REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy urzędnicy otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Nadgodziny urzędników. Co z wynagrodzeniem?
Nadgodziny urzędników. Co z wynagrodzeniem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obecne regulacje sprawiają, że zatrudnieni w służbie cywilnej otrzymują za nadgodziny czas wolny, a nie wynagrodzenie. Jednak planowane zmiany w prawie zakładają większą elastyczność w tym zakresie i umożliwienie zapłaty za nadgodziny dla urzędników.

Nadgodziny urzędników – jak to wygląda obecnie?

Obecne standardy zakładają, że urzędnik, który pracował po godzinach, może liczyć na czas wolny jako rekompensatę jednak bez wynagrodzenia. Planowane zmiany w prawie zakładają perspektywę wynagrodzenia za nadgodziny dla służby cywilnej.

REKLAMA

Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników – od kiedy taka możliwość?

Na obecnym etapie legislacyjnym zmiany w prawie mają wejść w życie w połowie obecnego roku jednak możliwość wynagrodzenia za nadgodziny urzędników ma być dostępna od stycznia 2024 r.

Wynagrodzenie za nadgodziny dla urzędników w pakiecie z nowelizacją ustawy VAT

Znacząca nowelizacja ustawy VAT zakłada ustanowienie obowiązku w zakresie KSeF (fakturowanie elektroniczne). Rząd postanowił „dokleić” do tych zmian kwestię wynagrodzeń dla urzędników. Taka inicjatywa może być uznana za nietypową i budzić wątpliwości co do jakości procesu legislacyjnego. Nie można wykluczyć, że w ustawie pojawią się błędy.

Wynagrodzenie za pracę w nocy lub święto – możliwa zmiana na niekorzyść

Publikacja Gazety Prawnej „Urzędnicy zarobią na nadgodzinach” wskazuje na potencjalne błędy legislacyjne, które mogą spowodować zmiany na niekorzyść urzędników pracujących po godzinach.

Jedna z takich kwestii dotyczy wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, niedzielę lub święto. Zgodnie z obecnymi założeniami ma wtedy przysługiwać rekompensata w postaci czasu wolnego w takim samym wymiarze lub proporcjonalne wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowany przez Gazetę Prawną Tomasz Ludwiński, reprezentujący NSZZ Solidarność wskazuje, że może to być zmiana na niekorzyść:

„Obecnie, jeśli w niedziele i święta przepracowali nawet godzinę, przysługiwał im dodatkowy dzień wolny. Zatem proponowane rozwiązania są niekorzystne dla urzędników mianowanych”.

Trudno odgadnąć, czy wskazana kwestia jest celowym zabiegiem, czy efektem błędu możliwego do naprawienia na etapie prac w sejmie.

Nie wskazano źródeł finansowania. Z czego zostaną wypłacone nadgodziny?

Wynagrodzenia urzędników reguluje Ustawa o służbie cywilnej, w kwestiach nieuregulowanych stosuje się Kodeks pracy.

Jednym z potencjalnych błędów legislacyjnych w ramach proponowanych zmian jest niewskazanie źródeł finansowania. Może to spowodować konieczność ograniczania innych wydatków w urzędach w celu pokrycia wynagrodzenia za nadgodziny.

Urzędnicy służby cywilnej przepracowali w 2022 r. ponad 700 tys. godzin nadliczbowych. Wynagrodzenie za taką ilość nie jest drobną kwotą, wskazanie źródeł finansowania byłoby uzasadnione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA