| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Czego możemy oczekiwać od domu pomocy społecznej?

Każdy dom pomocy społecznej niezależnie od typu ma obowiązek świadczyć usługi wskazane w rozporządzeniu ministra polityki społecznej. Powinien on zapewnić m.in. dach nad głową, wyżywienie, a także udzielać pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwianiu spraw osobistych.

Potrzeby bytowe i usługi opiekuńcze

Po pierwsze dom pomocy społecznej powinien zapewnić zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb bytowych. Oferuje, więc miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież i obuwie, a także utrzymanie czystości. Dom zapewnia również odpowiednią opiekę nad swoimi mieszkańcami. Składa się na nią udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych i załatwieniu różnego rodzaju spraw osobistych, a także pielęgnacja.

Zobacz też: Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Usługi wspomagające

Domy pomocy społecznej nie ograniczają się jednak do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców. Zapewniają również tzw. usługi wspomagające. Umożliwiają one udział w terapii zajęciowej. Powinny pozwalać podnosić sprawność mieszkańców i dbać o ich aktywizację. Ich obowiązkiem jest także zaspokajać potrzeby wiążące się z religią i obcowaniem z kulturą. Muszą stwarzać odpowiednie warunki dla rozwoju samorządności swoich mieszkańców. Powinny również dążyć do nawiązywania, stymulowania i rozwijania kontaktów mieszkańców z rodziną i społecznością lokalną.

Działalność domów powinna zmierzać do usamodzielnienia się mieszkańców. Mają one także pomagać im w podjęciu pracy, szczególnie takiej, która ma charakter terapeutyczny. Muszą one także zapewnić bezpieczne przechowywanie środków finansowych i wartościowych przedmiotów.

Jeżeli mieszkaniec nie ma własnego dochodu, dom powinien sfinansować jego wydatki na niezbędne przedmioty osobistego użytku. Finansowanie to nie powinno jednak przekraczać 30% zasiłku stałego.

Mieszkańcy powinni mieć także zapewnione przestrzeganie własnych praw oraz dostępność informacji o nich, a także możliwość sprawnego wnoszenia i załatwiania skarg i wniosków.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »