REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Naprawienie szkody

REKLAMA

REKLAMA

Naprawienie szkody wyrządzonej działaniem sprawy może być również przedmiotem wyroku sądu karnego.

Naprawienie szkody na podstawie art. 46 § 1 kk opiera się na wniosku pokrzywdzonego. Wniosek może swoją formą być zbliżony do powództwa cywilnego, ale może się ograniczyć do żądania naprawienia szkody, lecz bez precyzowania żądania ani wysokości powstałej szkody, np. proszę o zobowiązanie oskarżonego do naprawienia szkody na moją rzecz na podstawie art. 46 § 1 kk.

REKLAMA

Możliwe jest również złożenie takiego wniosku ustnie do protokołu.

REKLAMA

Istotny jest również czas złożenia takiego wniosku. Zgodnie z art. 49a kpk, wniosek może być zgłoszony do zakończenia pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego na rozprawie głównej. Wniosek taki (jeżeli nie wytoczono powództwa cywilnego) zgłosić może pokrzywdzony, a także prokurator. W późniejszym czasie takiego wniosku nie można już zgłosić - co oczywiście nie wyklucza dochodzenia roszczenia odszkodowawczego na drodze cywilnej.

Złożenie wniosku przez pokrzywdzonego obliguje sąd do orzeczenia o naprawieniu szkody w całości albo w części, w zależności od wyników postępowania dowodowego w zakresie jej rozmiaru.

Pojęcie szkody odnosi się tu do ujęcia cywilistycznego a więc obejmuje zarówno stratę wymierną jak i stratę spodziewanych korzyści. Nie każde przestępstwo upoważnia jednak pokrzywdzonego do dochodzenia naprawienia szkody w procesie karnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żądanie naprawienia szkody dotyczy przestępstw:
- przeciwko życiu i zdrowiu
- bezpieczeństwu w komunikacji
- środowisku
- mieniu
- obrotowi gospodarczemu

REKLAMA

Wyrok skazujący w zakresie naprawienia szkody może być wykonany w drodze przymusu (egzekucji). Roszczenie o naprawienie szkody staje się wymagalne z chwilą uprawomocnienia się wyroku. Jeśli skazany dobrowolnie nie dokona zapłaty tytułem naprawienia szkody należy wystąpić do sądu o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności, a następnie złożyć wniosek egzekucyjny u komornika. (art. 107 § 1 i 2 kpk). Uchylanie się od obowiązku naprawienia szkody może również stanowić podstawę do podjęcia postępowania celem skierowania do wykonania zawieszonej kary.

Pokrzywdzony może żądać solidarnego zobowiązania współsprawców przestępstwa do naprawienia szkody w całości albo w części (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 grudnia 2000 r. I KZP 40/2000 OSNKW 2001/1-2 poz. 2). Ubezpieczenie się sprawcy od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych nie wyłącza stosowania art. 46 § 1 i 2 kk (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2001 r. I KZP 7/2001 OSNKW 2000/7-8 poz. 55).

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

REKLAMA