reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Jaka jest istota rozwodów w Belgii?

Jaka jest istota rozwodów w Belgii?

Regulacja rozwodowa znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym. Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez organy sądowe.

Formy rozwodu

Wyróżnione są dwie formy. Pierwsza z nich to rozwód z orzeczeniem przyczyny. Charakteryzuje się on naruszeniu przez jednego z małżonków jakiegoś obowiązku małżeńskiego. Naruszenie to musi zostać należycie udokumentowane. Rodzaje naruszeń są dokładnie określone przez belgijskie prawo. Drugim rodzajem rozwodu jest rozwód za obopólną zgodą. Polega on na trwałym wyrażeniu woli zakończenia małżeństwa przez obydwoje małżonków. Istnieją tu jednak dodatkowe obostrzenia: każde z małżonków musi mieć ukończone 20 lat, a obopólna zgoda jest dopuszczalna tylko dla małżeństw, które zostały zawarte co najmniej na dwa lata przed złożeniem pozwu.

Powody rozwodu

Prawo belgijskie dokładnie określa jakie zdarzenia mogą być powodami rozwodu. Może być to cudzołóstwo, poważne uchybienie w zachowaniu, złe traktowanie lub ciężka zniewaga oraz faktyczna separacja małżonków. Aby zachowanie można było uznać za podstawę rozwodową, musi ono spełniać następujące warunki: musi dojść do poważnego uchybienia obowiązkom małżeńskim, uchybienie musi być umyślne i możliwe do przypisania małżonkowi, który jest jego sprawcą, uchybienie musi mieć charakter obraźliwy dla małżonka uznanego za poszkodowanego oraz czyn musi zostać popełniony w trakcie małżeństwa lub co najmniej towarzyszyć jego trwaniu.

Powodem rozwodu jest również długotrwała, faktyczna separacja. Rozwód ten nie wymaga zgody obojga małżonków. Sąd ma za zadanie zbadać czas separacji oraz nieodwracalność rozkładu małżeństwa.

Zobacz również: Łatwy rozwód w Hiszpanii

Skutki

Wraz z rozwodem zanika wszelki, oparty na związku małżeńskim stosunek prawny. Małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka, mają prawo do zawarcia nowego związku małżeńskiego

Podział majątku rozpoczyna się od ustalenia wysokości majątku każdego z małżonków. Małżonek obarczony winą za rozwód traci prawo do umownych postanowień na jego korzyść ustanowionych w intercyzie małżeńskiej bądź też podczas trwania małżeństwa. Przy rozwodzie za obopólną zgodą podział majątku jest uregulowany przed orzeczeniem rozwodowym.

Po rozwodzie władza rodzicielska jak i zarządzanie majątkiem dzieci mogą być sprawowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wspólne sprawowanie przez obydwoje rodziców, a drugi to powierzenie dzieci jednemu z rodziców. Powierzenie to może nastąpić na podstawie zatwierdzonej sądownie zgody stron, bądź wyroku wydanego przez przewodniczącego sądu orzekającego. Rodzice mają obowiązek pokrywać koszty zamieszkania, wychowania, wykształcenia i opieki swoich dzieci. Koszty te są rozkładane proporcjonalnie do możliwości finansowych rodziców. Świadczenie alimentacyjne trwa do uzyskania prze dziecko pełnoletniości lub do momentu ukończenia edukacji.

Małżonek pozostający w niedostatku, który jest wynikiem rozwodu może ubiegać się o świadczenie alimentacyjne od swojego byłego współmałżonka.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Belgii małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka.
W Belgii małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama