| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Nie można ograniczać dostępu innym operatorom telekomunikacyjnym

Nie można ograniczać dostępu innym operatorom telekomunikacyjnym

Niezgodne z prawem jest uniemożliwianie świadczenia usług telekomunikacyjnych na obszarze danej nieruchomości. Takie działanie zostało zakwestionowane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, która nakazała zmianę tych praktyk.

Na początku tego roku wszczęte zostało przez UOKiK postępowanie przeciwko jednemu z wrocławskich deweloperów. Zarzucano mu ograniczanie konkurencji.

Na osiedlu może być tylko jeden operator

Na osiedlu, na którym zarząd prowadził deweloper, funkcjonował jeden z większych operatorów telekomunikacyjnych. Świadczenie usług telekomunikacyjnych przez innych przedsiębiorców było niemożliwe, mimo iż spełniali oni wszystkie niezbędne wymogi. Zabroniono im np. zamontowania urządzeń i kabli na terenie przedmiotowej inwestycji.

Niemożliwe instalacje

Możliwość zainstalowania przez operatora urządzeń, przeprowadzenie kabli oraz ich konserwacji nie jest przywilejem, lecz prawem operatora telekomunikacyjnego. Właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości ma obowiązek udostępnić operatorom skorzystanie z niego.

11 tys. zł

W przedmiotowej sprawie Prezes UOKiK zdecydowała, że deweloper ograniczał utworzenie lub rozwinięcie się swobodnej konkurencji na tym obszarze. W związku z tym nałożona została na niego kara w wysokości ok. 11 tys. zł i jednocześnie nakazano mu zaprzestania stosowania dotychczasowych praktyk.

Na powyższą decyzje można odwołać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »