Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pozbawienie wolności. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pozbawienie wolności.
Jakie kary przewiduje Kodeks karny?
Aktualizacja: 04.09.2020
W społeczeństwie, a co za tym idzie, także na forach internetowych, często dochodzi do mylenia kar jakie grożą sprawcom. W rezultacie zdarza się, że kary uregulowane w różnych aktach prawnych jak np. w kodeksie karnym skarbowym czy kodeksie wykroczeń są zaliczane do jednego katalogu. W związku z powyższym pojawia się pytanie: jakie kary zostały uregulowane w ustawie karnej i jaki jest ich wymiar? »
Warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności
Aktualizacja: 09.06.2020
Warunkowe zawieszenie wykonania kary jest alternatywą dla bezwzględnego pozbawienia wolności. Sprowadza się ono do warunkowej rezygnacji z wykonania kary przy założeniu, że sprawca będzie w okresie próby przestrzegał porządku prawnego. »
Łączenie kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności - niekonstytucyjne przepisy
Aktualizacja: 14.06.2019
Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjny uznał przepis nakładający na sąd obowiązek wymierzenia kary łącznej pozbawienia wolności przy łączeniu kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności. Zdaniem trybunału taka sytuacja pozbawia sąd możliwości oceny okoliczności indywidualnej sprawy. »
Nowelizacja Kodeksu karnego dotycząca pedofilii z poprawkami
Aktualizacja: 14.06.2019
Sejm przyjął 41 z 42 poprawek proponowanych przez Senat do nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzającego kary za pedofilię. Jedna z nich uzupełnia przepis dotyczący karalności za obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 lat o czyn "doprowadzenia takiego małoletniego do obcowania płciowego". »
Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności?
Aktualizacja: 14.11.2014
Zatrudnianie osób pozbawionych wolności jest – zgodnie z polskim porządkiem prawnym – dopuszczalne. Jak zatrudnić osobę pozbawioną wolności, jakie korzyści z tytułu zatrudnienia ma pracodawca? »
Aktualizacja: 18.07.2014
Nad nowelizacją kodeksu karnego prace rozpoczął Sejm RP. Zmiany w zakresie prawa karnego mają dotyczyć w głównej mierze zasad wymiaru kary oraz hierarchii kar. »
Aktualizacja: 09.05.2014
Jedną z głównych regulacji wprowadzonych do przyjętego 8 maja 2014 roku przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zmiana obecnej struktury orzekanych kar. Reforma prawa karnego dąży do ograniczenia możliwości pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. »
Aktualizacja: 10.02.2014
22 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Przewiduje ona dwie możliwości: oddanie osób stwarzających zagrożenie nadzorowi policji lub przymusowego skierowania ich do specjalnego ośrodka izolacyjnego. »
Aktualizacja: 29.11.2018
Dozór elektroniczny polega na kontrolowaniu zachowań skazanego przebywającego poza zakładem karnym przy użyciu odpowiednich urządzeń elektronicznych. Jakie są warunki udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny? Jakie są obowiązki skazanego? »
Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem
Aktualizacja: 22.06.2011
Zanieczyszczanie morza przez statki będzie przestępstwem przeciwko środowisku. Osoby odpowiedzialne będą zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. »
Jakie są moje podstawowe prawa w czasie odbywania kary pozbawienia wolności?
Aktualizacja: 28.03.2011
Przede wszystkim kary, środki karne, środki zabezpieczające i zapobiegawcze są wykonywane w sposób humanitarny, z poszanowaniem Twojej godności. Zakazuje się stosowania tortur lub nieludzkiego albo poniżającego traktowania i karania »
Zakład karny typu półotwartego
Aktualizacja: 13.12.2011
W zakładzie karnym typu półotwartego osadza się skazanego odbywającego karę w systemie programowanego oddziaływania oraz skazanego za przestępstwo nieumyślne lub odbywającego zastępczą karę pozbawienia wolności albo karę aresztu. »
Systemy wykonywania kary pozbawienia wolności
Aktualizacja: 14.12.2011
System wykonywania kary określa sposób w jaki kara powinna być wykonana. Karę pozbawienia wolności wykonuje się w systemie programowanego oddziaływania, terapeutycznym oraz zwykłym. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości, posiadającą własną strukturę organizacyjną. Realizuje ona na zasadach określonych w ustawie Kodeks karny wykonawczy zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności i środków przymusu skutkujących pozbawieniem wolności. »
Aktualizacja: 14.12.2011
Rada Polityki Penitencjarnej jest organem doradczym Ministra Sprawiedliwości w zakresie zadań realizowanych przez Służbę Więzienną. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego
Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »