Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu mediacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące mediacja.
Mediacja poprzedzi pozew do sądu
Aktualizacja: 19.04.2021
Mediacja poprzedzi pozew do sądu w sprawie gospodarczej lub dotyczącej prawa pracy. Zdaniem Centrum Mediacji Lewiatan to krok w dobrym kierunku. »
Nieodpłatna mediacja – co to jest i komu przysługuje?
Aktualizacja: 31.03.2021
Nieodpłatna mediacja to rozwiązanie dla osób, które chciałyby rozwiązać swój spór polubownie. Czym jest nieodpłatna mediacja? Komu przysługuje? »
Pruszyńska: W mediacji nie ma wygranych i przegranych
Aktualizacja: 10.02.2021
Mediacje w sprawach rozwodowych – zdaniem mecenas Iwony Pruszyńskiej – są szybsze i tańsze od procesu w sądzie. Czym zatem różni się mediacja od standardowej wizyty w sądzie? »
Czy mediacja może być lekiem dla sądów powszechnych w trakcie i po epidemii koronawirusa?
Aktualizacja: 10.04.2020
Epidemia wirusa SARS-CoV-2 czyli tzw. koronawirusa sparaliżowała między innymi wymiar sprawiedliwości. W chwili obecnej sądy powszechne zajmują się tylko najpilniejszymi i najważniejszymi sprawami. Odwołano większość rozpraw, wstrzymano wysyłkę dużej ilości pism sądowych itd. Jednocześnie, podobnie jak inne podmioty, sądy zaczynają się zmagać z coraz większymi problemami kadrowymi. To wydłuża czas potrzebny do uzyskania wyroku. Jednocześnie wiadomo, że nawet po zakończeniu epidemii sądy będą potrzebowały wielu miesięcy by uporać się ze spiętrzeniem spraw. »
Czy obowiązkowa mediacja utrudni frankowiczom dochodzenie praw?
Aktualizacja: 18.02.2020
Frankowicze są sceptycznie nastawieni do pomysłu na wprowadzenie obowiązkowej mediacji między klientem a bankiem przed złożeniem pozwu. Czy takie rozwiązanie utrudniłoby kredytobiorcom dochodzenie praw? »
Aktualizacja: 12.02.2020
Powszechnie wiadomo, że z roku na roku czas trwania postępowania sądowego się wydłuża, a jego koszty rosną. Wpływ na to ma wiele czynników m.in. zbyt duża spraw kierowanych do sądu, za mała liczba sędziów i pracowników administracyjnych, nieuzupełnianie przez strony braków formalnych pism sądowych itp., można by tak jeszcze długo wymieniać. Niezaprzeczalnie jednak postępowanie sądowe przeważnie trwa dość długo i jest często kosztowne, a osoba dochodząca swych roszczeń w sądzie musi czekać na rozstrzygnięcie swojej sprawy i ewentualny tytuł wykonawczy. Dlatego też kierowanie sprawy do sądu powinno być ostatecznością. »
RPD chce wprowadzenia alimentów natychmiastowych
Aktualizacja: 23.12.2019
Rzecznik Praw Dziecka chce, aby projekt dotyczący wprowadzenia alimentów natychmiastowych, został jak najszybciej wprowadzony w życie. W kolejnych latach swojej kadencji RPD przewiduje również działania mające na celu wprowadzenie mediacji w sprawach rozwodowych małżonków posiadających dzieci. »
Mediacja w postępowaniu karnym - definicja i zasady
Aktualizacja: 17.12.2019
Definicji mediacji nie znajdziemy w Kodeksie postępowania karnego. Czym zatem jest mediacja? O jakich zasadach warto wiedzieć? »
Pouczenie stron rodzinnego postępowania informacyjnego (wzór)
Aktualizacja: 27.02.2019
Pouczenie stron o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa ma być częścią rodzinnego postępowania informacyjnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór takiego pouczenia. »
Rodzinne postępowanie informacyjne - projektowane zmiany
Aktualizacja: 18.07.2018
Rodzinne postępowanie informacyjne ma przeciwdziałać pochopnemu podejmowaniu decyzji o rozwodzie i pomóc małżonkom w podjęciu kluczowych decyzji związanych z opieką nad dziećmi. Jakie rozwiązania przewiduje projekt Ministerstwa Sprawiedliwości? »
Sportowcy mogą korzystać z mediacji przy rozwiązywaniu sporów
Aktualizacja: 26.04.2018
We Wrocławiu powstało Centrum Mediacji Sportowej (CMS). To pierwsza tego typu organizacja w Polsce, która pomoże całemu środowisku sportowemu w rozwiązywaniu sporów sportowych. Instytucja działa przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich (PKSN). »
Mediacja w postępowaniu karnym, cywilnym, administracyjnym i sądowoadministracyjnym
Aktualizacja: 11.07.2017
Mediacja w znaczeniu prawnym określana jest jako, uregulowane legislacyjne, pośredniczenie osób trzecich w sporze, którego celem jest ugodowe załatwienie sprawy, rodzące dla stron sporu skutki prawne. Fundamentem mediacji jest jej dobrowolność, różnie jednak uregulowana na gruncie funkcjonujących w Polsce procedur sądowych. Równie zróżnicowane są restrykcje przyjęte dla wyboru mediatorów. Przy czym należy zaznaczyć, iż mediację może prowadzić więcej, niż jeden mediator – czasami wskazane bywa nawet, by funkcje mediatorów pełniły osoby specjalizujące się w dwóch różnych dziedzinach, np. prawnik i psycholog lub też osoby odmiennych płci (w celu uniknięcia oskarżeń o stronniczość z przyczyn sympatyzowania z jedną ze stron konfliktu, gdy są one odmiennej płci). »
Mediacja w sprawach ze stosunku pracy
Aktualizacja: 06.06.2017
Sporów pomiędzy pracodawcą i pracownikiem nie można uniknąć, nie zawsze jednak wbrew powszechnemu przekonaniu muszą być rozstrzygane wyrokiem sądowym. Niekiedy warto poszukać innej możliwości rozwiązania konfliktu, wykorzystując jego potencjał mediacyjny. »
Aktualizacja: 29.05.2017
1 czerwca 2017 r. w życie wchodzi nowelizacja KPA. Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”. »
Polubowne sposoby rozstrzygnięcia sporu z bankiem
Aktualizacja: 25.04.2017
W przypadku roszczeń o mniejszej wartości, może się okazać, że angażowanie sądu cywilnego jest po prostu nieopłacalne. Wówczas ciekawym rozwiązaniem może być polubowny sposób rozstrzygnięcia sporu. Warto sprawdzić, jakie możliwości w tym zakresie ma przeciętny klient banku, SKOK-u, firmy pożyczkowej albo ubezpieczyciela. »
Świadczenie kompensacyjne dla pacjentów – projekt ustawy
Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »