REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest istota rozwodów w Belgii?

Jarosław Krasnodęmbski
W Belgii małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka.
W Belgii małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka.

REKLAMA

REKLAMA

Regulacja rozwodowa znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym. Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez organy sądowe.

Formy rozwodu

Wyróżnione są dwie formy. Pierwsza z nich to rozwód z orzeczeniem przyczyny. Charakteryzuje się on naruszeniu przez jednego z małżonków jakiegoś obowiązku małżeńskiego. Naruszenie to musi zostać należycie udokumentowane. Rodzaje naruszeń są dokładnie określone przez belgijskie prawo. Drugim rodzajem rozwodu jest rozwód za obopólną zgodą. Polega on na trwałym wyrażeniu woli zakończenia małżeństwa przez obydwoje małżonków. Istnieją tu jednak dodatkowe obostrzenia: każde z małżonków musi mieć ukończone 20 lat, a obopólna zgoda jest dopuszczalna tylko dla małżeństw, które zostały zawarte co najmniej na dwa lata przed złożeniem pozwu.

REKLAMA

Powody rozwodu

REKLAMA

Prawo belgijskie dokładnie określa jakie zdarzenia mogą być powodami rozwodu. Może być to cudzołóstwo, poważne uchybienie w zachowaniu, złe traktowanie lub ciężka zniewaga oraz faktyczna separacja małżonków. Aby zachowanie można było uznać za podstawę rozwodową, musi ono spełniać następujące warunki: musi dojść do poważnego uchybienia obowiązkom małżeńskim, uchybienie musi być umyślne i możliwe do przypisania małżonkowi, który jest jego sprawcą, uchybienie musi mieć charakter obraźliwy dla małżonka uznanego za poszkodowanego oraz czyn musi zostać popełniony w trakcie małżeństwa lub co najmniej towarzyszyć jego trwaniu.

Powodem rozwodu jest również długotrwała, faktyczna separacja. Rozwód ten nie wymaga zgody obojga małżonków. Sąd ma za zadanie zbadać czas separacji oraz nieodwracalność rozkładu małżeństwa.

Zobacz również: Łatwy rozwód w Hiszpanii

Skutki

Wraz z rozwodem zanika wszelki, oparty na związku małżeńskim stosunek prawny. Małżonkowie nie mogą używać nazwiska swojego byłego współmałżonka, mają prawo do zawarcia nowego związku małżeńskiego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podział majątku rozpoczyna się od ustalenia wysokości majątku każdego z małżonków. Małżonek obarczony winą za rozwód traci prawo do umownych postanowień na jego korzyść ustanowionych w intercyzie małżeńskiej bądź też podczas trwania małżeństwa. Przy rozwodzie za obopólną zgodą podział majątku jest uregulowany przed orzeczeniem rozwodowym.

Po rozwodzie władza rodzicielska jak i zarządzanie majątkiem dzieci mogą być sprawowane na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wspólne sprawowanie przez obydwoje rodziców, a drugi to powierzenie dzieci jednemu z rodziców. Powierzenie to może nastąpić na podstawie zatwierdzonej sądownie zgody stron, bądź wyroku wydanego przez przewodniczącego sądu orzekającego. Rodzice mają obowiązek pokrywać koszty zamieszkania, wychowania, wykształcenia i opieki swoich dzieci. Koszty te są rozkładane proporcjonalnie do możliwości finansowych rodziców. Świadczenie alimentacyjne trwa do uzyskania prze dziecko pełnoletniości lub do momentu ukończenia edukacji.

Małżonek pozostający w niedostatku, który jest wynikiem rozwodu może ubiegać się o świadczenie alimentacyjne od swojego byłego współmałżonka.

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA