| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Nadzwyczajna kasacja karna

Nadzwyczajna kasacja karna

Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do złożenia kasacji nadzwyczajnej w prawach karnych to główny postulat przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Uprawnienie do wniesienia nadzwyczajnej kasacji karnej ma przysługiwać także ministrowi sprawiedliwości.

Propozycja zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczy rozszerzenia uprawnień ministra sprawiedliwości przed sądami karnymi. Zgodnie z założeniami projektu ma on, obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, mieć prawo do wniesienia kasacji od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie karne (tzw. kasacja nadzwyczajna uregulowana w art. 521 kpk).

Termin wniesienia kasacji nadzwyczajnej

Minister będzie mógł wnieść skargę na takich samych zasadach jak PG, RPO i RPD. Oznacza to, że nie będzie obowiązywał go trzydziestodniowy termin na wniesienie kasacji. Wskazany termin liczony jest co do zasady od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Natomiast kasacji na niekorzyść oskarżonego nie można wnieść po upływie pół roku od uprawomocnienia wyroku. Strona może to uczynić jedynie w ciągu jednego miesiąca.

Kasacja karna - opłata

Od kasacji nadzwyczajnej nie jest pobierana żadna opłata. Pismo wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego, który rozpatruje je na rozprawie.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Czym charakteryzuje się kasacja nadzwyczajna?

Kasacja nadzwyczajna a trójpodział władz

Zgodnie z opinią Prokuratora Generalnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa realizowanie przez ministra sprawiedliwości, jako członka rządu, polityki karnej oraz wpływ na praktykę orzeczniczą sądów w demokratycznym państwie prawa powinny mieć miejsce wyłącznie przez wykonywanie kompetencji w procesie tworzenia prawa, a nie uprawnień procesowych. Projekt został więc oceniony negatywnie. Zdaniem oceniających narusza zasadę trójpodziału władz.

Kasacja jako nadzwyczajny środek odwoławczy

Natomiast zdaniem sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach przyznanie MS uprawnienia do nadzwyczajnego środka odwoławczego, jakim jest kasacja, nie narusza trójpodziału władzy tym bardziej, że już takie prawo mają PG i RPO. W obecnym stanie prawnym MS nie ma  - zdaniem komisji - odpowiednich instrumentów prawnych do podjęcia skutecznych działań w związku ze skargami obywateli, które do niego wpływają.

Omawiany projekt został złożony do laski marszałkowskiej już w sierpniu 2012 roku. Teraz poparli go przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Ze względu na nieliczne poprawki projekt trafi ponownie do komisji. Na prawomocne wyroki jest wiele skarg, a sądy od czasu do czasu się mylą, więc lepiej zabezpieczyć wszelkie możliwości działania organów tak, by zasady praworządności były przestrzegane – stwierdził Józef Zych (PSL). Zaś zdaniem Andrzeja Dery (Sprawiedliwa Polska) przyznanie jeszcze jednemu podmiotowi prawa do składania kasacji jest wskazane z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej i indywidualnej.

Minister otrzyma również prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »