REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot korzyści majątkowej następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.
Zwrot korzyści majątkowej następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.

REKLAMA

REKLAMA

W wypadku skazania za przestępstwo przynoszące korzyść majątkową osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a popełnione przez sprawcę działającego w jej imieniu lub interesie, sąd zobowiązuje podmiot, który uzyskał korzyść majątkową, do jej zwrotu w całości lub w części na rzecz Skarbu Państwa; nie dotyczy to korzyści majątkowej podlegającej zwrotowi innemu podmiotowi.

Wskazany przepis jest wyrazem tendencji ustawodawcy usiłującego doprowadzić do sytuacji w której żaden podmiot nie będzie mógł odnieść z popełnionego przestępstwa korzyści.

REKLAMA

Zgodnie z treścią art. 52 Kodeksu karnego, istnieje grupa podmiotów, które mogą być zobowiązane do zwrotu w całości lub części korzyści jeśli uzyskają go wskutek działań sprawcy w ich imieniu lub interesie będących przestępstwem (np. firma bogaci się wskutek oszustw popełnianych przez jej prezesa)

Podkreślenia wymaga to, że nałożenie przez sąd obowiązku wskazanego zwrotu nie jest środkiem karnym, bo nie dotyczy on oskarżonego.

Krąg podmiotów które mogą być zobowiązane do zwrotu w całości lub części za przestępstwo przynoszące im korzyść jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, jak i osoby fizyczne. Zwraca uwagę fakt, iż ów zwrot korzyści następuje tylko na rzecz Skarbu Państwa.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zauważyć, iż aby przepis ten mógł mieć zastosowanie, spełnionych musi zostać kilka koniecznych warunków:

1) wniosek o zastosowanie wskazanego przepisu musi złożyć prokurator (zgodnie z treścią art. 416 Kodeksu postępowania karnego)

2) sprawca przestępstwa musi zostać skazany wyrokiem skazującym (nie może to być wyrok warunkowo umarzający postępowanie) i musi to być przestępstwo z którego opisane w art. 52 Kodeksu karnego podmioty mogły odnieść korzyść majątkową (przykładowo: jeżeli pracownik firmy pobije pracownika innej firmy, to firma nie może ponosić odpowiedzialności za jego zachowanie bo nie ma z niego materialnych korzyści)

3) sprawca musi działać w imieniu lub w interesie spółki np. jako jej pracownik, pełnomocnik, członek zarządu.

REKLAMA

Przepis ten nie obejmuje swym zakresem sytuacji gdy dany podmiot przypadkowo uzyskuje korzyść z przestępstwa popełnionego przez “obcą” mu osobę trzecią (np. gdy sprawca w akcie indywidualnych porachunków podpala jeden z dwóch sklepów w mieście wobec czego niespalony sklep przejmuje klientów spalonego sklepu i ma zwiększone obroty handlowe

4) podmioty opisane w art. 52 Kodeksu karnego muszą rzeczywiście uzyskać korzyść z popełnionego przestępstwa, przy czym ma to miejsce niezależnie od tego czy obejmowały one swoją wolą chęć wzbogacenia się (chciały tego), czy też nie chciały tego lub nie były tego świadome (przykładowo zarząd firmy może nie być świadomy, że część pieniędzy na jej koncie pochodzi z niezgodnych z prawem transakcji, albo że został pozyskany w wyniku oszustwa).

Tylko wówczas gdy spełnione zostaną wszystkie powyżej opisane przesłanki, sąd może w wyroku nałożyć na dany podmiot obowiązek zwrotu korzyści z przestępstwo.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

REKLAMA

Należy uzupełniająco wskazać również, że podmiot wskazany w niniejszym artykule występuje w procesie karnym jako tzw. “quasi strona” postępowania, co oznacza iż może on uczestniczyć w postępowaniu karnym, składać wnioski i oświadczenia (w zakresie kwestii ustalenia czy zaistniało przestępstwo oraz czy podmiot ten odniósł z niego korzyść).Co więcej, podmiot ten jest przesłuchiwany na rozprawie i w zakresie faktu orzeczenia wobec niego obowiązku zwrotu korzyści może złożyć nawet apelację od wyroku sądu pierwszej instancji.

Dla jasności należy wskazać, że w opisanych powyżej sytuacjach za osoby prawne i inne podmioty nie będące osobami fizycznymi występują oczywiście ich uprawnieni do tego przedstawiciele np. w imieniu spółki występują wspólnicy umocowani przez zarząd do reprezentacji spółki.

Podstawa prawna: Art. 52 Kodeksu karnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA