REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna 2024 w podkomisji sejmowej

Karolina Kropiwiec
podwyżka renty socjalnej 2024 renta socjalna projekt nowelizacji ustawy sejm
Podwyżka renty socjalnej 2024 - projekt nowelizacji ustawy w podkomisji sejmowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Renta socjalna 2024 - projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej skierowano do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnością i włączania społecznego.

Projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej w podkomisji sejmowej

Obywatelski projekt dotyczący podwyższenia renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę został w środę skierowany do prac w sejmowej podkomisji. Wniosek w tej sprawie zgłosiła przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Katarzyna Ueberhan (Lewica).

REKLAMA

W porządku dziennym środowego [red. 10 kwietnia 2024 r.] posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zaplanowano pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, która ma umożliwić wprowadzenie dodatków dla pracowników pomocy społecznej.

REKLAMA

Porządek dzienny został niespodziewanie rozszerzony o punkt dotyczący skierowania obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o rencie socjalnej do podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnością i włączania społecznego. Poinformowała o tym przewodnicząca komisji Katarzyna Ueberhan (Lewica).

Sprzeciw wobec tego wniosku zgłosiła posłanka PiS Urszula Rusecka. "To jest bardzo krótka ustawa, ona powinna być przeprocedowana dość szybko, dlatego nie rozumiem, dlaczego idzie do podkomisji" - powiedziała.

Za skierowaniem projektu do podkomisji opowiedziało się 17 posłów, przeciw było 16, nikt się nie wstrzymał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt przewiduje zwiększenie renty z 1217,98 zł netto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podwyżka renty socjalnej - prace sejmowe

Na początku marca na trwającej ponad trzy godziny Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przeprowadzono debatę nad projektem. W dyskusji osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie podkreślali, że są w trudnej sytuacji i domagają się od państwa systemowego wsparcia.

W połowie marca osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestowali przed Sejmem apelując o szybkie procedowanie tych rozwiązań.

Z protestującymi spotkał się wówczas wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń oraz przewodnicząca komisji Katarzyna Ueberhan, którzy zapowiedzieli, że dalsze prace nad projektem będą kontynuowane na komisji 12 kwietnia.

Ostatecznie projekt został w środę skierowany do podkomisji. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe możliwości organizacji ekologicznych. Toczą się prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody

Toczą się prace nad projektem nowelizacji ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Organizacjom ekologicznym zostanie zapewniona możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu.

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. MEN podało, że przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Ale które?

Modułowe e-podręczniki do 12 przedmiotów. Przetestują je wybrane szkoły podstawowe. Udział w pilotażu jest bezpłatny i da możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami. ORE zapewnia wsparcie merytoryczne i dydaktyczne.

Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych w dół. Będą niższe opłaty. Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmieniającą

Będą niższe opłaty za odpady komunalne? Warszawski ratusz pracuje nad uchwałą zmniejszająca wysokość stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wydatki na zagospodarowanie odpadów komunalnych od II półrocza 2021 r. zmniejszyły się.

Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

REKLAMA

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

REKLAMA

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

REKLAMA