REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata kredytu przed czasem – skarga Rzecznika Finansowego

Spłata kredytu przed czasem – skarga Rzecznika Finansowego/Fot. Shutterstock
Spłata kredytu przed czasem – skarga Rzecznika Finansowego/Fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Spłata kredytu przed czasem w praktyce nie zawsze skutkuje zwrotem prowizji przez bank. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Rzecznik Finansowy.

Spłata kredytu przed czasem a zwrot prowizji

Skarga wniesiona przez Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego dotyczy braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.

REKLAMA

Klienci, którzy zwrócili się do rzecznika zawarli umowę kredytu konsumenckiego na kwotę łącznie 66,7 tys. zł, z czego na ich konto trafiło 50 tys. zł, a 16,7 tys. zł wynosiła prowizja dla banku.

Całość kredytu udało się spłacić dużo wcześniej, w związku z czym na podstawie art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim klienci zwrócili się do banku o proporcjonalny zwrot prowizji pobranej na etapie zawierania umowy. Zgodnie z wyliczeniami miało to być prawie 14,8 tys. zł.

Skarga Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego

REKLAMA

Proporcjonalnej części prowizji nie uznał jednak bank, a także sąd II instancji. Roszczenie klientów było niższe nić 50 tys. zł, nie przysługiwała zatem od niego skarga kasacyjna. Z tego powodu klienci zwrócili się o pomoc do Rzecznika Finansowego, który wniósł skargę nadzwyczajną.

Zdaniem rzecznika z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim wynika, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich kosztów takiego kredytu. Bez znaczenia jest ich charakter i to kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę. Jak podkreśla Rzecznika Finansowy redukcja ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według takich zasad mogą zostać rozliczone kredyty klientów, którzy zawarli umowę po 18 grudnia 2011 r., gdy weszły w życie określone przepisy ustawy o kredycie konsumenckim.

Jakie znaczenie ma skarga Rzecznika Finansowego?

Jeżeli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego, to klienci odzyskają prawie 15 tys. zł plus odsetki.

Stanowisko, które w skardze zaprezentował Rzecznika Finansowy oraz rozstrzygnięcie sądu będą istotne dla wszystkich osób, którym w przeszłości banki lub firmy pożyczkowe odmówiły rozliczenia wcześniej spłaconego kredytu.

Jak może pomóc Rzecznika Finansowy?

W przypadku prawomocnych wyroków zapadłych po 3 kwietnia 2018 r. istnieje możliwość złożenia do Rzecznika Finansowego wniosku o wniesienie skargi nadzwyczajnej.

Wniosek do rzecznika Finansowego o przedstawienie istotnego pogląd w sprawie można zaś złożyć, gdy sprawa nadal toczy się w sądzie.

Jeżeli sprawa nadal toczy się w sądzie, to istnieje możliwość złożenia do Rzecznika wniosku o przedstawienie istotnego poglądu dla sprawy.

W sytuacji, gdy klient banku spłacił wcześniej kredyt konsumencki, ale nie otrzymał proporcjonalnego zwrotu, może dochodzić swoich roszczeń. W tym celu należy złożyć reklamację do banku lub firmy pożyczkowej. Gdy reklamacja nie zostanie uznana, można zwrócić się z wnioskiem o interwencję do Rzecznika Finansowego.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA