REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ferie. Czy ubezpieczenie z NFZ jest skuteczne za granicą?

Dzięki karcie EKUZ ubezpieczeni w NFZ będą mogli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w całej UE/ fot. Fotolia.pl
Dzięki karcie EKUZ ubezpieczeni w NFZ będą mogli skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w całej UE/ fot. Fotolia.pl

REKLAMA

REKLAMA

Niezależnie od tego czy ferie spędzisz na alpejskim stoku, czy na bulwarach Barcelony, warto pamiętać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Zabierając specjalną kartę ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mógł skorzystać ze świadczeń zdrowotnych w całej UE. Za leczenie zapłaci NFZ.

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

REKLAMA

Tą specjalną kartą jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki takiej karcie można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Wcześniejsze postaranie się o taką kartę powinno być jednym z podstawowych etapów przygotowań do zagranicznego wypoczynku. Niezależnie od tego, czy ferie spędzisz na alpejskich stokach, czy zwiedzając Barcelonę, powinieneś mieć przy sobie kartę potwierdzającą tytuł ubezpieczenia zdrowotnego i prawo do świadczeń.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

REKLAMA

Dzięki karcie, ci którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w całej Unii Europejskiej i nie tylko (także w takich krajach jak Szwajcaria, Norwegia, Islandia, czy Liechtenstein).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co istotne jednak skorzystamy ze świadczeń na tych samych zasad co obywatele danego kraju. Nie oznacza to, że opieka zdrowotna będzie w całości bezpłatna, tak jak w Polsce. Ale o tym niżej.

Zobacz serwis: Opieka zdrowotna

Kto dostanie EKUZ?

Prawo do otrzymania EKUZ mają osoby ubezpieczone, w tym członkowie rodzin ubezpieczonego.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana dla jednej osoby. Własną kartę muszą mieć również dzieci.

Sama karta jest wydawana osobom, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa członkowskiego UE w celach turystycznych, by odwiedzić rodzinę lub znajomych, w celu podjęcia studiów, czy też jako oddelegowany pracownik.

Jak otrzymać kartę?

Kartę EKUZ można otrzymać na podstawie złożonego wniosku, który należy przesłać do dowolnego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek taki musi być również zaopatrzony w dokumenty potwierdzające tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ.

W zależności od ubiegającego się różnie będą się kształtowały terminy ważności takiej karty. Dla osób pobierających świadczenia emerytalna karta będzie ważna przez 5 lat.

Z kolei osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne z tytułu zatrudnienia, jak również studenci ubezpieczeni przez uczelnię, czy osoby pobierające rentę otrzymają kartę ważną przez 6 miesięcy.

Czy wszystkie świadczenia będą bezpłatne?

REKLAMA

Dzięki posiadaniu karty turysta będzie miał dostęp do służby zdrowia na obszarze UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Co jednak istotne dostęp ten nie oznacza, że obowiązują nas takie same zasady dotyczące za usługi medyczne, jak w Polsce. EKUZ daje jedynie możliwość posiadaczowi karty korzystania z tych samych praw w dostępie do opieki medycznej, jakie ma obywatel danego kraju.

Jeżeli w danym kraju istnieje system współpłacenia za usługi medyczne, wtedy też posiadacze karty będą musieli również się do tego dostosować, a wydatki przez nich poniesione nie będą refundowane przez NFZ. Będąc w Austrii, czy Szwajcarii będziemy musieli zapłacić za te same usługi, za które płacą obywatele tych krajów.

Pobyt w austriackim szpitalu jest odpłatny. Za dzień hospitalizacji trzeba płacić 10 euro. Obywatel Polski, posiadający Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapłaci za pobyt w szpitalu tyle, co obywatel Austrii.

Co istotne EKUZ nie obejmuje też kosztów leczenia w prywatnej służbie zdrowia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

REKLAMA

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

REKLAMA