Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nieuczciwe praktyki rynkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nieuczciwe praktyki rynkowe.
Eliminacja nieuczciwych firm z rynku pracy - obowiązek rządu
Aktualizacja: 24.09.2019
Firmy stosujące nieuczciwe praktyki powinny być wyeliminowane z rynku pracy. Wpływają na trudniejszą sytuację podmiotów działających legalnie. Obowiązkiem rządu jest więc zwalczanie nieuczciwej konkurencji, zatrudniania na czarno i innych przejawów łamania prawa. »
Zaproszenia na badania lekarskie czy handlowa prezentacja - nieuczciwe praktyki
Aktualizacja: 19.09.2019
Zdarza się, że firmy przesyłają zaproszenia na badania lekarskie. Zaproszone osoby (często są to osoby starsze, które interesuje tematyka prozdrowotna) przychodzą na spotkanie i okazuje się, że jest to prezentacja handlowa drogich produktów. Firmy te stosują nieuczciwe praktyki, które należy zgłaszać do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. »
Jak można zwalczać czyny nieuczciwej konkurencji?
Aktualizacja: 10.07.2012
W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśniać możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale ze względu na specyfikę terminologii prawniczej nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli. »
UOKiK: Reader’s Digest łamał prawa konsumentów
Aktualizacja: 26.01.2012
Przedsiębiorcy nie mogą żądać od konsumentów zapłaty za dostarczone, acz niezamówione towary. Naruszających prawa konsumenta przedsiębiorców czeka kara finansowa ze strony UOKiKu, o czym przekonało wydawnictwo Reader’s Digest Przegląd. »
Nielegalne praktyki taksówkarzy z Olsztyna
Aktualizacja: 16.01.2012
Stowarzyszenie taksówkarzy BIS z Olsztyna nierzetelnie informowało klientów o cenie usług – stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedsiębiorcy nakazano zaniechanie praktyk. »
Agresywne praktyki rynkowe ("czarna lista")
Aktualizacja: 30.12.2011
Katalog nieuczciwych praktyk rynkowych zawiera ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Poniżej przedstawiamy listę agresywnych praktyk rynkowych ("czarna lista"). »
Co grozi przedsiębiorcy za nierzetelne reklamy?
Aktualizacja: 01.09.2011
Reklamy wprowadzające w błąd mogą stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową. Za nieuczciwe reklamy przedsiębiorców czeka wysoka kara finansowa. »
Nieuczciwe promocje – jakie uprawnienia mają konsumenci
Aktualizacja: 18.10.2011
Promocje to często gratka dla kupujących. Niekiedy jednak zdarza się, że po dokonaniu zakupu możemy poczuć się oszukani. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy bezbronni. »
Aktualizacja: 18.10.2011
Przed przedsiębiorcami starającymi się przekonać do zakupu za pomocą fikcyjnych przecen, czy też pseudopromocji, konsumenci są chronieni. »
Wysoka kara dla Canal+ za naruszenie praw konsumenta
Aktualizacja: 01.09.2011
Canal+ będzie musiał zapłacić ponad 3,5 mln zł za naruszenie praw konsumenta – taką decyzję podjęła Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Operatorowi przysługuje jednak odwołanie do sądu. »
Operatorzy komórkowi na celowniku UOKiK
Aktualizacja: 01.09.2011
Polkomtel i Polska Telefonia Cyfrowa, czyli czołowi operatorzy telekomunikacyjny, znalazły się na celowniku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółki miały utrudniać przeprowadzenie kontroli, rozpoczętej w wyniku podejrzeń o nielegalne porozumienia na rynku. »
Pobieraczek ukarany przez UOKiK
Aktualizacja: 01.09.2011
Prezes UOKiK zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek, uznając je za wprowadzanie internautów w błąd. Spółka będzie musiała zapłacić 240 tys. zł kary. »
Polkomtel przegrywa z UOKiK przed sądem
Aktualizacja: 01.09.2011
Sąd Apelacyjny uznał, że zakwestionowana przez UOKiK reklama operatora sieci Plus iPlus dla ciebie z komputerem wprowadzała w błąd. Wcześniej decyzję Prezesa Urzędu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów »
Za nieuczciwe reklamy można żądać odszkodowania
Aktualizacja: 01.09.2011
Nieuczciwe reklamy mogą spowodować, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić kupującemu odszkodowanie. Sprawdź co może, a czego prawo zabrania reklamodawcy. »
Gdy towar nie okazał się najtańszy
Aktualizacja: 03.10.2011
Wczoraj kupiłem sprzęt elektroniczny. Gdy sprawdziłem ceny, po jakich jest on sprzedawany w innych sklepach, okazało się, że powinien być on dużo tańszy. Czy mam jakąś możliwość by wycofać się z tej umowy? »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie