reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Cisza nocna

Cisza nocna

Jak powszechnie wiadomo cisza nocna obowiązuje w godzinach nocnych od 22 do 6 rano. Cisza nocna to czas przeznaczony na odpoczynek dla każdego z nas. Za zakłócanie ciszy nocnej możemy zostać ukarani na podstawie kodeksu wykroczeń.

Żadna ustawa nie reguluje wprost czym jest cisza nocna. Godziny ciszy nocnej mogą być indywidualnie ustalane np. w regulaminie porządkowym spółdzielni mieszkaniowej. W zależności od takich uregulowań godziny ciszy nocnej mogą być interpretowane różnie. Doktryna wskazuje jednak, że to czas w porze nocnej przeznaczony na odpoczynek, który nie może zostać zakłócony. Czas powszechnie uznawany za ciszę nocną to okres między godziną 22 a 6 rano. Przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.

Jeżeli uznamy że ktoś zakłóca naszą ciszę, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z osobami, które są winne zaistniałej sytuacji. Jeżeli sytuacja ta jest nagminna powinniśmy to zgłosić na policję lub wezwać straż miejską. Dobrym rozwiązaniem sprawy jest poruszenie problemu wśród innych lokatorów zamieszkałej wspólnie nieruchomości.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Częstym problemem są wykonywane prace w godzinach nocnych. Jeżeli sąsiad przeprowadza remont w czasie ciszy nocnej z pewnością zakłóca naszą ciszę nocną. Możemy z nim rozmawiać lub wezwać policję lub straż miejską.

Utrapieniem mieszkańców nieruchomości stają się również prace remontowe np. nawierzchni dróg przeprowadzanych w nocy. Takie prace są przeprowadzane z reguły w nocy, zwłaszcza w dużych miastach. Z praktycznego punktu widzenia głośne ich wykonywanie również zakłóca ciszę nocną. Jednak ze względu na charakter tych działań, ponieważ są niezbędne a ich wykonanie w dzień znacznie utrudniło by komunikację, wykonywanie ich jest dopuszczalne, nawet jeżeli zakłócają ciszę nocną.

Jeżeli firma np. wywozi śmieci bardzo wcześnie rano, w godzinach ciszy nocnej, możemy zwrócić się do ich władz, celem przesunięcia godziny ich wywozu, ponieważ jest to naruszenie ciszy nocnej. Z pewnością uzyskamy poparcie przy wystosowywaniu takiego pisma do firmy wśród lokatorów wspólnie zamieszkujących nasze osiedle.

O ewentualnych konsekwencjach naruszania ciszy nocnej jak i spokoju publicznego mówi kodeks wykroczeń w art. 51. Stanowi on że: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Oznacza to, że zakłócanie spokoju nie musi mieć tylko i wyłącznie charakteru zakłócania ciszy nocnej w porze nocnej. Może to być również działanie, którego sprawca podejmuje się poza wyznaczonymi godzinami ciszy nocną.

Zobacz również: Zakłócanie ciszy nocnej

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.
Przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama