REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Niedozwolone klauzule w umowach ze sklepami internetowymi

Anna Woźnica
Niedozwolone klauzule umowne są zabronione.
Niedozwolone klauzule umowne są zabronione.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż elektroniczną mają obowiązek posługiwania się regulaminami przy zawieraniu umów. Te muszą być zgodne z wymogami kodeksu cywilnego i z ustawą o warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Kupujący w sieci powinien zwrócić uwagę na postanowienia umowy zawieranej ze sklepem internetowym. W regulaminach takich sklepów mogą pojawić się bowiem „pułapki”. Najczęściej stosowanymi klauzulami są te, które ograniczają prawo konsumenta do reklamacji lub zwrotu i wymiany towaru, a także wyłączające odpowiedzialność sprzedawcy za wady towaru

REKLAMA

Zobacz serwis:  Niedozwolone klauzule umowne

Reklamacja

Postanowienie, zgodnie z którym towar może być reklamowany tylko, jeśli został spisany odpowiedni protokół w obecności pracownika poczty jest niedozwoloną klauzulą umowną. Reklamację konsument może złożyć także po dostawie przesyłki, nie musi to nastąpić koniecznie w momencie jej odebrania. Niezależnie od zastrzeżeń sprzedawcy, konsument zachowuje prawo do reklamacji w terminie 6 miesięcy od dnia wydania towaru. A to dlatego, że na korzyść kupującego, domniemywa się, iż niezgodność zakupionej rzeczy z umową istniała w chwili wydania.

Zwrot towaru

Nie można zastrzec, że konsumentowi nie przysługuje prawo zwrotu towaru, np. z powodu usunięcia oryginalnego opakowania. Konsument, który zawiera umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa ma bowiem bezwzględne prawo do odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od daty wydania towaru.

Obowiązek informacyjny

Klienci sklepów internetowych powinni mieć możliwość zapoznania się z integralnym, całościowym regulaminem jeszcze przed zawarciem umowy. Sklep nie może zastrzec, że szczegółowe postanowienia dotyczące zamówienia znajdują się w różnych częściach serwisu, tym samym zmuszając klientów do przeszukiwania strony internetowej w celu uzyskania informacji. Warto wiedzieć, że wzorzec regulaminu wiąże drugą stronę, tylko jeśli został jej doręczony przy zawarciu umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie w razie stwierdzenia niedozwolonej klauzuli

Jeżeli klient stwierdzi, że któreś z postanowień wzorca umowy lub regulaminu narusza jego prawa, powinien zwrócić się do sklepu, aby zmienił niekorzystne zapisy. Jeżeli postanowienie stanowi niedozwoloną klauzulę umowną, to nie wiąże ono konsumenta i nie powinno być stosowane. Przedsiębiorca powinien usunąć niedozwoloną klauzulę, w przeciwnym wypadku grozi mu pozew.

Zobacz:  Czy przedsiębiorca stosujący klauzule niedozwolone może zostać ukarany?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA