REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Wadium to określona suma pieniędzy składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy; inaczej kaucja lub zastaw.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Co to jest wadium?

Wadium jest dodatkowym zastrzeżeniem pieniężnym, które może być zawarte w warunkach aukcji lub przetargu na polecenie organizatora. Zastrzeżenie to, jeżeli zostało wprowadzone (gdyż nie jest obowiązkowe), wyznacza dalszy tok postępowania aukcji bądź przetargu i wiąże ich uczestników.

Kiedy wpłaca się wadium?

Wadium wpłaca się zazwyczaj przy przetargach (licytacjach) na rzecz organu organizującego przetarg, gdzie oferent składa swoją propozycję cenową.

Ile wynosi wadium?

Wysokość wadium wskazują warunki aukcji albo przetargu. Zazwyczaj jest to określony procent sumy pieniężnej od wartości przedmiotu licytowanego. Powyższą sumę z reguły uiszcza się w gotówce, niekiedy może być ona zabezpieczona przez udzielenie poręczenia.

Czynny uczestnik aukcji lub przetargu

Podmiot, który wpłacił bądź zabezpieczył wadium staje się czynnym uczestnikiem aukcji albo przetargu. Podmiot, który nie wpłacił bądź nie zabezpieczył wadium nie bierze udziału w aukcji albo przetargu.

Kiedy zwrot wadium?

Po zakończeniu przetargu bądź aukcji (zawarciu zamierzonej umowy) organizator jest obowiązany zwrócić uczestnikom uiszczone wadia natomiast, gdy zostały one zabezpieczone, poręczenie to wygasa z mocy ustawy.

Wyjątek od zwrotu wadium

Wyjątek stanowi sytuacja, w której nie doszło do realizacji umowy. Jeżeli powstała ona wskutek winy uczestnika tzn. gdy uchyla się on od zawarcia umowy, mimo iż jego oferta została wybrana – organizator może zachować wadium dla siebie lub dochodzić zaspokojenia sumy wadium z tytułu poręczenia.

Brak realizacji umowy wskutek winy organizatora

Jeżeli brak realizacji umowy wynikał z winy organizatora, tzn. gdy uchyla się on od zawarcia umowy z uczestnikiem, którego oferta została wybrana – uczestnik może żądać zwrotu podwójnej wysokości wadium bądź w inny sposób domagać się naprawienia szkody.

Zobacz: Umowy

Podstawa prawna: Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA