Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czternasta emerytura w 2022 r. – kiedy wypłata w przyszłym roku?

Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata w przyszłym roku?
Czternasta emerytura 2022 – kiedy wypłata w przyszłym roku?
Shutterstock
Czternasta emerytura w 2022 r.? Część emerytów i rencistów otrzyma wypłatę świadczenia w przyszłym roku.

Czy czternasta emerytura jest dla wszystkich?

Tzw. czternasta emerytura przysługuje osobom, które w dniu 31 października mają prawo do określonych świadczeń emerytalno-rentowych. Szczegółowo wymienia je ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Chodzi o prawo m.in. do:

 • emerytur i rent systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych
 • rent socjalnych,
 • świadczeń przedemerytalnych,
 • emerytur pomostowych;
 • zasiłków i świadczeń przedemerytalnych;
 • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych;
 • rent inwalidów wojskowych i wojennych

Co w przypadku zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia? W takiej sytuacji osobie uprawnionej przysługuje jedna czternastka. Podobnie jest w przypadku renty rodzinnej, do które uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Czternasta emerytura – próg dochodowy

Czternasta emerytura jest świadczeniem jednorazowym. Wypłata świadczenia uzależniona została od dochodu. Próg dochodowy wynosi 2900 zł. Osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza tej kwoty, otrzymają tzw. czternastkę w pełnej wysokości. W przeciwnym razie świadczenie zostanie pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Czternasta emerytura – czy trzeba złożyć wniosek?

Świadczenie będzie wypłacone z urzędu. Oznacza to, iż seniorzy nie muszą składać wniosku. Z tego powodu Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed możliwymi oszustwami. Osoby, które w rozmowie telefonicznej oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o świadczenie chcą uzyskać dane.

W przypadku wątpliwości co do tożsamości osób, które podają się za pracowników ZUS można skontaktować się z najbliższą placówką lub Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00.

Czternasta emerytura – dla kogo wypłata w 2022 r.?

Czternastkę poza określonymi wyjątkami wypłaca się w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r.

Wypłaty w grudniu 2021 przewidziano dla świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.

Rolnicy, których emerytury i renty wypłacane są co kwartał, otrzymają czternastą emeryturę w 2022 r. w styczniowych terminach płatności.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(23)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • m-53
  2021-10-24 13:59:55
  Tytuł mylący, wprowadza w błąd. Nie ma "14 emerytury 2022" tylko część wypłat przechodzi na 2022
  4
 • inwestor
  2021-10-24 15:53:15
  14ta emerytua - to jest skandal. Moze jeszcze 15 i 16? Cholerne rozdawnictwo wyjdzie wam, komuchy bokiem w inflacji.
  44
  pokażodpowiedzi (6)
 • GIBZ
  2021-10-25 18:08:47
  Tak, tak, piszcie o 14 emeryturze w 2022 r. Emeryci się ze szczęścia posikają.
  9
 • holota pis
  2021-10-26 08:47:22
  wsadzcie ja sobie w d--pe
  10
  pokażodpowiedzi (1)
 • Kulpa Krzysztof
  2021-10-25 14:58:21
  Napisałem tylną część ciała ściska
  5
 • nicola
  2021-10-28 01:14:52
  No bardziej to prezent jak świadczenie, więc jak emeryci mieli problem. to tak dalej mają. PPK w tym przypadku to szansa by lepiej żyć, nawet jak emerytura okaże się mniejsza jak człowiek zakładał. Bo po prostu można całkiem sprawnie odkładać kasę z pracodawcą
  5
 • Pati
  2021-10-30 15:57:23
  Szkoda że kilkanaście la temu nie pomyśleli i nie wprowadzili ppk. Projekt musi co prawda jeszcze swoje odczekac żeby przekonac wszystkich, ale patrząc na kraje skandynawskie czy nawet na USA tam się sprawdził. Czas wreszcie i na rewolucje w Polsce
  4
 • Asia
  2021-11-28 01:03:55
  Jezeli emeryt otrzymuje 680zl emerytury to ile dostanie wiecej .Bo teraz w marcu distal emeryt 22 zl wiecej smieszne . Mowi sie ze duze kwoty .Prosze podac prawde te najnizsze emerytury
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • niecierpliwy dziadek
  2021-12-14 16:30:45
  Kiedy będzie 15 emerytura ?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • j&m
  2022-01-03 11:51:02
  ponieważ moja żona dostaje emeryturę 800 zł netto a w 2022 roku najniższa emerytura ma wynosić 1300 zł to ona zyska 500 zł brawo 1
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
MS: sądy znacznie przyspieszyły
Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
Taksa notarialna
Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
Skala podatkowa
Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?
Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu hipotecznego - postępowania UOKiK
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków w sprawie spłat kredytów hipotecznych. Co sprawdza urząd?
Konflikt z kontrolerami nie został całkiem zażegnany
Wznowienie protestu kontrolerów ruchu lotniczego mogłoby uderzyć w całą branżę turystyczną. Do kiedy obowiązuje porozumienie? Co z lotami w wakacje?
UE: embargo na ropę z Rosji. Trudne negocjacje, trwa szukanie kompromisu
Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata. Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich