REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Black Friday pomnaża majątek. Czy potrzebna aktualizacja polisy?

Black Friday pomnaża majątek. Czy potrzebna aktualizacja polisy?
Black Friday pomnaża majątek. Czy potrzebna aktualizacja polisy?

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nowego sprzętu, podobnie jak inflacja, oznacza znaczny wzrost wartości przedmiotów znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Z tego powodu konieczna może być aktualizacja polisy, aby suma ubezpieczenia odpowiadała obecnej wartości wyposażenia.

Black Friday - po zakupach lepiej sprawdź polisę

REKLAMA

Zbliżają się Black Friday (25 listopada) i Cyber Monday (28 listopada), czyli szanse na zakupy po okazyjnych cenach. Według badań przeprowadzonych przez Revolut Money Report aż 69% Polaków planuje skorzystać z tegorocznych promocji. Co zamierzamy kupować? Przede wszystkim elektronikę. Tak wynika z przeprowadzonych w zeszłym roku analiz Admitad – sprzęt elektroniczny to niemal 37% czarnopiątkowych zakupów.

REKLAMA

– Warto pamiętać, że każdy nowy przedmiot w domu lub mieszkaniu podnosi wartość znajdującego się w nich wyposażenia. To szczególnie istotne dla osób korzystających z ubezpieczenia, które obejmuje tzw. ruchomości domowe. Mam na myśli ochronę należących do właściciela nieruchomości przedmiotów, za które można otrzymać odszkodowanie w razie ich utraty po kradzieży lub zniszczenia wskutek pożaru czy zalania. Po szkodzie pieniądze powinny wystarczyć na odkupienie nowych przedmiotów po aktualnych cenach rynkowych. Rzecz jednak w tym, że jeśli od momentu zakupu polisy wartość przedmiotów wzrosła – np. w związku z nabyciem nowych sprzętów, ale też wskutek wysokiej inflacji – odszkodowanie może okazać się niewystarczające – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Ubezpieczyciele wypłacają bowiem odszkodowanie według kwot ustalonych w dniu zawarcia umowy z klientem. Co ważne, to właściciel nieruchomości podaje wartości, do jakich wypłacane będzie odszkodowanie – to tzw. sumy ubezpieczenia. Jeżeli są one niższe od aktualnej wyceny przedmiotów należących do właściciela mieszkania lub domu, mamy do czynienia z niedoubezpieczeniem. To sytuacja, w której nawet maksymalne odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich strat. Co zrobić, żeby tak nie było?

Gdy suma ubezpieczenia nie odpowiada wartości majątku…

REKLAMA

Zarówno zakup nowych rzeczy, jak i wysoka inflacja powinny skłaniać do sprawdzenia, jaka jest obecna wartość mienia znajdującego się w domu lub mieszkaniu. A także do weryfikacji, czy suma ubezpieczenia w polisie jest odpowiednio wysoka. To prosty rachunek – jeżeli według danych GUS-u ceny towarów i usług są dziś o kilkanaście procent wyższe niż rok temu, to można zakładać, że o tyle więcej jest dziś warte wyposażenie nieruchomości. Na przykład jesienią 2022 roku inflacja w kategorii mebli i sprzętu oświetleniowego wyniosła ok. 15%, a w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego 8%. O tyle też powinna wzrosnąć suma ubezpieczenia przypisana do ruchomości domowych.

- Poza tym do sumy ubezpieczenia powinny zostać włączone wartości np. nowego laptopa, smartfona czy telewizora, które od zawarcia umowy z ubezpieczycielem znalazły się na liście należących do nas przedmiotów. To pozwoli ubiegać się o odszkodowanie w wysokości odpowiadającej temu, co dziś posiadamy – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potrzeba aktualizacji sumy ubezpieczenia może dotyczyć każdego, ale powinny o niej pomyśleć zwłaszcza osoby korzystające z 3-letnich ubezpieczeń nieruchomości. Po 2-3 latach aktualna w momencie zakupu polisy wycena wyposażenia na pewno nie odpowiada dzisiejszym realiom. Warto też wziąć pod uwagę, że ceny podczas wyprzedaży Black Friday czy Cyber Monday są niższe od cen w innym czasie – dlatego odkupienie po kilku miesiącach np. telewizora po promocyjnej cenie może być niemożliwe.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podniesienie sumy ubezpieczenia w posiadanej polisie. Można to zrobić w dowolnym momencie trwania okresu ochrony. Oznacza to dopłatę do składki, ale w zamian daje ubezpieczenie na odpowiednim poziomie. Polisę aktualizuje się bezpośrednio u ubezpieczyciela lub u agenta. Wystarczy skontaktować się z nim, podać swoje dane, numer polisy i nową sumę ubezpieczenia.

- Z naszych obserwacji wynika, że niedoubezpieczenie to powszechny problem osób korzystających z polis mieszkaniowych. Co ciekawe, wiele osób świadomie chroni swój majątek na niższe sumy, bo dzięki temu płaci niską składkę. Ma to sens do pierwszej większej szkody, po której może się okazać, że odszkodowanie będzie zbyt niskie, żeby odkupić to, co nam skradziono lub co zniszczyło się wskutek pożaru – zauważa Andrzej Paduszyński z Compensy.

Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Nie tylko maile i sms-y. Jak rekruterzy w branży IT korzystają ze sztucznej inteligencji?

  Prawie 60 procent osób rekrutujących w branży IT korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji. Tak wynika z raportu No Fluff Jobs 

  REKLAMA

  Niewielka usterka może spowodować wielkie szkody. O jakich przeglądach warto pamiętać?

  Czasami mała usterka, jak pęknięty wężyk w łazience, może być powodem zalania 17 pomieszczeń na trzech kondygnacjach i kosztów remontu przekraczających 50 tys. zł. Poza zakupem odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, bardzo ważne jest systematyczne wykonywanie wymaganych przeglądów budynku oraz instalacji.

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  REKLAMA

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  REKLAMA