reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Każdy dom pomocy społecznej niezależnie od typu ma obowiązek świadczyć usługi wskazane w rozporządzeniu ministra polityki społecznej. Powinien on zapewnić m.in. dach nad głową, wyżywienie, a także udzielać pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych.

Potrzeby bytowe i usługi opiekuńcze

Po pierwsze dom pomocy społecznej powinien zapewnić zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb bytowych. Oferuje, więc miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież i obuwie, a także utrzymanie czystości. Dom zapewnia również odpowiednią opiekę nad swoimi mieszkańcami. Składa się na nią udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwieniu różnego rodzaju spraw osobistych, a także pielęgnacja.

Zobacz też: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Usługi wspomagające

Domy pomocy społecznej nie ograniczają się jednak do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców. Zapewniają również tzw. usługi wspomagające. Umożliwiają one udział w terapii zajęciowej. Powinny pozwalać podnosić sprawność mieszkańców i dbać o ich aktywizację. Ich obowiązkiem jest także zaspokajać potrzeby wiążące się z religią i obcowaniem z kulturą. Muszą stwarzać odpowiednie warunki dla rozwoju samorządności swoich mieszkańców. Powinny również dążyć do nawiązywania, stymulowania i rozwijania kontaktów mieszkańców z rodziną i społecznością lokalną.

Działalność domów powinna zmierzać do usamodzielnienia się mieszkańców. Mają one także pomagać im w podjęciu pracy, szczególnie takiej, która ma charakter terapeutyczny. Muszą one także zapewnić bezpieczne przechowywanie środków finansowych i wartościowych przedmiotów.

Jeżeli mieszkaniec nie ma własnego dochodu, dom powinien sfinansować jego wydatki na niezbędne przedmioty osobistego użytku. Finansowanie to nie powinno jednak przekraczać 30% zasiłku stałego.

Mieszkańcy powinni mieć także zapewnione przestrzeganie własnych praw oraz dostępność informacji o nich, a także możliwość sprawnego wnoszenia i załatwiania skarg i wniosków.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama