reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > OFE czy ZUS – co wybrać?

OFE czy ZUS – co wybrać?

Od 2014 roku ubezpieczeni mają możliwość wyboru: OFE czy ZUS. W okresie od 1 kwietnia do 31 lipca mogą wybrać, czy pozostają w OFE, czy przechodzą do innego funduszu, czy też z niego rezygnują na rzecz ZUS. Wybór OFE ma więc charakter dobrowolny.

Dotychczasowy stan prawny – obowiązkowe OFE

Wszystkie osoby urodzone po 31 grudnia 1968 roku, które podejmowały pracę objętą obowiązkowym systemem ubezpieczeń społecznych, miały obowiązek przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Brak dobrowolnego wyboru OFE skutkował wyłonieniem go w drodze losowania. Dla tej kategorii osób przynależność do funduszu była więc obligatoryjna. Możliwość wyboru pozostawiono jedynie urodzonym w przedziale czasu od 31 grudnia 1948 roku do 1 stycznia 1969 roku.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Wybór OFE

Od 1 lutego 2014 roku zmianie uległy zasady dalszego odprowadzania składek do otwartego funduszu emerytalnego za osoby będące jego członkami, w chwili wejścia ustawy w życie. W związku z powyższym od 2014 roku przynależność do OFE jest dobrowolna. W terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku każdy ubezpieczony podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu (któremu zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego) będzie miał możliwość dobrowolnego podjęcia decyzji dot. przynależności do OFE. Będzie miał do wyboru trzy opcje.

Po pierwsze, będzie mógł pozostać w dotychczasowym funduszu. Wówczas wymagane jest złożenie oświadczenia do ZUS o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Składając w/w wniosek można dokonać zmiany OFE. Jest to druga możliwość. Zmiana funduszu nie następuje jednak na mocy samego oświadczenia lecz z tytułu zawarcia z nowo wybranym OFE umowy członkowskiej.

Brak zawarcia umowy z nowo wybranym OFE powoduje odprowadzanie składki na dotychczasowy fundusz.

Brak oświadczenia o dalszym korzystaniu z funduszu prowadzi do automatycznego przyjęcia, że ubezpieczony rezygnuje z OFE i korzysta tylko z subkonta w ZUS. W tym – trzecim – przypadku całość składki będzie więc przekazywana do ZUS.

Oświadczenie członka OFE

Oświadczenie o dalszym korzystaniu z funduszu można złożyć pisemnie (osobiście, bezpośrednio w ZUS lub za pośrednictwem poczty) oraz drogą elektroniczną (w formie uwierzytelnionego dokumentu elektronicznego). Swoją treścią obejmować powinno: dane identyfikacyjne oraz adresowe członka OFE, informacje o pozostawaniu w funduszu (ewentualnie nazwę nowo wybranego) oraz podpis wnioskodawcy.

Zobacz również: OFE – zmiany w 2014 roku

Nowi pracownicy

Obowiązek przystąpienia do OFE nie obejmie więc nowych pracowników, tj. rozpoczynających aktywność zawodową w 2014 roku. W terminie czterech miesięcy od podjęcia działalności wymagającej ubezpieczenia mają oni możliwość zgłoszenia się do funduszu. W tym celu powinni zawrzeć umowę członkowską.

Brak zawarcia umowy z OFE skutkuje zaewidencjonowaniem składki na subkoncie w ZUS.

Okienko wyboru

Kolejne okienko transferowe (wyboru) będzie w 2016 roku. Regularnie, co cztery lata, w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca, ubezpieczeni będą mogli podjąć decyzję w tym zakresie.

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 grudnia 2013 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. po. 1717).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 02.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

OFE czy ZUS – wyboru można dokonać do 31 lipca 2014 roku. /Fot. Fotolia
OFE czy ZUS – wyboru można dokonać do 31 lipca 2014 roku. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama