| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta z tytułu niezdolności do pracy w Hiszpanii

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii obowiązywał dwu letni okres ograniczający dostęp do rynku pracy dla obywateli Polski. Jednak obecnie Polacy mogą swobodnie podejmować pracę w Hiszpanii, bez pozwolenia.

Polscy obywatele, którzy podjęli pracę w Hiszpanii mają takie same prawa jak obywatele Hiszpanii. Dotyczy to kwestii zatrudnienia, jaki i świadczeń socjalnych.

W Hiszpanii Polacy mogą być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i na czas określony. Ponadto możliwe jest zawarcie umowy na okres próbny, nieprzekraczający 6 miesięcy dla wykwalifikowanych pracowników i 2 miesięcy dla pozostałych pracowników.

Możliwe jest w Hiszpanii w odróżnieniu od standardów przyjętych w Polsce zawarcie ustnej umowy o pracę. Jednakże większość umów o pracę jest zawierana w formie pisemnej. Pisemna forma umowy o pracę jest wymagana w przypadku umów o praktyki zawodowe, szkoleń, kontraktów w budownictwie i usługach, umów w niepełnym wymiarze czasu, umów stałych w pełnym wymiarze czasu, umów na zastępstwo.

Polacy podejmujący pracę w Hiszpanii nie muszą się obawiać, ponieważ wszystkie formalności związane z zatrudnieniem i rejestracją umowy należą do obowiązków pracodawcy.

Zobacz także: Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii

Renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów kraju, w którym pracował Polak, w tym przypadku według przepisów prawa hiszpańskiego.

Jak już wspomniano Polacy mają takie same prawa jak Hiszpanie. Mają prawo do korzystania z hiszpańskiego systemu socjalnego, do przeniesienia roszczeń emerytalnych i świadczeń, kumulacji składki ubezpieczeniowej. Pracowników, w tym także Polaków pracujących w Hiszpanii obejmuje system zabezpieczenia społecznego.

Ubezpieczenie z tytułu inwalidztwa obejmuje pracowników, którzy przeszli terapię medyczną i zostali uznani za zdolnych do pracy. Jednak nadal cierpią na poważne dolegliwości anatomiczne lub funkcjonalne, które uznaje się za trwałe i które zmniejszają lub niwelują ich zdolność do pracy.

Osoby, które mogą skorzystać z dobrodziejstwa ubezpieczenia z tytułu inwalidztwa są osoby należące do programu ogólnego, uznane za osoby w sytuacji całkowitego trwałego inwalidztwa, niezależnie od przyczyny. Muszą tylko spełniać dwa kryteria. Po pierwsze są osobami poniżej 65 roku życia w tym momencie i nie spełniają wymogów otrzymania składkowej emerytury. W przypadku, kiedy inwalidztwo wynika z choroby lub wypadku niezwiązanego z pracą. Po drugie są zarejestrowani, są członkami lub znajdują się w sytuacji będącej odpowiednikiem członkostwa.

W przypadku gdy inwalidztwo jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracownicy zostaną uznani za członków automatycznie

Zobacz także dział: Renta zagraniczna

Źródło: www.eures.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »