| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Co zabrać ze sobą na komisję wojskową - 2018 r.

Co zabrać ze sobą na komisję wojskową - 2018 r.

Jak co roku mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat muszą poddać się kwalifikacji wojskowej nazywanej potocznie komisją wojskową. Sprawdź co należy ze sobą zabrać.

Obowiązek poddania się kwalifikacji wojskowej oznacza konieczność stawienia się, w wyznaczonym miejscu i terminie, przed się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień.

W czasie kwalifikacji wojskowej przeprowadza się czynności mające na celu m.in. wydanie wojskowych dokumentów osobistych czy też ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej. Ustalenie zdolności odbywa się poprzez określenie przez komisję wojskową kondycji fizycznej i psychicznej poddającego się kwalifikacji, poprzez nadanie mu odpowiedniej kategorii zdrowia (A,B,D,E).

Co należy zabrać?

Każda osoba, która musi stawić się przed komisją wojskową otrzymuje od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, imienne wezwanie. W tym wezwaniu znajdują się informacje na temat czasu i miejsca, w którym należy się stawić, a także dokumentów jakie należy ze sobą zabrać.

Osoby, które poddają się kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy powinny zabrać ze sobą:

 • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
 • dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają);
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (uprawnienia).

Osoby, które staną przed komisją po raz wtóry, powinny zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy) oraz książeczkę wojskową.

Kto musi się stawić w 2018 r.?

Zasadą jest, że kwalifikacji wojskowej muszą poddać się mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym ukończyli 19 lat. Przed komisją mogą stanąć także ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym ukończą 24 lata, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat.

W 2018 r. kwalifikacja wojskowa potrwa od dnia 30 stycznia do dnia 27 kwietnia 2018 r. Dokładny termin jej ogłoszenia wyznaczono na dzień 15 styczna 2018 r.

W 2018 r. przed komisją wojskową staną:

 1. mężczyźni urodzeni w 1999 r.;
 2. mężczyźni urodzeni w latach 1994 – 1998, jeżeli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 3. osoby urodzone w latach 1997 – 1998, które:
  1. zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (otrzymały kategorie B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed końcem kwalifikacji wojskowej (a więc przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
  2. zostały uznane przez komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej (a więc złożyły wniosek przed dniem 27 kwietnia 2018 r.)
 4. kobiety urodzone w latach 1994 – 1999, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku akademickim lub szkolnym 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo są absolwentkami lub studentami szkół lub kierunków, o których mowa tutaj.
 5. osoby, które zgłosiły się na ochotnika i nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430 z późn. zm.)

Projekt z dnia 1 września 2017 r. rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »