reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą

Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą

W ostatnim czasie Ministerstwo Finansów próbuje ograniczać praktykę ucieczki polskich przedsiębiorców od zapłaty podatku akcyzowego poprzez rejestrację pojazdów wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej za granicą, która najczęściej przenoszona jest na terytorium Czech.

Negatywne interpretacje indywidualne w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy

Wraz z końcem 2017 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał negatywną dla podatnika interpretację indywidualną (interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2017 r. 0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS). W rozstrzyganym stanie faktycznym spółka planowała wypożyczyć samochody od czeskiej firmy. Pojazdy te zostały zarejestrowane w Czechach i tam też miała zostać zawarta umowa najmu tychże pojazdów.

Pracownicy polskiej spółki, planujący wynająć pojazdy, mieli wjechać nimi na teren Polski i tutaj wykorzystywać je do celów służbowych. W związku z tym spółka zwróciła się z pytaniem, czy najem przez spółkę samochodów osobowych od podmiotu posiadającego siedzibę na terytorium Republiki Czeskiej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce? Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora KIS w takim przypadku, zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym dojdzie do pierwszej sprzedaży aut w naszym kraju, od której należy zapłacić akcyzę.

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju w świetle przepisów ustawy o ruchu drogowym powstaje z dniem:

  • przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło przed przemieszczeniem samochodu na terytorium kraju;
  • nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - jeżeli nabycie prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel nastąpiło po przemieszczeniu samochodu osobowego na terytorium kraju;
  • złożenia wniosku o rejestrację samochodu osobowego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - jeżeli podmiot występujący z wnioskiem o rejestrację na terytorium kraju nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego nie jest jego właścicielem.

Z kolei zgodnie z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że za sprzedaż samochodu osobowego uznaje się jego użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Jak wskazał Dyrektor KIS: „Tym samym z dniem użycia - wynajętych i przemieszczonych na terytorium kraju samochodów osobowych – na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej powstanie względem tych pojazdów obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, co oznacza, że wbrew stanowisku Wnioskodawcy pojazdy te w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będą podlegały opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w Polsce.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KRS Kancelaria Patrycja Kaźmierczak i Tomasz Wojdal - Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą / fot. Fotolia
Akcyza od pojazdów rejestrowanych za granicą / fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

Prawnik, Inspektor ds. Ochrony Danych Osobowych, PM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama