reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Renta > Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?

Jak wnieść odwołanie od decyzji organu rentowego?

W sprawach z zakresu rent i emerytur możemy wnieść odwołanie do sądu. Warto wiedzieć jaki sąd jest właściwy, w jakiej formie i terminie można złożyć odwołanie?

Sprawy, w których wnosimy odwołanie od decyzji organu rentowego należą do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Szczegółowo ujmuję tę kwestię Kodeks postępowania cywilnego, który stanowi, iż sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych to sprawy, w których wniesiono odwołanie od decyzji organów rentowych, dotyczących:

 • ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia rodzinnego;
 • emerytur i rent;
 • innych świadczeń w sprawach należących do właściwości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
 • odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową albo służbą w Policji lub Służbie Więziennej;
 • sprawy wszczęte na skutek niewydania przez organ rentowy decyzji we właściwym terminie;
 • sprawy, w których wniesiono odwołanie od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności;
 • sprawy o roszczenia ze stosunków prawnych między członkami otwartych funduszy emerytalnych a tymi funduszami lub ich organami;
 • sprawy ze stosunków między emerytami lub osobami uposażonymi w rozumieniu przepisów o emeryturach kapitałowych a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz też: Kto może zostać uznany za osobę niezdolną do pracy

Gdzie wnieść odwołanie?

Odwołanie od decyzji organu rentowego wnosi się z reguły do sądu okręgowego, z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów rejonowych.

Sądy rejonowe są zatem właściwe do rozpoznawania następujących spraw:

 1. o zasiłek chorobowy, wyrównawczy, opiekuńczy, macierzyński, porodowy, pogrzebowy, rodzinny oraz o dodatki do zasiłku rodzinnego,
 2. o świadczenie rehabilitacyjne,
 3. o odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celnej,
 4. o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności,
 5. o świadczenie z tytułu funduszu alimentacyjnego.

Termin na wniesienie odwołania wynosi miesiąc od doręczenia odpisu decyzji. Odwołanie wnosi się na piśmie lub do protokołu do organu, który wydał zaskarżaną przez nas decyzję, nie zaś bezpośrednio do sądu.

To bowiem organ rentowy przekazuje decyzję wraz z aktami sprawy do sądu.

Jeżeli organ stwierdzi, że odwołanie jest słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję. Wówczas nie przekazuje sprawy do sądu.

Jeżeli w odwołaniu od decyzji organu rentowego wskazano nowe okoliczności dotyczące niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które powstały po dniu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub orzeczenia komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, organ rentowy nie przekazuje odwołania do sądu, lecz kieruje do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia. Organ rentowy uchyla poprzednią decyzję, rozpatruje nowe okoliczności i wydaje nową decyzję, od której przysługuje odwołanie do sądu.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama