REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, Obowiązek alimentacyjny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sądowe ustalenie ojcostwa

Nie zawsze ojcem dziecka jest mąż matki. Czasem matka w ogóle jest niezamężna. Ustalenia ojcostwa osoby innej niż mąż matki można dochodzić przed sądem.

Uznanie dziecka

Uznanie dziecka jest jednostronnym aktem prawnym dokonywanym przez ojca dziecka przed właściwym organem państwowym. Ma ono charakter ściśle osobisty i dlatego jedynie mężczyzna jest uprawniony do jego złożenia.

Ustalanie pochodzenia dziecka

Pochodzenie dziecka to stwierdzenie (ustalenie), że dane dziecko zostało urodzone i poczęte przez konkretną kobietę i mężczyznę (rodziców). Ów fakt pociąga za sobą określone konsekwencje (prawa i obowiązki) prawne, np. obowiązek alimentacyjny czy prawo do dziedziczenia.

Ulga na dzieci w podatku dochodowym

Popularnie zwana ulgą na dzieci - pozwala na odpisanie 1173,70 zł od samego podatku (nie jak większość ulg od podstawy opodatkowania).

REKLAMA

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Renta rodzinna

Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest członkom rodziny osoby zmarłej, celem zapewnienia im niezbędnych środków do utrzymania. Rentę tę przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie z urzędu a na wniosek zainteresowanych.

REKLAMA

Jak zameldować dziecko

Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

Kiedy dziecko może mieć dowód osobisty?

Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty. Tymczasowy dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Kiedy dziecko może być oddane do placówki opiekuńczej

Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.

Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego

Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Kiedy można rozwiązać przysposobienie (adopcję)

Przysposobienie może być rozwiązane przez sąd - oznacza to, że nie jest permanentne. Można tego jednak dokonać tylko z ważnych powodów.

Adopcja - czyli przysposobienie dziecka

Przysposobienie, powszechnie nazywane adopcją, jest to instytucja z zakresu prawa rodzinnego, która ma na celu stworzenie takich samych skutków w sferze prawnej jak pokrewieństwo naturalne.

Jakie umowy może zawierać dziecko

Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Jak zmienić szkołę dziecka

Zarówno w czasie trwania roku szkolnego, jak i po jego zakończeniu dziecko może mieć zmienioną szkołę, do której uczęszcza. Zmiana ta może wynikać np. ze zmiany miejsca zamieszkania dziecka lub być sankcją za złe zachowanie dziecka w placówce.

Do jakiej szkoły powinno iść dziecko

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wówczas musi ono pójść do szkoły. Powstaje jednak pytanie – która ma to być szkoła?

Kiedy można dostać wyprawkę

Wyprawka szkolna 2008 to rządowy program pomocy uczniom w roku szkolnym 2008/2009. Program służy rozszerzeniu podstawowej oferty pomocy materialnej udzielanej uczniom poprzez dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci rozpoczynających roczne przygotowanie przedszkolne, a także naukę w klasach I-III szkoły podstawowej lub w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia.

Jak zapisać dziecko do przychodni

Kiedyś, to szpital przekazywał informacje o urodzeniu się dziecka do przychodni rejonowej. Dziś kiedy mamy wybór przychodni i lekarza musimy sami zapisać/zgłosić dziecko.

Rozliczanie PIT samotnego rodzica

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do wspólnego z dzieckiem rozliczenia podatku dochodowego.

Jak uzyskać becikowe

Potocznie nazwą becikowe określane są trzy odrębne świadczenia, mianowicie jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego i tzw. becikowe samorządowe.

Czy dziecko może dziedziczyć

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

Uznanie dziecka sposobem na ustalenie ojcostwa

Uznanie dziecka to jeden ze sposobów ustalenia ojcostwa dziecka. Uznając swoje ojcostwo mężczyzna przyznaje, że jest rzeczywistym ojcem dziecka. 

Czy do testu DNA potrzebna jest matka?

Wielu mężczyzn biorących pod uwagę możliwość przeprowadzenia testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa zastanawia się czy do badania potrzebna jest także matka. W przypadku gdy ustalenie ojcostwa dotyczy dziecka niepełnoletniego wymagana jest zgoda obu rodziców lub prawnych opiekunów.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa

Badanie DNA nie należy do najtańszych. Jest jednak jedynym, prawie stuprocentowym sposobem ustalenia ojcostwa.  

Ustalanie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca

Wydawać by się mogło, że możliwość dochodzenia biologicznego ojcostwa istnieje jedynie w przypadku osób żyjących. Nic bardziej mylnego. Można ustalić ojcostwo po śmierci ojca.

Czy dziadek dostanie alimenty

Utrzymuje się z niewielkiej renty. Brakuje mi pieniędzy na wykupienie leków i zapłatę czynszu. Mój syn już nie żyje. Czy mogę domagać się alimentów od pełnoletniego wnuka. Ma bardzo dobra sytuację finansową.

Sądowe ustalenie ojcostwa

Jeśli dziecko nie pochodzi ze związku małżeńskiego, jego ojcostwo można ustalić sądownie. Często zdarzają się spory czy wskazany przez matkę mężczyzna jest ojcem dziecka.

Gdzie z wnioskiem o świadczenie alimentacyjne?

Podmiotem wypłacającym świadczenie będzie gmina. Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego ustala się i wypłaca na podstawie wniosku osoby uprawnionej do alimentów lub jej przedstawiciela ustawowego.

Jak napisać pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Polskie prawo posługuje się domniemaniem, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Jest to tylko domniemanie i nie zawsze sytuacja taka musi być zgodna z prawdą. Dlatego też mąż matki dziecka może wnieść powództwo o zaprzeczenie ojcostwa.

Pełnoletnie dziecko nie otrzyma alimentów

Obecnie pełnoletnie dziecko, które nie jest w stanie samo się utrzymać, może żądać alimentów od swoich rodziców. Niedługo sytuacja taka może ulec zmianie. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowywało projekt zmiany przepisów prawa rodzinnego. 

Dziedziczenie dzieci poczętych (pogrobowców).

Dzieci poczęte przez spadkodawcę przed śmiercią, a nie urodzone przed jego śmiercią mogą dziedziczyć, jest to jednak jedyny przypadek dziedziczenia warunkowego.

Czy możliwe jest uznanie dziecka za granicą

Ojciec może uznać dziecko w kraju. Może także tego dokonać zagranicą. Należy tylko spełnić określone wymogi prawne.

Jakie są przesłanki obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka?

Rodzice mają obowiązek dostarczać środków utrzymania i wychowania dziecka. Obowiązek taki ciąży na rodzicach do momentu, kiedy nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Czy dzieci mają obowiązek płacenia alimentów na rzecz swoich rodziców?

Nie dziwi nikogo obowiązek rodziców na rzecz swoich dzieci. Natomiast niewiele osób wie, że obowiązkiem alimentacji mogą zostać obarczone również dzieci względem rodziców.

Alimenty dla dziecka pochodzącego ze związku pozamałżeńskiego

Matka dziecka może domagać się od ojca dziecka określonych roszczeń pieniężnych w związku z porodem. Roszczenie te przysługują jej nawet, jeśli rodzice dziecka nie są związani węzłem małżeńskim.

Czy matka ma prawo do alimentów, jeśli dziecka nie uznał ojciec-cudzoziemiec

W przypadku, kiedy do Polski wróci kobieta z dzieckiem, którego nie uznał ojciec-cudzoziemiec, może ona w kraju załatwić sprawy związane z ustaleniem ojcostwa i prawem do alimentów.

Kiedy pasierb będzie zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macoch lub ojczyma

Pasierb może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz macochy lub ojczyma. Taki obowiązek musi być zgodny z zasadami współżycia społecznego. Ponadto macocha lub pasierb przyczyniali się do utrzymania i wychowania pasierba.

Kiedy rodzeństwo nie musi płacić alimentów

W przypadku obowiązku alimentacyjne na rzecz brata lub siostry, ma on złagodzony rygor wykonalności. Rodzeństwo może się w określonych sytuacjach uwolnić od płacenia alimentów.

Czy rodzeństwo musi płacić alimenty

Prawo rodzinne przewiduje, że rodzeństwo w określonych sytuacjach musi płacić alimenty na rzecz swojego brata lub siostry. W porównaniu z alimentami na rzecz małżonka lub dzieci, ten obowiązek alimentacyjny ma ograniczone zastosowanie.

Czy istnieje obowiązek alimentacyjny dziadków na rzecz wnuków

Prawo polskie przewiduje, że dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz swoich wnuków. Są to tzw. alimenty uzupełniające, których wysokość jest niższa niż wysokość alimentów zasądzonych rodziców.

Czy rodzeństwo zawsze musi płacić alimenty

Mam dwóch braci i siostrę. Znajduję się w o wiele gorszej sytuacji materialnej niż moje rodzeństwo. Jestem samotna, nie mam męża. Czy rodzeństwo ma obowiązek płacić na mnie alimenty?

Czy brat narkoman otrzyma alimenty

Brat nie chciał się uczyć, nie pracuje i jest narkomanem. Po śmierci rodziców wystąpił przeciwko mnie o alimenty. Jestem jego jedyną rodziną. Czy muszę płacić na niego alimenty?

Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty?

Czy znajdujący się w lepszej sytuacji materialnej małżonek zawsze musi płacić alimenty?

Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

REKLAMA