REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzwyczajna kasacja karna

Nadzwyczajna kasacja karna/ Fot. Fotolia
Nadzwyczajna kasacja karna/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do złożenia kasacji nadzwyczajnej w prawach karnych to główny postulat przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Uprawnienie do wniesienia nadzwyczajnej kasacji karnej ma przysługiwać także ministrowi sprawiedliwości.

Propozycja zmian w kodeksie postępowania karnego dotyczy rozszerzenia uprawnień ministra sprawiedliwości przed sądami karnymi. Zgodnie z założeniami projektu ma on, obok Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, mieć prawo do wniesienia kasacji od każdego prawomocnego orzeczenia sądu kończącego postępowanie karne (tzw. kasacja nadzwyczajna uregulowana w art. 521 kpk).

REKLAMA

Termin wniesienia kasacji nadzwyczajnej

Minister będzie mógł wnieść skargę na takich samych zasadach jak PG, RPO i RPD. Oznacza to, że nie będzie obowiązywał go trzydziestodniowy termin na wniesienie kasacji. Wskazany termin liczony jest co do zasady od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem. Natomiast kasacji na niekorzyść oskarżonego nie można wnieść po upływie pół roku od uprawomocnienia wyroku. Strona może to uczynić jedynie w ciągu jednego miesiąca.

Kasacja karna - opłata

Od kasacji nadzwyczajnej nie jest pobierana żadna opłata. Pismo wnosi się bezpośrednio do Sądu Najwyższego, który rozpatruje je na rozprawie.

Kiedy można wnieść kasację od wyroku w sprawie karnej?

Czym charakteryzuje się kasacja nadzwyczajna?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasacja nadzwyczajna a trójpodział władz

Zgodnie z opinią Prokuratora Generalnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa realizowanie przez ministra sprawiedliwości, jako członka rządu, polityki karnej oraz wpływ na praktykę orzeczniczą sądów w demokratycznym państwie prawa powinny mieć miejsce wyłącznie przez wykonywanie kompetencji w procesie tworzenia prawa, a nie uprawnień procesowych. Projekt został więc oceniony negatywnie. Zdaniem oceniających narusza zasadę trójpodziału władz.

Kasacja jako nadzwyczajny środek odwoławczy

REKLAMA

Natomiast zdaniem sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach przyznanie MS uprawnienia do nadzwyczajnego środka odwoławczego, jakim jest kasacja, nie narusza trójpodziału władzy tym bardziej, że już takie prawo mają PG i RPO. W obecnym stanie prawnym MS nie ma  - zdaniem komisji - odpowiednich instrumentów prawnych do podjęcia skutecznych działań w związku ze skargami obywateli, które do niego wpływają.

Omawiany projekt został złożony do laski marszałkowskiej już w sierpniu 2012 roku. Teraz poparli go przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Ze względu na nieliczne poprawki projekt trafi ponownie do komisji. Na prawomocne wyroki jest wiele skarg, a sądy od czasu do czasu się mylą, więc lepiej zabezpieczyć wszelkie możliwości działania organów tak, by zasady praworządności były przestrzegane – stwierdził Józef Zych (PSL). Zaś zdaniem Andrzeja Dery (Sprawiedliwa Polska) przyznanie jeszcze jednemu podmiotowi prawa do składania kasacji jest wskazane z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej i indywidualnej.

Minister otrzyma również prawo wglądu do akt po zakończeniu postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA