reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Formy popełnienia przestępstwa > Dobrowolne zapobiegnięcie (art. 23)

Dobrowolne zapobiegnięcie (art. 23)

Nie podlega karze współdziałający, który dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego.Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w stosunku do współdziałającego, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.

Wskazany przepis reguluje instytucję tzw. czynnego żalu w stosunku do osób które zmierzały do popełnienia przestępstwa we współdziałaniu z innymi.

Czynny żal polega na dobrowolnym odstąpieniu od dokonania danej czynności w sytuacji gdy była obiektywnie możliwość jej kontynuacji. Ta decyzja o odstąpieniu od dokonania.

„Nawrócenie” musi wynikać z wewnętrznej woli sprawcy, tj. nie być podyktowanymi żadnymi warunkami zewnętrznymi (np. tym że ktoś obcy obserwuje współsprawcę lub krytykuje czyn współsprawcy).

W analizowanym przepisie przejawienie czynnego żalu przewidziane jest w dwóch formach tj. jako czynny żal skuteczny (gdy współdziałający zapobiegnie dokonaniu całego czynu przez innych) i nieskuteczny czynny żal (gdy współdziałający stara się zapobiec dokonaniu tego czynu, ale mu się nie udaje).

Zobacz serwis: Postępowanie karne

W sytuacji, w której sprawcy uda się zapobiec dokonaniu czynu (całego czynu) przez pozostałych współsprawców, to zgodnie z treścią powyższego przepisu, współsprawca taki nie będzie podlegał karze. np. nie będzie podlegał karze oszust który ostrzeże klienta przed podpisaniem danej umowy, która byłaby dla niego oszukańcza niwecząc uknuty przez grupę cały plan oszustwa. Należy dodatkowo podkreślić, iż nie ma znaczenia w jaki sposób współsprawca powstrzyma pozostałych sprawców, ustawodawca przewidział tutaj swoistą nagrodę dla „nawróconego współsprawcy” za efekt jego działań.

W odniesieniu do drugiej możliwej sytuacji, tj. w której starania współsprawcy do zapobieżenia dokonania czynowi się nie powiodą, ustawodawca przewidział możliwość fakultatywnego orzeczenia przez sąd nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Podstawa prawna: Art. 23 Kodeksu karnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czynny żal polega na dobrowolnym odstąpieniu od dokonania czynności w sytuacji, gdy była możliwość jej kontynuacji.
Czynny żal polega na dobrowolnym odstąpieniu od dokonania czynności w sytuacji, gdy była możliwość jej kontynuacji.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama