reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Czy podejrzany może zmienić swoje wyjaśnienia?

Czy podejrzany może zmienić swoje wyjaśnienia?

W praktyce spraw karnych często oskarżony lub podejrzany zadaje swojemu obrońcy pytanie, czy może zmienić swoje wyjaśnienia? Należy odpowiedzieć, że tak i w dodatku wskazać, iż nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Istnieją jednak pewne uwarunkowania zmiany treści wyjaśnień, które należy omówić i znajdują się one poniżej.

Ile razy w procesie karnym jest przesłuchiwany podejrzany/oskarżony?

Zasadniczo osoba oskarżana o czyn przesłuchiwana jest w postępowaniu 2 razy – raz w postępowaniu przygotowawczym (jako podejrzany w związku z przedstawionymi zarzutami) oraz następczo przed sądem (już jako oskarżony).

W postępowaniu przygotowawczym najpierw podejrzany swobodnie opowiada to co chce powiedzieć (jeżeli zdecyduje się składać wyjaśnienia – ma prawo ich odmówić, jak i odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania), a potem odpowiada na pytania prokuratora i swojego obrońcy (jeśli go posiada) oraz pokrzywdzonego (jeżeli występuje w sprawie i jest obecny na przesłuchaniu).

W postępowaniu przed sądem oskarżony najpierw opowiada co sam pamięta (to tzw. swobodna wypowiedź oskarżonego), a potem odpowiada na pytania Sądu i stron. Następnie zaś są mu odczytywane jego uprzednie wyjaśnienia (te złożone w śledztwie lub dochodzeniu) i ma się do tych wyjaśnień ustosunkować, względnie wyjaśnić różnice między tym co zeznał “na gorąco” przed sądem, a tym co zeznał na policji lub w prokuraturze. Należy dodać, iż od przeczytania przez prokuratora aktu oskarżenia oraz następnie złożenia przez oskarżonego wyjaśnień zaczyna się proces karny na etapie sądowym.

Naturalnie należy dodać, iż nie ma żadnego “limitu” ilości przesłuchań podejrzanego, czy też oskarżonego. Oznacza to, że jeżeli będzie trzeba to będzie on mógł być kilkukrotnie przesłuchany. Dodać też trzeba, że oskarżony w postępowaniu sądowym ma prawo głosu i może składać wyjaśnienia odnośnie każdego przeprowadzonego dowodu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Charakter prawny wypowiedzi podejrzanego/oskarżonego

Jednym z najważniejszych (kluczowych) aspektów różniących świadka od podejrzanego (lub oskarżonego) jest pozycja prawna jego wypowiedzi. Chodzi o to, że świadek składa zeznania i grozi mu odpowiedzialność karna za to jeśli są fałszywe. Natomiast podejrzany oraz oskarżony nie składają zeznań – oni składają wyjaśnienia. W związku z powyższym wskazany rygor odpowiedzialności karnej za ich fałszywą treść ich nie dotyczy. Innymi słowy mogą oni bez grożących konsekwencji karnych podawać fakty oraz wygłaszać stwierdzenia odmienne od prawdy.

W związku z powyższą uwagą należy zatem wysunąć logiczny wniosek, iż jeżeli podejrzany (czy też oskarżony) nie ponosi odpowiedzialności karnej za wyjaśnienia niezgodne z prawdą, to reguła ta dotyczy wszystkich jego wypowiedzi (wszystkich jego wyjaśnień). Innymi słowy, podejrzany (oskarżony) mogą w toku procesu zmieniać swoje wyjaśnienia. Teoretycznie ta zmiana może być nawet totalnie diametralna (o tzw. “360 stopni”)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama