REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest recydywa?

REKLAMA

REKLAMA

W polskim systemie prawnym przewidziane są dwie formy recydywy, zwane potocznie recydywą zwykłą i recydywą wielokrotną.

Recydywistą zwykłym w myśl art. 64 § 1 jest osoba, która:

REKLAMA

  •  został skazany poprzednio za przestępstwo umyślne;
  •  odbył karę co najmniej 6 miesięcy pozbawienia wolności;
  • w ciągu 5 lat po odbyciu tej kary popełnił przestępstwo umyślne;
  •  popełnił przestępstwo podobne do tego, za które był skazany.

Ten sam rodzaj przestępstw

Przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej uważa się za przestępstwa podobne.

Natomiast przez odbycie kary należy rozumieć zarówno wymierzenie kary pozbawienia wolności w wyroku końcowym, jak też okres tymczasowego aresztowania zaliczony na poczet kary pozbawienia wolności w sprawie lub odbycie kary pozbawienia wolności orzeczonej za granicą i tam wykonywanej.

Drugie skazanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestępstwo, za które następuje drugie skazanie, musi być podobne do przestępstwa umyślnego, za które nastąpiło pierwsze skazanie, i za które sprawca odbywał karę pozbawienia wolności, a nie do innego przestępstwa popełnionego poprzednio przez niego.

Ponowne popełnienie przestępstwa musi nastąpić przed upływem 5 lat od odbycia kary pozbawienia wolności za poprzednie przestępstwo umyślne.

Orzeczenie sądu

REKLAMA

Każda odpowiedzialność w ramach recydywy musi mieć wpływ na wymiar kary. Sąd, ustalając spełnienie warunków recydywy specjalnej zwykłej, nie musi jednak orzekać kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Może natomiast wymierzyć każdą z kar przewidzianych w przepisie części szczególnej albo w innej ustawie, tyle tylko, że w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, w wypadku kary grzywny oznacza to 540 stawek dziennych, a jeżeli chodzi o karę ograniczenia wolności 18 miesięcy.

Nie ma natomiast możliwości zastosowania instytucji warunkowego umorzenia postępowania, gdyż na przeszkodzie temu stoi warunek niekaralności sprawcy za przestępstwo umyślne. Zaostrzone są również okoliczności do warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary. Warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić dopiero po obyciu 2/3 kary.

Recydywa wielokrotna

Szczególnie surowo karana jest recydywa wielokrotna opisana w art. 64 § 2 kk.
Recydywa wielokrotna zachodzi, gdy spełnione są łącznie następujące warunki:

  • sprawca uprzednio został skazany w warunkach określonych w art. 64 § 1,
  •  odbył karę pozbawienia wolności trwającą łącznie co najmniej rok,
  •  w ciągu 5 lat po odbyciu w całości lub w części ostatniej kary popełnił ponownie przestępstwo umyślne przeciwko życiu lub zdrowiu, przestępstwo zgwałcenia, rozboju, kradzieży z włamaniem lub inne przestępstwo przeciwko mieniu popełnione z użyciem przemocy lub groźby jej użycia.

Z definicji recydywy wielokrotnej wynika, że sprawca musi być karany po raz trzeci za popełnienie przestępstwa. 

Warunkowe zawieszenie wykonywania kary

REKLAMA

Do sprawców, którzy popełnili przestępstwo w warunkach recydywy wielokrotnej nie stosuje się w zasadzie instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary, chyba, że zachodzi wyjątkowy wypadek. Recydywiście wielokrotnemu sąd musi wymierzyć karę pozbawienia wolności, powyżej przewidzianego w danym przepisie minimum ustawowego, do górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za to przestępstwo, zwiększonego o połowę.

Podwyższenie górnego ustawowego zagrożenia nie może jednak dotyczyć najcięższych przestępstw - zbrodni. Sąd może jednak na zasadach ogólnych wziąć pod uwagę recydywę przy sądowym wymiarze kary - orzekając taką karę w górnej wysokości ustawowego zagrożenia.

Z oczywistych względów w przypadku sprawcy odpowiadającego w ramach recydywy wielokrotnej dodatkowo zaostrzono proces resocjalizacji.

Warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić dopiero po odbyciu 3/4 kary i nie może nastąpić wcześniej niż po roku faktycznego wykonywania kary.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

REKLAMA

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

REKLAMA