REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Procedura, Separacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak sporządzić pozew o separację?

Postępowanie separacyjne możemy zainicjować dwoma sposobami, albo zgodnym wnioskiem stron o separację albo pozwem o separację. Wniosek o separację został omówiony w innym artykule, w tym natomiast postaram się przybliżyć instytucję pozwu o separację.

Separacja i alimenty na małżonka

Jednym ze skutków orzeczenia separacji może być zasądzenie obowiązku alimentacyjnego jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka. Kodeks stanowi wprost, że małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy, jeżeli tego wymagają tzw. względy słuszności. Z sytuacją taką nie spotkamy się natomiast w wypadku orzeczenia rozwodu między małżonkami.

Separacja a podział majątku dorobkowego

Składając pozew bądź wniosek o separację każdy z małżonków może wnieść do sądu o podział majątku dorobkowego. Sąd nie jest jednak tym wnioskiem związany i może pozostawić go bez rozpoznania w wypadku gdy dojdzie do przekonania, że rozstrzyganie tej kwestii znacznie przedłuży całe postępowanie. Sytuacje takie mają miejsce najczęściej gdy jeden z małżonków sprzeciwia się proponowanemu podziałowi czy też kwestionuje wartość majątku.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

REKLAMA

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Separacja i alimenty na dzieci

Orzeczenie separacji pociąga ze sobą również orzeczenie obowiązku alimentacyjnego na małoletnie dzieci małżonków. Sąd nie może natomiast dokonać zasądzenia alimentów na dorosłe dziecko, mimo że pozostaje ono z jednym z rodziców i faktycznie jest na jego utrzymaniu. W takim wypadku pozostaje jedynie dochodzenie alimentów na drodze sądowej bezpośrednio przez pełnoletnie dziecko.

Separacja a kwestia eksmisji małżonka

Polskie prawo przewiduje w wyjątkowych wypadkach możliwość eksmitowania jednego z małżonków z mieszkania, które wspólnie zajmują. Powodem dla wystąpienia z wnioskiem o eksmisję musi być rażąco naganne postępowanie, które uniemożliwia drugiemu małżonkowi wspólne zamieszkiwanie. Wniosek złożyć może każda ze stron postępowania o separację.

Procedura wyjawiania przedmiotów spadkowych

Sporządzenie spisu inwentarza to pierwszy etap procedury wyjawiania przedmiotów spadkowych. Jeśli któryś ze spadkobierców lub wierzyciel spadku ma wątpliwości co do spisu inwentarza – powinien zobowiązać sporządzającego inwentarz do złożenia odpowiedniego oświadczenia.

REKLAMA

Nowe zasady dziedziczenia do poprawki

Z dniem 28 czerwca 2009 r. zmieniły się zasady dziedziczenia ustawowego. Ustawodawcy nie udało się jednak uniknąć pomyłki – którą niebawem powinien naprawić. Projekt zmian wpłynął już do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Powód cywilny w postępowaniu karnym

Powodem cywilnym w procesie karnym jest pokrzywdzony, który do rozpoczęcia przewodu sądowego wytacza przeciw oskarżonemu powództwo cywilne, dochodząc swoich roszczeń majątkowych wynikających bezpośrednio z popełnienia przestępstwa.

Czy spadek się przedawnia

To popularne na forach internetowych pytanie – jest bardzo nietrafne z punktu widzenia przepisów prawa spadkowego – spadek nie może się przedawnić, prawo do niego nie jest bowiem związane z żadną czynnością prawną - powstaje z mocy prawa. Po upływie określonego czasu można jednak utracić pewne uprawnienia związane z dziedziczeniem.

Jak przebiega mediacja rodzinna?

Mediacja nie jest tak sformalizowana jak postępowanie przed sądem. Mediator musi poznać problemy osób poddających się mediacji i pomóc im dojść do porozumienia.

Kim jest mediator?

W sprawach rodzinnych mediator pomaga członkom rodziny w przeprowadzeniu trudnej rozmowy. Dba, aby rozmowa przebiegała w sposób bezpieczny, uporządkowany, spokojny, tak by zmierzała w kierunku odpowiadających wszystkim stronom uzgodnień.

Czy dziecko powinno uczestniczyć w mediacji?

 Są sytuacje kiedy rozmowa z dzieckiem o jego potrzebach i odczuciach związanych z rozstaniem rodziców staje się niezbędna. Poznanie punktu widzenia dziecka może przynieść otrzeźwienie rodzicom. Włączanie dziecka do mediacji to zadanie ryzykowne, niosące zagrożenie uczynienia z dziecka arbitra w sporze rodziców (na zasadzie: „Zdecyduj, chcesz mieszkać u mamy czy u taty?”). Jeśli zagrożenie jest duże lepiej zrezygnować z uczestnictwa dziecka w mediacji.

Zasady prowadzenia mediacji

 Z uwagi na istotną funkcję jaką może pełnić mediacja- jej przebieg związany jest kilkoma istotnymi zasadami.

Czym jest mediacja rodzinna?

Mediacja jest dla rozwodzących się szansą, na załatwienie części spraw spornych poza salą rozpraw. Mediator nie daj rozwodu, ale pozwala na przykład ustalić zasady podziału majątku.

Dziedziczenie spółki jawnej

Co do zasady spółka jawna ulega rozwiązaniu po śmierci jednego ze wspólników. Kodeks spółek handlowych pozwala jednak na kontynuację jej działania.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o.

Udziały w spółce z o.o. co do zasady podlegają ogólnym zasadom dziedziczenia. Oznacza to, że spadkobiercy wspólnika mogą przystąpić do spółki z mocy prawa.

Rozwód i separacja a kwestie dziedziczenia

Orzeczenie rozwodu lub separacji ma niebagatelne znaczenie dla dziedziczenia po byłym małżonku. Czasem wystarczy jednak samo wytoczenie powództwa (jeśli powód zmarł przed wydaniem wyroku)- aby odsunąć kogoś od dziedziczenia.

Nie chcę separacji

Mąż chce separacji, ja nie chcę się na to zgodzić. Mamy trójkę dzieci, trudno będzie mi im wytłumaczyć całą tą sytuację. Czy są jakieś przypadki, kiedy sąd nie orzeka separacji? 

Czy można zawrzeć drugie małżeństwo?

Moja córka jest w separacji. Teraz poznała wspaniałego człowieka, chciałaby wyjść za niego za mąż. Słyszałam, że jest możliwość powtórnego wyjścia za mąż w trakcie separacji. Czy to prawda? 

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Małżonkowie pogodzili się i chcą znów być prawdziwym małżeństwem. Prawo daje małżonkom możliwość zniesienia separacji. Małżonkowie muszą wystąpić w tym celu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji do sądu.

Gdzie wnieść pozew o separację?

Chcę wnieść pozew o separację. Nie mogę się dogadać z żoną, ale wierze, że może w przyszłości się dogadamy, więc nie chcę składać pozwu o rozwód. Nie wiem do jakiego sądu mam wnieść pozew.

Separacja a zwolnienie na pogrzeb męża

Byliśmy z mężem w separacji. W tym czasie mój mąż zmarł. Czy w takim przypadku przysługuje mi zwolnienie okolicznościowe w związku z jego śmiercią?

Jak zameldować dziecko

Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.

Rejestracja dziecka po urodzeniu

Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.

Jak prawo karne chroni dzieci

Przepisy kodeksu karnego pozwalają na odseparowanie sprawcy od dzieci - zabraniając mu pracy i przebywania w ich otoczeniu - nawet dożywotnio.

Gdzie wnieść pozew o rozwód, a gdzie o separację?

Często osoby decydujące się na separację lub rozwód nie wiedzą do jakiego sądu mają wnieść pozew. Zastanawiają się czy powinni wybrać sąd okręgowy czy rejonowy. 

Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego

W dniach 24-27 września w Szklarskiej Porębie odbył się, organizowany przez Uniwersytet Wrocławski, Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego. Tematem przewodnim zjazdu była kwestia populizmu penalnego.

Nowe zasady dziedziczenia ustawowego

Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostaną dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 roku kiedy uchwalono kodeks cywilny.

Czy można zawrzeć małżeństwo w czasie separacji?

Może się wydawać, że separacja powoduje takie same skutki jak rozwód. To prawda, ale nie do końca. Najważniejszą różnicą, jest niemożliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po orzeczeniu separacji.

Czy separacja jest lepsza niż rozwód?

Małżonkowie, którzy rozstają się mogą żądać rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo domagać się orzeczenia separacji. Rozwiedziony małżonek może założyć nową rodzinę. Natomiast pozostający może mieć rodzinę nową tylko nie może zalegalizować kolejnego małżeństwa.

Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie

Wynikiem rozwodu i separacji jest ustanie między małżonkami wspólnoty majątkowej. Małżonkowie mogą wtedy podzielić powstały w trakcie małżeństwa wspólny majątek. 

Jak napisać pozew o separację?

Separacja to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie. Jest to w jakimś stopniu alternatywa dla rozwodu. Orzeczenie separacji, w przeciwieństwie do rozwodu, nie oznacza jednak rozwiązania małżeństwa. Poniżej wskazujemy, jak prawidłowo napisać pozew o separację.

Zasady postępowania cywilnego

W polskim prawie występują trzy zasadnicze rodzaje procedur. Procedura cywilna, procedura administracyjna, procedura karna. Każda procedura ma pewne zasady. Przy czym każda z nich ma inne.

Kiedy spadkobierca jest niegodny dziedziczenia

  Nie każda osoba może być spadkobiercą, nawet jeśli wskazuje na to zarówno testament, jak i ustawa. Niektóre osoby z racji swojego stosunku, lub zachowania wobec spadkodawcy mogą zostać uznane za niegodne dziedziczenia.

Jak uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego

Postępowanie spadkowe opiera się w dużej mierze o akta stanu cywilnego. Pozwalają one na ustalenie stopnia pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą, a potencjalnymi spadkobiercami. Dlatego tak ważna jest znajomość procedury uzyskiwania odpisów aktu stanu cywilnego.

Dlaczego należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Świadomość prawna Polaków jest niestety często znikoma. Dotyczy to także postępowania spadkowego i dziedziczenia. Co prawda spadkobiercą stajemy się automatycznie wraz ze śmiercią spadkodawcy, to postępowanie spadkowe jest niezbędne dla rozporządzania przedmiotami wchodzącymi w skład spadku.

Czy na małżonkach w czasie separacji ciąży obowiązek alimentacyjny?

Na skutek separacji pomiędzy małżonkami ustaje współżycie, uchylona zostaje wspólność majątkowa, ale żaden z nich nie ma prawa wstępować w nowy związek. Przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Jak więc kształtuje się obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami pozostającymi w separacji.

Czy będąc w separacji trzeba płacić alimenty?

Pozostaję z żoną w separacji, którą orzekł sąd. Czy muszę płacić alimenty na wspólne dzieci, które pozostały z matką?

Czy małżonkowie w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać?

Sąd orzekł separację. Żona domaga się ode mnie pomocy i grozi, że wystąpi o alimenty. Czy ma do tego prawo?

Czy można domagać się alimentów od byłego małżonka?

Sąd orzekając rozwód powoduje ustanie małżeństwa. Jednak nie oznacza to, że zerwaniu ulegają wszelkie więzi między byłymi małżonkami. Prawo chroni osoby, których sytuacja materialna po rozwodzie uległa znacznemu pogorszeniu. Mają one prawo ubiegania się od byłego.

Jak wycinać drzewa?

Wycięcie drzew, czy krzewów na naszej posesji może słono kosztować. Opłaty dotyczą jednak głównie przedsiębiorców. Kary za wycięcie drzew bez pozwolenia dotyczą jednak wszystkich. Nie zawsze jednak trzeba starać się zezwolenie.

Z jakich przyczyn następuje unieważnienie małżeństwa?

W polskim prawie małżeństwo zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej jest ważne dopóki, nie zostanie przez sąd wydane postanowienie o unieważnieniu małżeństwa.

Wzory pism

Opłaty sądowe w sprawach rozwodów i separacji

 

Miejsce złożenia pozwu o separację

Zamierzam wnieść pozew o separację. Jednak nie wiem dokładnie, do którego sądu mam go złożyć. Obecnie nie mieszkamy już razem. Mąż przeprowadził się do Krakowa, a ja nadal przebywam w Warszawie, gdzie przez parę lat wspólnie mieszkaliśmy.

Wspólne mieszkanie po rozwodzie

Czy po rozwodzie lub separacji nadal będę musiał mieszkać z byłą żoną? Nie dogadujemy się i obawiam się, że będzie to utrudniało nasz wspólny pobyt pod jednym dachem.

Lepszy rozwód czy separacja?

Od jakiegoś czasu nie układa nam się z żoną. Coraz trudniej porozumieć nam się w codziennych sprawach. Zastanawiam się, czy lepiej będzie dla mnie, jeśli wystąpię o rozwód czy może o separację.

REKLAMA