reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Sfałszowanie dokumentu

Sfałszowanie dokumentu

Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

Art. 270.
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dokument jest podrobiony wówczas, gdy nie pochodzi od tej osoby, w której imieniu został sporządzony. W orzecznictwie Sądu Najwyższego mówi się, że "podrobienie stanowi zamach na autentyczność dokumentu, bowiem sprawca sporządza dokument przy zachowaniu pozorów, że pochodzi on od innej osoby".

Od podrobienia należy odróżnić przerobienie - czyli takie oddziaływanie na dokument gdy osoba nieupoważniona zmienia jego autentyczność. Takie działanie musi więc polegać na nieuprawnionym wprowadzeniu zmiany do dokumentu autentycznego - a więc przerobienie dokumentu przez osobę od której ten dokument nie pochodzi i która nie ma prawa wprowadzania jakichkolwiek zmian do tego dokumentu. Najczęściej polega to bądź na usunięciu tekstu pierwotnego i zastąpienie go innym lub też wymazaniu określonego fragmentu dokumentu.

Prawo zakazuje również używania podrobionego albo przerobionego dokumentu - bez względu na to czy używający sam przerobił ten dokument czy uczynił to ktoś inny. Problemem może być ustalenie co konkretnie rozumie się pod pojęciem "użycie". W komentarzach zazwyczaj stwierdza się, że użycie fałszywego dokumentu polega na wykorzystaniu jego cech i właściwości wobec odpowiedniego adresata i w odpowiednich okolicznościach. Ma to miejsce np. wówczas, gdy użycie dokumentu wiąże się z konkretnymi skutkami prawnymi lub faktycznymi (uzyskanie wstępu na imprezę na podstawie sfałszowanego biletu). Samo więc posiadanie sfałszowanego dokumentu lub użycia go w okolicznościach nie związanych z jego przeznaczeniem nie wypełnia jeszcze znamion art. 270 § 1 kk.

Zgodnie z art. 270 § 3 karze podlega przygotowanie do przestępstwa określonego w art. 270 § 1. Katalog czynności przygotowawczych nie jest zamknięty. Przygotowanie może więc polegać bądź na uzyskaniu druków, pieczęci, stempli, urządzeń, którymi dana osoba nie ma prawa się posługiwać, ale również na pozyskaniu urządzeń technicznych zmierzających do kopiowania dokumentów czy pozbawiania dokumentów cech szczególnych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama