| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski

Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski

Czy nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski wiąże się ze skomplikowaną procedurą? O jakich terminach warto pamiętać?

Jeśli spadkobierca – cudzoziemiec nie może stawić się we właściwym miejscu na Ukrainie, oświadczenie o przyjęciu spadku składa w ambasadzie bądź konsulacie Ukrainy za granicą. Spadkobiercy-cudzoziemcy, którzy w określonym terminie nie złożyli u notariusza oświadczenia o przyjęciu spadku, są uznawani za osoby które nie nabyły spadku. Jednak, na wniosek spadkobiercy, który uchybił sześciomiesięcznemu terminowi z usprawiedliwionych powodów, za zgodą pozostałych spadkobierców można przedłużyć termin do złożenia oświadczenia w kancelarii notarialnej.

Jeśli spadkobierca nabył w drodze dziedziczenia nieruchomości znajdujące się na Ukrainie, notariusz wydaje specjalny akt notarialny stwierdzający o przejściu nieruchomości w drodze nabycia spadku na spadkobiercę.

Jak zatem wynika z powyższych informacji, nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski nie jest skomplikowaną procedurą i nie wymaga pomocy osób trzecich. Jeżeli jesteśmy spadkobiercami osoby, która pozostawiła spadek na Ukrainie należy jedynie pamiętać o sześciomiesięcznym terminie na złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku. Jeżeli spadkobierca uchybi temu terminowi bez  uzasadnionej przyczyny – niestety nie nabędzie spadku po spadkodawcy.

Polecamy serwis: Spadki

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wygląda dziedziczenie spadku z Ukrainy przez polskiego obywatela?/fot. Shutterstock
Jak wygląda dziedziczenie spadku z Ukrainy przez polskiego obywatela?/fot. Shutterstock

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »