REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pełnomocnictwo, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bronisław Komorowski

Kandydatem na Prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej jest Bronisław Komorowski. Obecnie pełni on obowiązki prezydenta po tragicznie zmarłym Lechu Kaczyńskim.

Janusz Korwin- Mikke

Janusz Korwin- Mikke już 3 razy ubiegał się o fotel Prezydenta RP. W tym roku również jest kandydatem do tego urzędu. Czy mu się uda zobaczymy 20 czerwca 2010 r.

Marek Jurek

Wiadomo już kto będzie się ubiegał o fotel Prezydenta RP w nadchodzących wyborach. Swój udział zgłosiło 10 kandydatów. Warto zatem zapoznać się biografiami poszczególnych z nich. Jednym z pretendentów do najwyższego urzędu w państwie jest Marek Jurek.

Kornel Morawiecki

Jednym z kandydatów na urząd Prezydenta RP jest Kornel Morawiecki. Jest to mniej znany polityk, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się jego biografii.

REKLAMA

Andrzej Lepper

Andrzej Lepper już po raz czwarty chce wystartować w wyborach prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, nie bez trudności, zarejestrowała jego kandydaturę. Czy za czwartym razem się uda zdobyć upragniony urząd przekonamy się 20 czerwca.

Sondaż prezydencki Instytut Badania Opinii Publicznej Homo Homini

Bronisław Komorowski nadal pozostaje na czele rankingu. Jednak jego przewaga nad liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim wyraźnie się zmniejsza.

Sondaż Millward Brown SMG/KRC

Nadal największym poparciem wśród Polaków cieszy się Bronisław Komorowski. Jarosław Kaczyński zajmuje pewne drugie miejsce.

Waldemar Pawlak

Kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w nadchodzących wyborach prezydenckich jest Waldemar Pawlak. Przed katastrofą smoleńską władze PSL zapowiadały, że w walce o najwyższy urząd w państwie wystawią kobietę. Wszystko jednak się zmieniło po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku.

REKLAMA

Bogusław Ziętek

W nadchodzących wyborach prezydenckich wystartuje również Bogusław Ziętek. Jest to działacz lewicowy, walczący o prawa pracownicze.

Andrzej Olechowski

Jednym z kandydatów na Prezydenta RP jest Andrzej Olechowski. To już drugie podejście tego polityka do walki o najwyższy urząd w państwie. Andrzej Olechowski jest kandydatem bezpartyjnym. Jednakże poparcia udzieliło mu Stronnictwo Demokratyczne.

Kandydaci debatowali w TVP

13 czerwca na antenie TVP odbyła się debata wyborcza, w której wzięli udział kandydaci wszystkich partii zasiadających w ławach sejmowych.

„DGP”: Zaświadczenie do głosowania można uzyskać do 18 czerwca

Osoby, które będą chciały zagłosować poza miejscem zamieszkania, mogą uzyskać stosowne zaświadczenie do 18 czerwca – czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Głosowanie przez pełnomocnika

W wyborach prezydenckich można głosować osobiście i przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika mogą głosować osoby starsze i niepełnosprawne. Konieczne jest jednak złożenie wniosku w gminie.

Czy adwokat z urzędu może wypowiedzieć pełnomocnictwo?

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego.

Kompendium wiedzy o wyborach prezydenckich

W 2015 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie. Już teraz warto przypomnieć sobie zasady, na jakich dokonamy wyboru Prezydenta. Poniżej kompendium podstawowej wiedzy.

Zlecenie sprawy - umowa o zastępstwo procesowe

Umowa o zastępstwo procesowe jest umową o świadczenie usług przewidzianą w art. 750 kc. Podstawą zastępstwa procesowego jest natomiast pełnomocnictwo udzielone przez mocodawcę. Podstawą zlecenia sprawy adwokatowi powinna być pisemna umowa zlecenia lub karta ewidencyjna.

Wojewodowie pomogą organizować wybory

W wyborach prezydenckich, które odbędą 20 czerwca wezmą udział także osoby poszkodowane w wyniku powodzi.

Odwołanie pełnomocnictwa

Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.

Pełnomocnictwo u notariusza

Zgodnie z podstawową zasadą dotyczącą pełnomocnictwa, powinno być ono sporządzone w takiej formie, jaka jest wymagana od umowy, którą w imieniu mocodawcy zawiera pełnomocnik. W przypadku zakupu nieruchomości, pełnomocnictwo powinno być sporządzone w formie aktu notarialnego.

Czy konkubent może być pełnomocnikiem procesowym

W określonych przypadkach partner z nieformalnego związku może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem cywilnym. Nie może być jednak pełnomocnikiem na takich zasadach, jak małżonek.

Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

W powszechnym przekonaniu nie wyobrażamy sobie, żeby zawrzeć małżeństwo bez osobistego stawiennictwa. Niemniej jednak Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez pełnomocnika.

Rodzaje pełnomocnictw

Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe oraz szczególne.

Pełnomocnictwo procesowe oraz pełnomocnictwo materialne

Pełnomocnictwo procesowe jest udzielane do dokonywania czynności przed sądem. Odróżnić należy od niego pełnomocnictwo materialne, które dotyczy dokonywania w imieniu mocodawcy czynności prawnych.

Będzie można głosować na polskich statkach

20 czerwca odbędą się wybory na urząd Prezydenta RP. Jeżeli tylko wymogi formalne zostały spełnione przez armatorów, to w wyborach będą także uczestniczyć obywatele przebywający w podróży na polskich statkach.

Udzielanie dalszego pełnomocnictwa przez doradcę podatkowego

Doradcy podatkowi będą mogli z mocy samego prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa innemu doradcy, a także adwokatowi czy radcy prawnemu. Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym znajduje się w Senacie.

Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Czynności prawne mogą być dokonywane przez pełnomocnika. Kodeks cywilny rozróżnia trzy rodzaje pełnomocnictw: ogólne, rodzajowe i szczególne, zależnie od rodzaju czynności jaką ma wykonać pełnomocnik. W jakiej formie należy udzielić pełnomocnictwa, kiedy potrzebna jest szczególna forma pełnomocnictwa?

Jak przygotować pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Spadkobierca może odrzucić spadek za pomocą ustanowionego pełnomocnika. Do jego ustanowienia wymagana jest forma szczególna. Pobierz wzór pełnomocnictwa.

Wybory: wymagania wobec członków komisji

24 grudnia 2009 r. weszły w życie nowe rozwiązania prawne dotyczące m.in. głosowania przez pełnomocnika i powołania komisji obwodowych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami organizacji wyborów samorządowych w 2010 r., a w szczególności z tymi, które określają, kto może kandydować do obwodowej komisji wyborczej.

Nie będzie wydawania zaświadczeń w I turze

Głosowanie w wyborach prezydenckich będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach. Nie będzie wręczania w lokalu wyborczym głosującemu zaświadczenia uprawniającego do oddania głosu w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zamieszkania.

Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatów do komisji

Minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał nowelizację rozporządzenia określającego powoływanie obwodowych komisji wyborczych w wyborach prezydenta RP.

Jak starać się o pełnomocnika z urzędu?

19 kwietnia 2010 zmieniły się zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. Strona (uczestnik postępowania) chcący uzyskać pomoc z urzędu nie musi już uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych – musi jedynie wykazać, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika z wyboru.

PiS-owi przybywa, Platformie maleje

Z sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla TVP wynika, że rośnie poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości. Jednak nadal liderem politycznym jest PO. W Sejmie znalazłyby się tylko trzy partie.

Znamy termin wyborów uzupełniających

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej"

Spada poparcie dla PO i PiS, a rośnie dla PSL. Takie wnioski płyną z sondażu wyborczego przeprowadzonego dla GfK Polonia, częściowo po katastrofie w Smoleńsku. Zgodnie z tym badaniem z Sejmie znalazłyby się 4 partie.

Znamy termin wyborów uzupełniających do Senatu

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło trzech polskich senatorów. Byli to: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska oraz Stanisław Zając. Marszałek Sejmu wyznaczył już termin wyborów uzupełniających do Senatu.

Niepełnosprawni zagłosują przez pełnomocnika

Osoby niepełnosprawne i starsze będą mogły oddać głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem pełnomocnika. Umożliwia to nowelizacja ordynacji wyborczej z 2009 roku.

Jarosław Kaczyński kandydatem PIS-u

Jarosław Kaczyński zdecydował się ostatecznie na kandydowanie w zbliżających się 20 czerwca wyborach prezydenckich.

Harmonogram wyborów prezydenckich

Znamy już dokładny harmonogram wyborów prezydenckich. Nad przebiegiem procesu wyłonienia głowy państwa będzie czuwała Państwowa Komisja Wyborcza, a ostateczną ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdzi Sąd Najwyższy.

Napieralski kandydatem SLD

Szef SLD Grzegorz Napieralski będzie kandydował na urząd prezydenta RP. Zdecydował o tym Krajowy Zarząd SLD.

Rośnie poparcie dla PIS-u, Platformie spada

Według najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" TVN poparcie społeczne dla Prawa i Sprawiedliwości po tragedii społecznej znacznie wzrosło.

Wybory prezydenckie już zarządzone

W środę 21 kwietnia Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wydał postanowienie o zarządzeniu wyborów na 20 czerwca. W załączniku do postanowienia wydany został kalendarz wyborczy.

Pełnomocnictwo do odrzucenia spadku

Jeśli spadkobierca nie może osobiście złożyć świadczenia w przedmiocie odrzucenia spadku, może udzielić pełnomocnictwa do tej czynności.

Kto może być Prezydentem RP?

Zgodnie z przepisami Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej Polskiej i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko dlatego też nie każdy może zostać Prezydentem.

Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika

Instytucja zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika została wprowadzona do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na zasadzie wyjątku. Zasadą jest, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński nupturienci składają osobiście.

Faks nie zastępuje formy pisemnej

Dla zachowania formy pisemnej nie jest wystarczające przesłanie podpisanego oświadczenia za pomocą faksu. Minimalnym wymogiem jest własnoręczny podpis.

Kto może być pełnomocnikiem strony w postępowaniu przed sądem pracy

Pracodawca jak i pracownik mogą dochodzić swoich praw przed sądem osobiście lub poprzez pełnomocnika.

Prawo zamówień publicznych a pojęcie pełnomocnika i konsorcjum


Zgodnie z przepisami prawa zamówień publicznych, więcej niż jeden wykonawca może ubiegać się o wykonanie danego zamówienia. Konieczne jest wtedy zawarcie stosownej umowy i wyznaczenie pełnomocnika.

Zmiany w ordynacji wyborczej

Platforma Obywatelska proponuje zmiany w ordynacji wyborczej w wyborach na Prezydenta RP. Zgodnie z wnioskiem rządzącej partii lokale wyborcze miałyby być otwarte od 8.00 do 22.00. Zgodnie z obecnymi przepisami lokale są czynne od 6.00 do 20.00.

Wybory prezydenckie 2015 – jak zostać prezydentem w RP

Wybory prezydenckie to powszechne głosowania na przedstawiciela Narodu – Prezydenta. Każdy obywatel, który spełni kryterium wieku, ukończy 35 lat, może kandydować w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2015 roku. Poniżej etapy wyboru Prezydenta.

REKLAMA