| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Porada prawna u adwokata lub radcy prawnego

Porada prawna u adwokata lub radcy prawnego

Wzrasta zapotrzebowanie na korzystanie z porad doświadczonego fachowca w dziedzinie prawa. Warto się przygotować przed takim spotkaniem.

Coraz częściej zdarzają się w sytuacje, w których potrzebujemy porady prawnej. W wielu przypadkach uzyskanie fachowej opinii w danej kwestii pozwoliłoby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości, szczególnie długiego i żmudnego procesu. Prawo staje się coraz bardziej skomplikowane, dlatego w pewnych przypadkach warto udać się po pomoc, zanim aspekt prawny, który nas dotyczy stanie się jeszcze bardziej zawiły.

Radca prawny czy adwokat

Rozbieżności między radcą prawnym a adwokatem są praktycznie niewidoczne z punktu widzenia potencjalnego klienta. Podstawową różnicą jest fakt, iż radca prawny nie może reprezentować swego klienta w postępowaniu karnym albo w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. W pozostałych kwestiach oba zawody są do siebie bardzo zbliżone.

Szukając prawnika

Kiedy już zdecydujemy, że pomoc jest nam potrzebna stajemy przed problemem, jakim jest znalezienie odpowiedniego pełnomocnika. Obecnie nie ma obowiązku nałożonego na prawników, aby zajmowali się konkretną specjalizacją, aczkolwiek, biorąc pod uwagę, jak bardzo prawo się rozrasta, coraz więcej kancelarii skupia swą działalność w obrębie konkretnych dziedzin. Co za tym idzie dobrze jest skierować się do prawnika, który zajmuje się daną problematyką. Warto również zapoznać się z rekomendacjami, które kancelaria uzyskała od swoich klientów i zdecydowanie nie ufać tym, którzy z góry zakładają wygraną nie prezentując różnych możliwych rozwiązania naszej sprawy.

Co przygotować

Udając się na spotkanie powinniśmy przygotować wcześniej stan faktyczny, czyli zwięzły opis naszego problemu prawnego. Będzie to z pewnością duża oszczędność czasu dla prawnika, a nam łatwiej będzie przedstawić swoją sytuację. Oczywiście wszystkie dokumenty, które dotyczą sprawy również powinniśmy ze sobą dostarczyć – jest to podstawowe źródło informacji dla prawnika w danej kwestii. Dobrze byłoby uszeregować je w pewnym porządku chronologicznym. Jeśli z jakichś względów chcemy je zachować powinniśmy wcześniej skopiować je, albo poprosić o skserowanie ich w kancelarii.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »