego im świadczenia pieniężnego. Jest to świadczenie przyznawane także osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź pobierającym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.

Osoby deportowane do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej to w świetle ustawy o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich osoby represjonowane, czyli takie, które:

  • w latach 1939–1945 były osadzone w obozie pracy przymusowej z przyczyn politycznych, narodowościowych, rasowych lub religijnych;
  • zostały deportowane (wywiezione) do pracy przymusowej – na co najmniej 6 miesięcy – w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r. lub z terytorium państwa polskiego do:
    • III Rzeszy i na tereny przez nią okupowane w latach 1939–1945,
    • Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i na tereny przez niego okupowane od 17 września 1939 r. do 5 lutego 1946 r. lub po tym okresie do końca 1948 r. z terytorium państwa polskiego w jego obecnych granicach.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Świadczenia pieniężnego nie otrzyma osoba, która ma ustalone prawo do dodatku kombatanckiego lub dodatku za tajne nauczanie. Natomiast jeśli dana osoba uprawniona jest jednocześnie do dodatku określonego przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników lub o uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu przysługuje świadczenie albo dodatek wyższy lub wybrany przez uprawnionego.

Omawiane świadczenie przysługuje osobom, które w trakcje represji były obywatelami polskimi i nadal nimi są.

Wysokość świadczenia

Kwota świadczenie może wynosić od 11,13 zł do 222,01 zł. Jej dokładna wysokość uzależniona jest od liczby pełnych miesięcy przepracowanych przymusowo. Minimum to 6 miesięcy, a maksymalnie 20 miesięcy pracy. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji.

Wniosek o świadczenie pieniężne

W celu przyznania świadczenia składa się stosowny wniosek do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dysponuje formularzem wniosku dedykowanym temu świadczeniu. Są to bowiem nieliczne sytuacje i pismo należy napisać samodzielnie. Powinien zawierać następujące elementy:

1) imię i nazwisko wnioskodawcy,

2) datę urodzenia,

3) adres zamieszkania,

4) numer ewidencyjny PESEL,

5) wskazanie adresu lub konta bankowego, na który ma być doręczana lub dokonywana wypłata świadczenia,

6) oświadczenie o niepobieraniu z innego organu emerytalno-rentowego lub z innego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

a) emerytury lub renty,

b) świadczenia pieniężnego.

Niezbędne jest również dołączenie załącznika w postaci decyzji o przyznaniu świadczenia. Taką decyzję wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (bądź osoba przez niego upoważniona). Aby uzyskać decyzję o przyznaniu świadczenia należy:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama