REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać zezwolenie na prowadzenie domu opieki społecznej?

Przemysław Milczek
Prowadzenie domu opieki społecznej wiąże się z koniecznością otrzymania zezwolenia od wojewody
Prowadzenie domu opieki społecznej wiąże się z koniecznością otrzymania zezwolenia od wojewody

REKLAMA

REKLAMA

Polskie prawo umożliwia utworzenie przez prywatnego przedsiębiorcę domu pomocy społecznej. Prowadzenie takiej działalności jest jednak możliwe dopiero po uzyskaniu zezwolenia.

W 2020 nowe wymagania dla prywatnych domów opieki: Wyższe standardy opieki w prywatnych placówkach od 2020 r.

REKLAMA

Aby otrzymać takie zezwolenie należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek, którego wzór jest załącznikiem do rozporządzenia ministra polityki społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. Wraz z wnioskiem należy przedstawić dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, na której ma działać dom, regulamin organizacyjny placówki lub jego projekt, informację o sposobie finansowania domu i nie zaleganiu z płatnościami do ZUS i urzędu skarbowego.

Dostarczyć należy także informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za przestępstwo umyślne osoby, który będzie kierowała domem, oraz zaświadczenie o jej stanie zdrowia.

Wymagania dla miejsca pobytu

REKLAMA

Budynek i jego otoczenie nie może mieć żadnych barier architektonicznych. Kiedy budynek wielokondygnacyjny nie posiada windy, powinien on zapewniać pokoje mieszkalne na parterze. Pokoje takie nie powinny być przeznaczone dla więcej niż trzech osób. Jednoosobowy pokój powinien być nie mniejszy niż 9 m2, a w pokoju dwu- i trzyosobowym powinno przypadać na osobę nie mniej niż 6 m2 powierzchni (odstępstwo od wymaganej powierzchni może wynosić 5 %). Pokój mieszkalny powinien być wyposażony, w łóżko lub tapczan, szafę, stół, krzesła, a także szafkę nocną dla każdej osoby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz tego dom powinien posiadać pokój dziennego pobytu służący jako jadalnia, pomieszczenie przeznaczone do prania i suszenia. Jedna łazienka powinna przypadać na nie więcej niż pięć osób, a jedna toaleta na nie więcej niż cztery osoby.

Dom powinien zapewniać co najmniej trzy posiłki dziennie, także dietetyczne, zgodnie ze wskazaniem lekarza. Przerwa pomiędzy posiłkami powinna być nie krótsza niż cztery godziny, a w czasie jej trwania powinien istnieć dostęp do drobnych posiłków i napojów. Posiłki powinny móc być spożywane również w pokoju mieszkalnym. Dom powinien zapewniać różnego rodzaju środki higieniczne i sprzątanie pomieszczeń.

Spełnienie tych wymagań jest niezbędne do otrzymania zezwolenia

Zobacz też: Czego możemy oczekiwać od domu opieki społecznej?

Procedura

Wniosek powinien być złożony do Wojewody, który rozpatruje go z pomocą Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego. Najpierw sprawdza się go pod względem formalnym. Jeżeli nie spełnia on wymaganych kryteriów, wnioskodawca ma 14 dni na jego uzupełnienie. Jeśli tego nie zrobi wniosek nie będzie rozpatrzony. Następnie w terminie 30 dni od złożenia wniosku przeprowadza się wizytację obiektu, na której bada się czy spełnia on niezbędne warunki. W ciągu 14 dni od wizytacji zostaje wydana decyzja odnośnie wydania, bądź nie wydania zezwolenia. Zezwolenie jest wydawane na czas nieokreślony.

Zobacz też serwis: Prawa seniora

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  REKLAMA

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  REKLAMA