REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy podejrzany może zmienić swoje wyjaśnienia?

Zmiana wyjaśnień przez oskarżonego. / Fot. Fotolia
Zmiana wyjaśnień przez oskarżonego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce spraw karnych często oskarżony lub podejrzany zadaje swojemu obrońcy pytanie, czy może zmienić swoje wyjaśnienia? Należy odpowiedzieć, że tak i w dodatku wskazać, iż nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Istnieją jednak pewne uwarunkowania zmiany treści wyjaśnień, które należy omówić i znajdują się one poniżej.

Ile razy w procesie karnym jest przesłuchiwany podejrzany/oskarżony?

Zasadniczo osoba oskarżana o czyn przesłuchiwana jest w postępowaniu 2 razy – raz w postępowaniu przygotowawczym (jako podejrzany w związku z przedstawionymi zarzutami) oraz następczo przed sądem (już jako oskarżony).

REKLAMA

REKLAMA

W postępowaniu przygotowawczym najpierw podejrzany swobodnie opowiada to co chce powiedzieć (jeżeli zdecyduje się składać wyjaśnienia – ma prawo ich odmówić, jak i odmówić odpowiedzi na poszczególne pytania), a potem odpowiada na pytania prokuratora i swojego obrońcy (jeśli go posiada) oraz pokrzywdzonego (jeżeli występuje w sprawie i jest obecny na przesłuchaniu).

W postępowaniu przed sądem oskarżony najpierw opowiada co sam pamięta (to tzw. swobodna wypowiedź oskarżonego), a potem odpowiada na pytania Sądu i stron. Następnie zaś są mu odczytywane jego uprzednie wyjaśnienia (te złożone w śledztwie lub dochodzeniu) i ma się do tych wyjaśnień ustosunkować, względnie wyjaśnić różnice między tym co zeznał “na gorąco” przed sądem, a tym co zeznał na policji lub w prokuraturze. Należy dodać, iż od przeczytania przez prokuratora aktu oskarżenia oraz następnie złożenia przez oskarżonego wyjaśnień zaczyna się proces karny na etapie sądowym.

Naturalnie należy dodać, iż nie ma żadnego “limitu” ilości przesłuchań podejrzanego, czy też oskarżonego. Oznacza to, że jeżeli będzie trzeba to będzie on mógł być kilkukrotnie przesłuchany. Dodać też trzeba, że oskarżony w postępowaniu sądowym ma prawo głosu i może składać wyjaśnienia odnośnie każdego przeprowadzonego dowodu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakter prawny wypowiedzi podejrzanego/oskarżonego

REKLAMA

Jednym z najważniejszych (kluczowych) aspektów różniących świadka od podejrzanego (lub oskarżonego) jest pozycja prawna jego wypowiedzi. Chodzi o to, że świadek składa zeznania i grozi mu odpowiedzialność karna za to jeśli są fałszywe. Natomiast podejrzany oraz oskarżony nie składają zeznań – oni składają wyjaśnienia. W związku z powyższym wskazany rygor odpowiedzialności karnej za ich fałszywą treść ich nie dotyczy. Innymi słowy mogą oni bez grożących konsekwencji karnych podawać fakty oraz wygłaszać stwierdzenia odmienne od prawdy.

W związku z powyższą uwagą należy zatem wysunąć logiczny wniosek, iż jeżeli podejrzany (czy też oskarżony) nie ponosi odpowiedzialności karnej za wyjaśnienia niezgodne z prawdą, to reguła ta dotyczy wszystkich jego wypowiedzi (wszystkich jego wyjaśnień). Innymi słowy, podejrzany (oskarżony) mogą w toku procesu zmieniać swoje wyjaśnienia. Teoretycznie ta zmiana może być nawet totalnie diametralna (o tzw. “360 stopni”)

Oskarżony, który twierdził że nigdy nie widział komórki pokrzywdzonej i nigdy jej takowej nie ukradł, może nagle stwierdzić że poprzednio głupio kłamał, ale obecnie powie prawdę  i stwierdzić, że widział i znał tę komórkę, ale nie ukradł jej bo widział że pokrzywdzona w dniu rzekomej kradzieży sama wrzuciła aparat do morza.

Kwestia znaczenia procesowego zmiany wyjaśnień oskarżonego

Wyjaśnienia oskarżonego są przez Sąd zawsze szczególnie wnikliwie badane i są one wnikliwie konfrontowane  z treścią innych przeprowadzonych dowodów.  Jeżeli Sąd uzna je za wiarygodne, mogą one stanowić podstawę ustaleń Sądu, a nawet podstawę wyroku.

W związku z powyższym należy wprost wskazać, iż o ile oskarżony (podejrzany) mogą w procesie karnym wielokrotnie zmieniać swoje wyjaśnienia (i to nawet w taki sposób że będą one same sprzeczne z sobą) to zawsze aktualne pozostanie pytania o ogólną wiarygodność takich zmiennych wyjaśnień.

Zobacz serwis: Oskarżony

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA