Kategorie

OFE czy ZUS – co wybrać?

Aleksandra Pajewska
OFE czy ZUS – wyboru można dokonać do 31 lipca 2014 roku. /Fot. Fotolia
OFE czy ZUS – wyboru można dokonać do 31 lipca 2014 roku. /Fot. Fotolia
Fotolia
Od 2014 roku ubezpieczeni mają możliwość wyboru: OFE czy ZUS. W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca mogą wybrać, czy pozostają w OFE, czy przechodzą do innego funduszu, czy też z niego rezygnują na rzecz ZUS. Wybór OFE ma więc charakter dobrowolny.

Dotychczasowy stan prawny – obowiązkowe OFE

Wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku, które podejmowały pracę objętą obowiązkowym systemem ubezpieczeń społecznych, miały obowiązek przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Brak dobrowolnego wyboru OFE skutkował wyłonieniem go w drodze losowania. Dla tej kategorii osób przynależność do funduszu była więc obligatoryjna. Możliwość wyboru pozostawiono jedynie urodzonym w przedziale czasu od 31 grudnia 1948 roku do 1 stycznia 1969 roku.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Wybór OFE

Od 1 lutego 2014 roku zmianie uległy zasady dalszego odprowadzania składek do otwartego funduszu emerytalnego za osoby będące jego członkami, w chwili wejścia ustawy w życie. W związku z powyższym od 2014 roku przynależność do OFE jest dobrowolna. W terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku każdy ubezpieczony podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (któremu zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego) będzie miał możliwość dobrowolnego podjęcia decyzji dot. przynależności do OFE. Będzie miał do wyboru trzy opcje.

Po pierwsze, będzie mógł pozostać w dotychczasowym funduszu. Wówczas wymagane jest złożenie oświadczenia do ZUS o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Składając w/w wniosek można dokonać zmiany OFE. Jest to druga możliwość. Zmiana funduszu nie następuje jednak na mocy samego oświadczenia lecz z tytułu zawarcia z nowo wybranym OFE umowy członkowskiej.

Brak zawarcia umowy z nowo wybranym OFE powoduje odprowadzanie składki na dotychczasowy fundusz.

Brak oświadczenia o dalszym korzystaniu z funduszu prowadzi do automatycznego przyjęcia, że ubezpieczony rezygnuje z OFE i korzysta tylko z subkonta w ZUS. W tym – trzecim – przypadku całość składki będzie więc przekazywana do ZUS.

Oświadczenie członka OFE

Oświadczenie o dalszym korzystaniu z funduszu można złożyć pisemnie (osobiście, bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem poczty) oraz drogą elektroniczną (w formie uwierzytelnionego dokumentu elektronicznego). Swoją treścią obejmować powinno: dane identyfikacyjne oraz adresowe członka OFE, informacje o pozostawaniu w funduszu (ewentualnie nazwę nowo wybranego) oraz podpis wnioskodawcy.

Zobacz również: OFE – zmiany w 2014 roku

Nowi pracownicy

Obowiązek przystąpienia do OFE nie obejmie więc nowych pracowników, tj. rozpoczynających aktywność zawodową w 2014 roku. W terminie czterech miesięcy od podjęcia działalności wymagającej ubezpieczenia mają oni możliwość zgłoszenia się do funduszu. W tym celu powinni zawrzeć umowę członkowską.

Brak zawarcia umowy z OFE skutkuje zaewidencjonowaniem składki na subkoncie w ZUS.

Okienko wyboru

Kolejne okienko transferowe (wyboru) będzie w 2016 roku. Regularnie, co cztery lata, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, ubezpieczeni będą mogli podjąć decyzję w tym zakresie.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. po. 1717).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  24 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.