REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pozew, Alimenty na dziecko

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?

Co do zasady sądem właściwym do rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.

Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?

Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

REKLAMA

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

REKLAMA

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Rodzina zastępcza ma prawo zawrzeć z rodzicami biologicznymi umowę opłacenie alimentów. Może to być umowa prywatna albo notarialna.

Pozew o alimenty - jakie dokumenty?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Aby ustalić wysokości alimentów Sąd musi uzyskać dane dotyczące kosztów utrzymania dziecka. Mają tu przede wszystkim znaczenie koszty utrzymania i potrzeby rodziny. Możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka oraz potrzeby uprawnionego należy zawsze opisać w pozwie i starać się udowodnić w postępowaniu.

Czy syndyk może zaskarżyć uchwałę zgromadzenia wspólników?

Po ogłoszeniu upadłości wszelkie uprawnienia upadłego związane z uczestnictwem w spółkach lub spółdzielniach wykonuje syndyk albo zarządca. To oznacza, że podmioty te mogą również zaskarżać uchwały zgromadzenia wspólników. Takiego uprawnienia nie ma jednak nadzorca sądowy.

Co zrobić, gdy dłużnik alimentacyjny ukrywa swój majątek?

Nierzadko zdarza się tak, że ojciec dziecka, chcąc płacić jak najniższe alimenty, przepisuje swój majątek na osoby trzecie albo celowo zaniża dochody z tytułu zatrudnienia, bądź też zmienia pracę na mniej dochodową. Artykuł 136 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczy zachowań zobowiązanego, które zmierzają do pogorszenia jego sytuacji zarobkowej i majątkowej, co może wpłynąć na jego zdolność do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego.

Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Pozew

Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Pozew grupowy

Od 19 lipca 2010 r. w ramach postępowania cywilnego możliwe jest dochodzenie roszczeń grupowo. W imieniu grupy powództwo wytoczy reprezentant grupy, który zostanie przez nich zaakceptowany.

Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?

W postępowaniu przed polskimi sądami nie tylko polskie prawo ma znaczenie. W sporze z udziałem podmiotów zagranicznych sąd musi ustalić, czy w sprawie należy zastosować prawo innego państwa. Jak wygląda procedura w tym względzie?

Powództwo o wydanie rzeczy. Jak napisać pozew?

Podstawową kwestią, którą należy rozstrzygnąć przed wniesieniem powództwa jest jak napisać pismo. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, w której sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym.

Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?

Zawierając umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się względem kupującego do przeniesienia własności rzeczy i jej wydania. Jeżeli jednak sprzedawca nie będzie chciał się wywiązać z obowiązku wydania rzeczy, wtedy możemy wystąpić na drogę sądową z odpowiednim powództwem.

Alimenty

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Odrzucenie pozwu

Pod pojęciem odrzucenia pozwu należy rozumieć, że sąd odmawia rozstrzygnięcia sporu, który zaistniał między stronami.

Sprzeciw od nakazu zapłaty [w postępowaniu upominawczym]

Sprzeciw od nakazu zapłaty to rodzaj środka odwoławczego od wymienionego nakazu

Powództwo

Mianem powództwa określamy żądanie udzielenia ochrony prawnej skierowane do sądu, dochodzone w drodze procesu cywilnego.

Zaprzeczenie macierzyństwa

W sytuacji, gdy w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła, można żądać zaprzeczenia macierzyństwa. Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Matka wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko dziecku.

W jaki sposób napisać pozew w celu ustanowienia odrębnej własności lokalu?

Podpisałeś umowę ze Spółdzielnią Mieszkaniową w sprawie budowy lokalu mieszkalnego. Z treści umowy wynika, iż inwestycja budowlana ma na celu przeniesienie jego własności na Twoją rzecz. Umowa zawiera także deklarację członkowską oraz uchwałę zarządu spółdzielni o przyjęciu go w poczet członków spółdzielni. W dalszym ciągu nie jesteś właścicielem lokalu. Czy masz prawo ubiegać się o ustanowienie odrębnej własności lokalu?

Czy można wytoczyć powództwo o uchylenie walnego zgromadzenia spółdzielni?

Fakt uchylenia uchwały walnego zgromadzenia poprzez wytoczenie powództwa ma skutek zarówno wobec wszystkich członków spółdzielni, ale także właścicieli lokali – którzy nie są członkami. Ostatecznie orzeczenie wydane przez sąd wpływa na prawa członków spółdzielni oraz kształtowanie się zarządu nieruchomością wspólną.

Jak dochodzić uprawnień z rękojmi w sądzie?

Przy umowie sprzedaży, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. W sądzie, do określonej wartości przedmiotu, sprawy te będą rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym. Co należy wiedzieć o dochodzeniu takich roszczeń?

Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Po rozwodzie sytuacja życiowa i materialna małżonków może ulec zmianie. W takim przypadku można wystąpić do sądu o podwyższenie lub obniżenie zasądzonych alimentów.

Krok po kroku - jak napisać pozew o zachowek?

Zachowek przysługuje najbliższym krewnym spadkodawcy, którzy ze względu na ustanowienie innej osoby spadkobiercą testamentowym w praktyce zostali pozbawieni swoich praw. Jeżeli nie otrzymaliśmy należnego nam zachowku, możemy wnieść do sądu odpowiedni pozew.

Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o alimenty, wyliczane przez tamtejszą rządową agencję - Child Support Agency.

Jak sporządzić pozew do spółdzielni o uznanie wysokości opłat eksploatacyjnych za niezasadne?

Powództwo do sądu w sprawie o to, iż wypowiedzenie wysokości opłat eksploatacyjnych jest niezgodne z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych powinno mieć charakter uznania ich w części lub w całości za niezasadne.

Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Niemieckie sądy rodzinne stosują przy ustalaniu wysokości alimentów dla dzieci tzw. Düsseldorfer Tabelle. Wysokość alimentów zależna jest od dochodów netto dłużnika alimentacyjnego i wieku dziecka. Tabela ta została wprowadzona już w 1964 roku. Celem jej jest standaryzacja ustalania wysokości alimentów.

Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Minimalne wynagrodzenie. Czy można egzekwować alimenty?

Przy egzekucji komorniczej z wynagrodzenia wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości tzw. minimalnego wynagrodzenia. Zasada ta nie dotyczy jednak egzekucji alimentów.

Co należy wiedzieć o postępowaniu gospodarczym?

Reguły, jakimi kieruje się postępowanie gospodarcze znacznie różnią się od postępowania zwykłego. Warto o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, by spotkała cię przykra niespodzianka.

W jaki sposób gmina walczy z dłużnikami alimentacyjnymi?

Gmina dysponuje instrumentami pomagającymi uzyskać świadczenia od dłużnika alimentacyjnego. Może m.in. złożyć wniosek o odebranie mu prawa jazdy, a nawet o ściganie go.

Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?

Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem. Wskazane jest, by umowy były zawierane w formie pisemnej. Nie oznacza to, że umowa ustna jest nieważna.

Fundusz Alimentacyjny - dochody rolnicze i pozarolnicze sumuje się

Jestem zatrudniona na pół etatu oraz otrzymuję symboliczny dochód z działalności rolniczej, głównie latem. Jakie dochody weźmie pod uwagę gmina przy ustalaniu mojego prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego?

Skarga na niezgodność z prawem orzeczenia sądu administracyjnego

Od orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego można wnieść skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. To efekt zmiany prawa z kwietnia 2010 r.

Czy po ślubie mam prawo do alimentów od rodzica?

Pomimo zawarcia związku małżeńskiego dziecko może być uprawnione do świadczeń alimentacyjnych ze strony rodziców. Dzieje się tak wówczas, gdy nie może się ono jeszcze samo utrzymywać.

Posiadanie dziecka nie pozbawia prawa do świadczeń z FA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przepis który pozbawia świadczeń z funduszu osoby pełnoletnie, uczące się i posiadające własne dziecko jest niezgodny z Konstytucją. Z chwilą ogłoszenia opisany przepis straci moc obowiązującą. Oznacza to, że osoby pełnoletnie i uczące się, które nie osiągnęły 25 roku życia i posiadają własne dziecko otrzymają świadczenia.

Alimenty na czas ciąży

Kwestia pomocy finansowej matce dziecka, nie pozostającej w związku małżeńskim, ze strony ojca dziecka, została uregulowana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów?

Pozew o uchylenie alimentów wnosimy w razie zmiany stosunków, ponieważ wówczas można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Ustalenie zmiany stosunków następuje przez porównanie stosunków obecnych z warunkami i okolicznościami uprzednio istniejącymi.

Doręczanie pism – sprawdź co uległo zmianie

Obecnie pisma sądowe mogą być doręczane nie tylko za pośrednictwem operatora publicznego. Od 20 października 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, regulujące nowy tryb i sposób doręczania pism sądowych.

Jakie są skutki zaprzeczenia ojcostwa?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Prawomocny wyrok zaprzeczający ojcostwo, zmienia sytuacją prawną, w jakiej znalazł się zarówno mąż matki dziecka, jak i samo dziecko.

Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania małoletniego dziecka.

O czym musisz wiedzieć, zanim pozwiesz sprzedawcę do sądu?

Przeciw sprzedawcy, który nie wywiązuje się wobec nas ze swoich obowiązków, możemy wystąpić na drogę sądową. To wie każdy. Nie każdy konsument ma jednak świadomość, że przeważnie trzeba to uczynić na urzędowym formularzu.

Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu

Chciałbym skierować sprawę do sądu przeciwko najemcy, który od dwóch miesięcy nie płaci czynszu. O czym muszę pamiętać zanim wniosę pozew do sądu?

Dłużnik alimentacyjny nie straci prawa jazdy, jeżeli spłaci część składek

Jeżeli rodzic przez ostatnie sześć miesięcy płacił alimenty w wysokości nie niższej niż 30 procent zasądzonej przez sąd kwoty, to gmina nie rozpocznie procedury wszczynającej odebranie mu prawa jazdy.

REKLAMA