REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytura dla twórców i artystów

Emerytura dla twórców i artystów. /fot. Fotolia
Emerytura dla twórców i artystów. /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Twórcy oraz artyści mają prawo do wcześniejszej emerytury. Zawody te często charakteryzują się brakiem umowy o pracę. Jednakże działalność twórcza i artystyczna wystarcza, aby emeryturę otrzymać.

Wcześniejszą emeryturę mogą otrzymać twórcy i artyści urodzeni po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Warunki, jakie musi spełnić osoba starająca się o wcześniejszą emeryturę:

REKLAMA

 • Wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej albo stosunek pracy;
 • Najpóźniej do dnia 31 grudnia 2008 r. osiągnąć wymagany wiek emerytalny i udowodnić odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.

REKLAMA

W przypadku twórców i artystów wiek emerytalny uzależniony jest od rodzaju działalności i wynosi od 45 do 60 lat. Natomiast okres składkowy i nieskładkowy uzależniony jest od płci. Kobiety muszą udowodnić 20 – letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej. Mężczyźni z kolei 25 – letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym także 15 lat odpowiedniej działalności.

Twórca lub artysta, który przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego zgłaszając wniosek o emeryturę musi wnioskować o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu na dochody budżetu państwa. Musi to uczynić za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kto i kiedy nabywa prawo do emerytury?

Pracownik wykonujący działalność twórczą nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełni łącznie następujące warunki:

 • wiek emerytalny osiągnął w czasie zatrudnienia lub w ciągu 5 lat od ustania zatrudnienia,
 • ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej,
 • osiągnął odpowiedni wiek emerytalny

zawód

Wiek dla kobiet

Wiek dla mężczyzn

Tancerz, akrobata, gimnastyk, ekwilibrysta, kaskader

40 lat

45 lat

Solista wokalista, muzyk grający na instrumentach dętych, treser zwierząt drapieżnych

45 lat

50 lat

Artysta chóru, żongler, komik cyrkowy, aktor teatru lalek

50 lat

55 lat

Aktorka, dyrygentka

55 lat

Muzyk grający na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych oraz klawiszowych, operator obrazu filmowego, fotografik

55 lat

60 lat

Dziennikarze, objęci układem zbiorowym pracy dziennikarzy, nabywają prawo do emerytury, jeżeli w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej osiągnęli odpowiedni wiek. Dla kobiet wynosi on 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat. Dziennikarz musi mieć wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy dziennikarskiej. Warunki te dotyczą osób wykonujących zawód dziennikarza w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji, agencjach prasowych, informacyjnych, publicystycznych lub fotograficznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Wiek emerytalny będzie obniżony od października 2017 r.

Zgodnie z art. 33. Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r., ubezpieczone z tytułu działalności twórczej lub artystycznej, mają prawo do emerytury na warunkach określonych dla pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA