reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta z tytułu niezdolności do pracy w Hiszpanii

Renta z tytułu niezdolności do pracy w Hiszpanii

W Hiszpanii obowiązywał dwu letni okres ograniczający dostęp do rynku pracy dla obywateli Polski. Jednak obecnie Polacy mogą swobodnie podejmować pracę w Hiszpanii, bez pozwolenia.

Polscy obywatele, którzy podjęli pracę w Hiszpanii mają takie same prawa jak obywatele Hiszpanii. Dotyczy to kwestii zatrudnienia, jaki i świadczeń socjalnych.

W Hiszpanii Polacy mogą być zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i na czas określony. Ponadto możliwe jest zawarcie umowy na okres próbny, nieprzekraczający 6 miesięcy dla wykwalifikowanych pracowników i 2 miesięcy dla pozostałych pracowników.

Możliwe jest w Hiszpanii w odróżnieniu od standardów przyjętych w Polsce zawarcie ustnej umowy o pracę. Jednakże większość umów o pracę jest zawierana w formie pisemnej. Pisemna forma umowy o pracę jest wymagana w przypadku umów o praktyki zawodowe, szkoleń, kontraktów w budownictwie i usługach, umów w niepełnym wymiarze czasu, umów stałych w pełnym wymiarze czasu, umów na zastępstwo.

Polacy podejmujący pracę w Hiszpanii nie muszą się obawiać, ponieważ wszystkie formalności związane z zatrudnieniem i rejestracją umowy należą do obowiązków pracodawcy.

Zobacz także: Ewidencja cudzoziemców i nr NIE w Hiszpanii

Renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów kraju, w którym pracował Polak, w tym przypadku według przepisów prawa hiszpańskiego.

Jak już wspomniano Polacy mają takie same prawa jak Hiszpanie. Mają prawo do korzystania z hiszpańskiego systemu socjalnego, do przeniesienia roszczeń emerytalnych i świadczeń, kumulacji składki ubezpieczeniowej. Pracowników, w tym także Polaków pracujących w Hiszpanii obejmuje system zabezpieczenia społecznego.

Ubezpieczenie z tytułu inwalidztwa obejmuje pracowników, którzy przeszli terapię medyczną i zostali uznani za zdolnych do pracy. Jednak nadal cierpią na poważne dolegliwości anatomiczne lub funkcjonalne, które uznaje się za trwałe i które zmniejszają lub niwelują ich zdolność do pracy.

Osoby, które mogą skorzystać z dobrodziejstwa ubezpieczenia z tytułu inwalidztwa są osoby należące do programu ogólnego, uznane za osoby w sytuacji całkowitego trwałego inwalidztwa, niezależnie od przyczyny. Muszą tylko spełniać dwa kryteria. Po pierwsze są osobami poniżej 65 roku życia w tym momencie i nie spełniają wymogów otrzymania składkowej emerytury. W przypadku, kiedy inwalidztwo wynika z choroby lub wypadku niezwiązanego z pracą. Po drugie są zarejestrowani, są członkami lub znajdują się w sytuacji będącej odpowiednikiem członkostwa.

W przypadku gdy inwalidztwo jest skutkiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, pracownicy zostaną uznani za członków automatycznie

Zobacz także dział: Renta zagraniczna

Źródło: www.eures.gov.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama