REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej. / fot. Shutterstock
Świadczenie pieniężne dla osób deportowanych do pracy przymusowej. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby deportowane do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR uprawnione są do dedykowanego im świadczenia pieniężnego. Jest to świadczenie przyznawane także osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty bądź pobierającym świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych.

Osoby deportowane do pracy przymusowej

Osoby deportowane do pracy przymusowej to w świetle ustawy o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich osoby represjonowane, czyli takie, które:

REKLAMA

 • w latach 1939–1945 były osadzone w obozie pracy przymusowej z przyczyn politycznych, narodowościowych, rasowych lub religijnych;
 • zostały deportowane (wywiezione) do pracy przymusowej – na co najmniej 6 miesięcy – w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r. lub z terytorium państwa polskiego do:
  • III Rzeszy i na tereny przez nią okupowane w latach 1939–1945,
  • Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i na tereny przez niego okupowane od 17 września 1939 r. do 5 lutego 1946 r. lub po tym okresie do końca 1948 r. z terytorium państwa polskiego w jego obecnych granicach.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Świadczenia pieniężnego nie otrzyma osoba, która ma ustalone prawo do dodatku kombatanckiego lub dodatku za tajne nauczanie. Natomiast jeśli dana osoba uprawniona jest jednocześnie do dodatku określonego przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników lub o uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu przysługuje świadczenie albo dodatek wyższy lub wybrany przez uprawnionego.

Omawiane świadczenie przysługuje osobom, które w trakcje represji były obywatelami polskimi i nadal nimi są.

Wysokość świadczenia

Kwota świadczenie może wynosić od 11,13 zł do 222,01 zł. Jej dokładna wysokość uzależniona jest od liczby pełnych miesięcy przepracowanych przymusowo. Minimum to 6 miesięcy, a maksymalnie 20 miesięcy pracy. Kwota ta podlega corocznej waloryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o świadczenie pieniężne

W celu przyznania świadczenia składa się stosowny wniosek do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dysponuje formularzem wniosku dedykowanym temu świadczeniu. Są to bowiem nieliczne sytuacje i pismo należy napisać samodzielnie. Powinien zawierać następujące elementy:

1) imię i nazwisko wnioskodawcy,

2) datę urodzenia,

3) adres zamieszkania,

4) numer ewidencyjny PESEL,

5) wskazanie adresu lub konta bankowego, na który ma być doręczana lub dokonywana wypłata świadczenia,

6) oświadczenie o niepobieraniu z innego organu emerytalno-rentowego lub z innego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

a) emerytury lub renty,

b) świadczenia pieniężnego.

Niezbędne jest również dołączenie załącznika w postaci decyzji o przyznaniu świadczenia. Taką decyzję wydaje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (bądź osoba przez niego upoważniona). Aby uzyskać decyzję o przyznaniu świadczenia należy:

 • wypełnić i złożyć wniosek o przyznanie uprawnień do świadczeń pieniężnych dla osób deportowanych (WZÓR) wraz z opinią wystawioną przez stowarzyszenie właściwe dla określonego rodzaju doznanych represji w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
 • dołączyć dokumenty potwierdzające rodzaj i okres represji.
Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej

Wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego dla osób deportowanych do pracy przymusowej

kombatanci.gov.pl

Wypłata

Świadczenie wypłacane jest przez właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej oddział ZUS. Dla osób mieszkających w Polsce za miejsce zamieszkania uznaje się miejsce zameldowania. Do wypłaty dochodzi co miesiąc wraz z wypłata emerytury lub renty bądź w przypadku zamieszenia prawa do świadczenia emerytalno-rentowego w trzecim miesiącu każdego kwartału.

Podstawa prawna:

REKLAMA

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 1996 r. w sprawie trybu wypłacania świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dziennik Ustaw rok 1996 nr 107 poz. 505)

Ustawa z dnia 31 maja 1996 r. o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1168)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA