reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury mundurowe > Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w emeryturach mundurowych

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w emeryturach mundurowych

Konsultacje społeczne nad projektem ustawy o zmianach w systemie emerytur mundurowych zakończyły się. W trakcie konsultacji zgłoszono aż 260 uwag. Najwięcej zastrzeżeń mają związki zawodowe służb mundurowych.

Projekt ustawy o służbach mundurowych dotyczy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Do najważniejszych zmian, jakie proponuje się w systemie emerytur mundurowych należy zachowanie odrębnego system zaopatrzeniowa emerytalnego służb mundurowych. Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków:

  • wieku - minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat;
  • stażu służby - wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat.

Spełnienie obu warunków 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje funkcjonariuszowi i żołnierzowi prawo do emerytury. Co oznacza, że będą oni musieli pozostać dłużej w służbie.

Zobacz także: Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

Kolejna zmiana ma dotyczyć zmian w obliczaniu wysokości emerytury. Według projektu wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat. Dotychczas wysokość emerytury zależy od wysokości ostatniej pensji. Przy czym wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym.

Zobacz także: Jakie zmiany w emeryturach dla żołnierzy

Jakie uwagi do zmian w emeryturach mundurowych

Projekt zmian w emeryturach mundurowych został przekazany do konsultacji 10 stycznia 2012 roku. Projekt ustawy zawierający propozycje zmian otrzymały do konsultacji związki zawodowe poszczególnych służb mundurowych. Do projektu ustawy o zmianie przyznawania prawa do emerytury mundurowej podczas konsultacji zgłoszono wiele uwag. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • włączenie funkcjonariuszy celnych do nowego systemu służb mundurowych,
  • kwestionowanie ukończenia 55 lat jako warunku, który uprawnia do uzyskania emerytury,
  • kwestionowanie zasady naliczania podstawy wymiaru emerytury,
  • kwestionowanie braku przywilejów emerytalnych w momencie zwolnienia ze służby po uzyskaniu 25 lat służby, a nieukończeniu 55 lat.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Policja, emerytury dla policjantów, emerytury mundurowe, emerytury wojskowe, emerytury 2012
Policja, emerytury dla policjantów, emerytury mundurowe, emerytury wojskowe, emerytury 2012

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama