| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Kombatanci - represjonowani > Jakie uprawnienia pracownicze przysługują inwalidzie wojennemu?

Jakie uprawnienia pracownicze przysługują inwalidzie wojennemu?

Jednym z uprawnień pracowniczych przysługujących inwalidzie wojennemu jest zwiększenie urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych, o ile osoba ta korzysta z urlopu w wymiarze nie przekraczającym 26 dni roboczych w roku.

Ponadto na podstawie przepisów Ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin inwalida wojenny korzysta z następujących uprawnień pracowniczych:

  • inwalidzie wojennemu zapewnia się pracę odpowiadającą jego sprawności fizycznej i kwalifikacjom zawodowym. Starosta na wniosek inwalidy wojennego kieruje go do pracy, zaś pracodawca, do którego inwalida został skierowany, jest obowiązany zatrudnić go stosownie do sprawności fizycznej i kwalifikacji zawodowych;
  • rozwiązanie z inwalidą wojennym stosunku pracy przez pracodawcę może być dokonane tylko po uzyskaniu pisemnej zgody starosty:
    • o bez wypowiedzenia - z przyczyn określonych w przepisach dotyczących rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia,
    • o za wypowiedzeniem- tylko z ważnych przyczyn zawinionych przez inwalidę albo gdy następuje likwidacja pracodawcy.

Pisemna zgoda starosty odnośnie rozwiązania stosunku pracy nie jest wymagana, gdy dotyczy ona osób zatrudnionych na podstawie powołania lub które spełniają warunki do uzyskania emerytury.

Zobacz serwis: Emerytury

  • czas trwania służby wojskowej oraz okresy pobytu w niewoli i w obozach dla internowanych, w obozach koncentracyjnych lub w więzieniach w związku z udziałem w ruchu podziemnym lub partyzanckim w czasie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 9 maja 1945 r. oraz okresy wymienione w art. 8 (tj : pełnienie służby w wojskowych oddziałach ludowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii lub w okresie internowania w następstwie tej służby, udział w obronie Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 r. i w walkach o Cytadelę Poznańską w lutym 1945 r., uczestniczenie w konwojach w okresie wojny 1939--1945 w charakterze członka załóg handlowych statków morskich, udział w Powstaniu Wielkopolskim oraz Powstaniach Śląskich, rozminowywanie kraju w czasie pełnienia służby w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po zakończeniu wojny 1939—1945) ww. Ustawy zalicza się do okresów zatrudnienia, od których zależy przyznanie lub wysokość wszelkich świadczeń przysługujących pracownikom od pracodawcy

Okresy, o których mowa powyżej zalicza się w wymiarze podwójnym do okresu zatrudnienia, od którego zależy przyznanie emerytury lub renty.

Warto również zaznaczyć, że inwalida wojenny może być poddany specjalnemu leczeniu, przeszkoleniu oraz usprawnieniu w ośrodkach rehabilitacji w celu całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do pracy albo zapobieżenia pogorszeniu stanu zdrowia.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym z uprawnień pracowniczych przysługujących inwalidzie wojennemu jest zwiększenie urlopu wypoczynkowego.
Jednym z uprawnień pracowniczych przysługujących inwalidzie wojennemu jest zwiększenie urlopu wypoczynkowego.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »