REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach przyznawana jest renta inwalidzka we Francji

Ewa Ryś
W przypadku utraty zdolności do pracy i do zarabiania ubezpieczonemu poniżej 60 roku życia przysługuje renta.
W przypadku utraty zdolności do pracy i do zarabiania ubezpieczonemu poniżej 60 roku życia przysługuje renta.

REKLAMA

REKLAMA

Polaków pracujących we Francji obejmuje francuski system ubezpieczeń społecznych. Dzięki temu w przypadku utraty zdolności do pracy, Polacy mogą liczyć na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Możliwość pracy Polaków we Francji

REKLAMA

Od dnia 1 lipca 2008 roku wszyscy Polacy mają wolny wstęp na rynek pracy we Francji. Nie muszą uzyskiwać zezwolenia na pracę. Pracujący we Francji Polacy stają się takimi samymi pracownikami, jak rodowici Francuzi. Nabywają prawa i obowiązki wynikające z francuskiego kodeksu pracy oraz z systemu ubezpieczeń społecznych.

Umowa o pracę musi określać pracodawcę i pracownika, kwalifikacje pracownik oraz wynagrodzenie i miejsce pracy pracownika.

Umowa o pracę we Francji może mieć formę umowy: stałej, na czas określony, umowy tymczasowe, w niepełnym wymiarze godzin lub zatrudnienia okresowego.

Zobacz także dział: Praca za granicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy renta inwalidzka

W przypadku pojawienia się u pracownika zmniejszonej zdolności do pracy i do zarabiania system ubezpieczeń społecznych przewiduje możliwość skorzystania z renty inwalidzkiej.

W przypadku utraty zdolności do pracy i do zarabiania ubezpieczonemu poniżej 60 roku życia przysługuje renta, a powyżej 60 roku życia emerytura.

Renty z tytułu niezdolności do pracy przyznawane są przez CPAM - Caisse Primaire d' Assurance Maladie, czyli Kasę Chorych.

Renta z tytułu niezdolności do pracy ma na celu zapewnienie pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy rekompensaty, za utracone wynagrodzenie.

REKLAMA

Niepełnosprawnym może być osoba ubezpieczona, poniżej 60 roku życia, która znajduje się w sytuacji niepozwalającej jej na otrzymanie wynagrodzenia wyższego niż 1/3 normalnego wynagrodzenia, które otrzymywał przed zwolnieniem lekarskim. Niepełnosprawnym jest także osoba, która ma stwierdzony stopień niepełnosprawności.

Aby uzyskać prawo do renty inwalidzkiej osoba zainteresowana otrzymywaniem świadczenie musi udowodnić, że posiada wymagany okres składkowy oraz liczbę przepracowanych godzin przed pójściem na zwolnienie lekarskie.

Trzy grupy świadczeń rentowych

Możemy rozróżnić 3 kategorie świadczeń rentowych. Rozróżnienie uzależnione jest od zdolności do wykonywania pracy oraz średniego wynagrodzenia z najlepszych dziesięciu lat pracy.

W przypadku pierwszej grupy, mamy do czynienia z niepełnosprawnymi, którzy dysponują zdolnością do wykonywania pracy zawodowej. W drugiej grupie znajdują się niepełnosprawni niezdolni do wykonywania pracy zawodowej. Natomiast w trzecia grupa dotyczy niepełnosprawnych sklasyfikowanych w drugiej grupie, którzy dodatkowo muszą korzystać z pomocy osoby trzeciej w podstawowych czynnościach życia codziennego.

Podjęcie aktywności zawodowej przez rencistę może spowodować zawieszeniem lub zmniejszeniem renty. Jednak podjęcie jakkolwiek pracy na okres krótszy niż 6 miesięcy nie ma żadnego wpływu pobieranie renty.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA