| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Świadczenie pieniężne nietrzeźwego sprawcy (art. 49a)

Świadczenie pieniężne nietrzeźwego sprawcy (art. 49a)

Organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia, o których mowa w art. 47, 49 i 57a § 2, muszą obejmować swoją działalnością terytorium całego kraju.

Analizowany przepis ma charakter uzupełniający w stosunku do przepisów art. 47 Kodeksu karnego, art. 49 Kodeksu karnego i art. 57a § 2 Kodeksu karnego, które stanowią o konieczności zapłaty orzekanej jako środka karnego nawiązki na rzecz instytucji, stowarzyszeń, fundacji I organizacji społecznych bez uszczegółowienia jakie to są dokładnie organizacje, bądź gdzie znaleźć ich wykaz.

Artykuł ten precyzuje wymagania stawiane ogólnie tym instytucjom tj. Określa iż muszą one prowadzić działalność na terenie całego kraju. Porządkująco przedstawia on również, kto jest odpowiedzialny za publikację list takich organizacji, jak się na nią wpisać i w jakiej formie jest ona ogłaszana.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, to Minister Sprawiedliwości prowadzi wykaz, do którego wpisuje instytucje, organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia, o których mowa w art. 47, 49 i 57a § 2. Kodeksu karnego. Wpisu do wykazu dokonuje się na wniosek zainteresowanego podmiotu. Wykaz jest publikowany co najmniej raz w roku, w formie obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości.

Zobacz: Forum prawne

Obowiązujące obecnie Obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie wykazu instytucji, organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń, o których mowa w art. 47, 49 i 57a § 2 Kodeksu karnego jest z dnia 29 listopada 2010 r.

Na wskazanym wykazie znajdują się obecnie 889 podmioty.

Podstawa prawna: Art. 49a Kodeksu karnego

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minister Sprawiedliwości prowadzi wykaz, do którego wpisuje instytucje, organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia
Minister Sprawiedliwości prowadzi wykaz, do którego wpisuje instytucje, organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych77.40 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »