REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot korzyści majątkowej następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.
Zwrot korzyści majątkowej następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.

REKLAMA

REKLAMA

W wypadku skazania za przestępstwo przynoszące korzyść majątkową osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a popełnione przez sprawcę działającego w jej imieniu lub interesie, sąd zobowiązuje podmiot, który uzyskał korzyść majątkową, do jej zwrotu w całości lub w części na rzecz Skarbu Państwa; nie dotyczy to korzyści majątkowej podlegającej zwrotowi innemu podmiotowi.

Wskazany przepis jest wyrazem tendencji ustawodawcy usiłującego doprowadzić do sytuacji w której żaden podmiot nie będzie mógł odnieść z popełnionego przestępstwa korzyści.

REKLAMA

Zgodnie z treścią art. 52 Kodeksu karnego, istnieje grupa podmiotów, które mogą być zobowiązane do zwrotu w całości lub części korzyści jeśli uzyskają go wskutek działań sprawcy w ich imieniu lub interesie będących przestępstwem (np. firma bogaci się wskutek oszustw popełnianych przez jej prezesa)

Podkreślenia wymaga to, że nałożenie przez sąd obowiązku wskazanego zwrotu nie jest środkiem karnym, bo nie dotyczy on oskarżonego.

Krąg podmiotów które mogą być zobowiązane do zwrotu w całości lub części za przestępstwo przynoszące im korzyść jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jak i osoby fizyczne. Zwraca uwagę fakt, iż ów zwrot korzyści następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zauważyć, iż aby przepis ten mógł mieć zastosowanie, spełnionych musi zostać kilka koniecznych warunków:

1) wniosek o zastosowanie wskazanego przepisu musi złożyć prokurator (zgodnie z treścią art. 416 Kodeksu postępowania karnego)

2) sprawca przestępstwa musi zostać skazany wyrokiem skazującym (nie może to być wyrok warunkowo umarzający postępowanie) i musi to być przestępstwo z którego opisane w art. 52 Kodeksu karnego podmioty mogły odnieść korzyść majątkową (przykładowo: jeżeli pracownik firmy pobije pracownika innej firmy, to firma nie może ponosić odpowiedzialności za jego zachowanie bo nie ma z niego materialnych korzyści)

3) sprawca musi działać w imieniu lub w interesie spółki np. jako jej pracownik, pełnomocnik, członek zarządu.

REKLAMA

Przepis ten nie obejmuje swym zakresem sytuacji gdy dany podmiot przypadkowo uzyskuje korzyść z przestępstwa popełnionego przez “obcą” mu osobę trzecią (np. gdy sprawca w akcie indywidualnych porachunków podpala jeden z dwóch sklepów w mieście wobec czego niespalony sklep przejmuje klientów spalonego sklepu i ma zwiększone obroty handlowe

4) podmioty opisane w art. 52 Kodeksu karnego muszą rzeczywiście uzyskać korzyść z popełnionego przestępstwa, przy czym ma to miejsce niezależnie od tego czy obejmowały one swoją wolą chęć wzbogacenia się (chciały tego), czy też nie chciały tego lub nie były tego świadome (przykładowo zarząd firmy może nie być świadomy, że część pieniędzy na jej koncie pochodzi z niezgodnych z prawem transakcji, albo że został pozyskany w wyniku oszustwa).

Tylko wówczas gdy spełnione zostaną wszystkie powyżej opisane przesłanki, sąd może w wyroku nałożyć na dany podmiot obowiązek zwrotu korzyści z przestępstwo.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

REKLAMA

Należy uzupełniająco wskazać również, że podmiot wskazany w niniejszym artykule występuje w procesie karnym jako tzw. “quasi strona” postępowania, co oznacza iż może on uczestniczyć w postępowaniu karnym, składać wnioski i oświadczenia (w zakresie kwestii ustalenia czy zaistniało przestępstwo oraz czy podmiot ten odniósł z niego korzyść).Co więcej, podmiot ten jest przesłuchiwany na rozprawie i w zakresie faktu orzeczenia wobec niego obowiązku zwrotu korzyści może złożyć nawet apelację od wyroku sądu pierwszej instancji.

Dla jasności należy wskazać, że w opisanych powyżej sytuacjach za osoby prawne i inne podmioty nie będące osobami fizycznymi występują oczywiście ich uprawnieni do tego przedstawiciele np. w imieniu spółki występują wspólnicy umocowani przez zarząd do reprezentacji spółki.

Podstawa prawna: Art. 52 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA