reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Jak muszę udokumentować poniesioną szkodę?

Szkodę należy udokumentować przede wszystkim poprzez zebranie wszelkiej dokumentacji. Musi ona określać wydatki poniesione celem nabycia oraz utrzymania w należytym stanie rzeczy, która została na skutek przestępstwa utracona bądź doznała uszczerbku.  

W przypadku kradzieży rzeczy nowej dokumentem potwierdzającym wysokość szkody będzie faktura lub paragon potwierdzający jej zakupu. W przypadku rzeczy używanych wartość szkody najczęściej określa się w oparciu o ceny rynkowe. Gdy wskutek przestępstwa poniesione zostały koszty leczenia również należy je udokumentować. Może polegać to na gromadzeniu rachunków za wizyty lekarskie, za wykupione lekarstwa, za rehabilitację, za dojazdy do lekarza.

W przypadku wystąpienia wątpliwości co do wysokości szkody, określonej przez pokrzywdzonego - sąd w toku postępowania winien podjąć starania w celu ustalenia jej rzeczywistych rozmiarów. Jeśli wystąpią trudności dowodowe sąd winien orzec o naprawieniu szkody, w części co do której wątpliwości nie zachodzą. W pozostałej części pokrzywdzony może dochodzić naprawienia szkody w postępowaniu cywilnym.

Zobacz serwis: Pokrzywdzony

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szkodę najlepiej udokumentować poprzez zebanie wszelkiej dokumentacji.
Szkodę najlepiej udokumentować poprzez zebanie wszelkiej dokumentacji.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maciocha

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama