| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Pomieszczenie tymczasowe – komu przysługuje?

Obowiązek zapewnienia pomieszczenia tymczasowego ciąży na gminie, jako organie władzy publicznej. Przez taki lokal rozumie się mieszkanie lub pomieszczenie, do którego odbywa się eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Komu zatem przysługuje pomieszczenie tymczasowe?

Czy można eksmitować na bruk?

Co do zasady eksmisja na bruk jest niedopuszczalna. Ustawodawca uzależnił bowiem możliwość eksmisji osób, którym nie przysługuje lokal socjalny/ zamienny od przyznania lokalu tymczasowego. Obowiązek powyższy spoczywa na gminie. Wynika to wprost z art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

Zapewnienie pomieszczenia tymczasowego jest obowiązkowym zadaniem gminy, która jest organem władzy publicznej.

Zgodnie z art. 1046 § 4 wskazanej ustawy komornik jest uprawniony do usunięcia dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki, która zapewnia miejsca noclegowe. Może tego dokonać dopiero po upływie okresu wstrzymania czynności egzekucyjnych, który wynosi 6 miesięcy i jest przeznaczony na wskazanie dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia. W związku z powyższym komornik zobligowany jest do powiadomienia gminy o potrzebie zapewnienia tymczasowego pomieszczenia dla dłużnika.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733).

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2011 r., (sygn. akt III CZP 48/11).

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK